Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '13

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
148
 

Kadının adı Emine Erdoğan olmasaydı...

Geçtiğimiz gün Japon Millî Günü’nde bir konuşma yapan Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan’a, “hangi sıfatla konuşuyor” tarzında bir eleştiri getiren CHP Tunceli milletvekili Kamer Genç AKP camiası ve yandaş medya tarafından neredeyse linç edilecek. Hemen belirteyim, Kamer Genç’in bu davranışını tasvip etmek mümkün değildir. Emine Erdoğan, hiçbir resmi sıfatı olmasa da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın eşidir. Uluslararası ortamlarda bunu untumamak gerekir. Bir protokol hatası varsa, Meclis çatısı altında çözmeye çalışmak daha uygun olurdu. Peki ya Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın sanki mahalle kavgasındaymış gibi, korumalarıyla birlikte bir milletvekiline,  “Terbiyesizleşme. Çık dışarı. Terbiyesiz herif” diye bağırması ve üzerine saldırması bir bakana yakışacak türden bir davranış mıdır?. 

Burada asıl vurgulamak istediğim konu, devletin koskoca bakanı ile milletvekilinin, devlet adamına yakışacak ağırbaşlılığı gösteremeyerek, elin Japon’unun yanında, Türkiye Cumhuriyeti Devletini küçük düşürmeleri değildir. Asıl konu AK Partili kadın vekillerin ve partili kadınların bu olaya gösterdikleri aşırı tepkidir. 

Kamer Genç’in Başbakanın eşine olan davranışı, AKP’ li kadın vekillerin ve partili kadınların ciddi şekilde ayağa kalkmasına neden oldu. Bu durumda bizim aklımıza da şu sorular takıldı: 

Siz hiç AKP’li kadın vekillerin bir araya gelerek koca dayağı yiyen, töre cinayetlerine kurban giden, dövülen, öldürülen kadınlar için; Güldünya için, Ayşe Paşalı ve diğerleri için, küçük gelinler için bu derece ayağa kalktıklarını gördünüz mü? 

Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden, gözleri kör olan, kafa travması geçiren gençler için; “onlarda bizim evlatlarımız” düşüncesiyle üzüntülerini belirtebildiler mi? 

Haftalardır uyutulan 14 yaşındaki Berkin Elvan için bir geçmiş olsun mesajı yayınlamışlar mıdır, ya da toplu halde ziyaretine gitmişler midir? Berkin’in yerine kendi çocuklarını koyarak empati (duygudaşlık) yaratmaya çalışmışlar mıdır? 

“Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam ‘Bunların gerçeği bu’ diye.... Ahlaksız olurum değil mi” diyerek, tüm kadınları aşağılayan, AKP Tokat Milletvekili’ni kınayabildiler mi? Partiden ihraç edilmesi için parti yönetimine baskı yapabildiler mi? 

Vatandaşına “gavat” diyen Adana valisi için, kelimenin içerdiği ağır hakaret gereği, (özellikle kadınları ilgilendiren bölümü düşünüldüğünde…) “valiyi istifaya çağırabildiler mi? Ağzının ayarı bozuk bu valinin, bir de “yılın valisi” olmaya aday gösterilmesine itiraz edebildiler mi? 

AKP’ li kadın vekillerin içerisinde üç dönem görev yapanlar var. Bunlardan hangisi sıra sıra gelen Mehmetçik cenazeleri için ayağa kalktı? 46 kadın vekilin, kadın ve çocuk sorunlarıyla ilgili konularda ağırlıklarını hissettirdikleri ya da öncülük ettikleri bir hareketleri oldu mu? 

Üç dönemdir iktidar olan AKP’ den sadece üç kadın bakan çıkartılmasının nedenlerini sorgulayabildiler mi?   

Ailenin önemi üzerinden siyaset yapan iktidarlarının döneminde, kadına şiddet olaylarının  yüzde 1400 artmasının sebeplerini araştırabildiler mi?* 

Peki ya AKP’ li kadınlar? Kamer Genç’i kınamak için CHP önünde toplanıp, slogan atan kadınları en son hangi olay sokağa dökmüştü?

El cevap; Mısır…

Mısır’da gerçekleşen olaylar için Rabia işareti açan AKP’ li kadınlar, yukarıda saydığım olaylar için ve de kendi vatandaşları için bir kez olsun seslerini yükseltebilmişler midir? 

Ve gelelim asıl can alıcı soruya;

Emine Erdoğan eğer Başbakan eşi olmasaydı, böyle bir tepki sergileyecekler miydi?

Peki, neden Emine Erdoğan için bu kadar tepki?

Sanırım bu sorunun cevabı belli… 

*

Mecliste görev yapan tüm milletvekilleri, yapılan haksızlıklara karşı; “Bu bizdendir, bu bizden değildir” düşüncesine kapılmadan, adil davranışlar sergilemedikleri müddetçe, bu ikilik devam edecektir. Hangi parti mensubu olursa olsun, bir diğerini kucaklamayan, kendisinden olmayana dürüst davranamayan milletvekili, bu milletin vekili olmayı hak etmemektedir. Meclis çatısı altında birbirine karşı alabildiğince düşmanca bir tutum sergileyen milletin vekilleri halka kötü örnek olmaktan, halk arasında öteki partiliye karşı öfke patlamalarına sebebiyet vermekten kurtulamayacaklardır. Hal böyle olunca da Başbakan’ın, “Biz 70 milyonu kucaklayan bir partiyiz” söylemi de havada kalmaktan öteye geçemeyecektir. 

Sahi Başbakan’ın sıklıkla tekrarladığı bir cümlesi daha vardı; Neydi o? 

“ Dürüst ol, dürüst!

 Hatalı davranan kendi partisinden olunca “ Yedirmeyiz!”, başka partiden olunca, “Linç ederiz!”

 Hadi canım!

Tülay Hergünlü

İstanbul, 29 Kasım 2013 

*KESK araştırması, 2011.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ayrıca keşke çoğunluk Kamer Genç kadar yürekli olabilse...Tat alarak okudum selamlarımla.

Tülay EKER 
 09.12.2013 17:40
Cevap :
Teşekkür ederim. Sevgiler...  15.12.2013 14:19
 

Öncelikle Recep beyin hangi davranışı ve sözü bir ertesi gün değişmiyor ki? Hep bana, hep bana;ben, ben, biz,onlar, tavır bu... Zaten cümbür cemaat gidiyorlar her yere, yetmiyor olmadık yerlerde konuşma yapabiliyorlar. Emine hanımın bu günde konuşmasının ne gereği vardı acaba? Birilerinin bu gidişe dur demesi gerekiyordu;şık olsun olmasın Kamer Genç doğru yapmıştır bence ki, diğer katılacağı toplantıya gitmemiştir Emine hanım. diğerlerinin yaptığı daha büyük terbiyesizliktir. Bunlar kendilerini gösterebilecekleri küçük oyunlar.Sizin anlattığınız konulardan biri kadın;akp nin kadına verdiği değer ortada,diğerinden zaten (Recep beyin söyleminden dolayı) tepki göreceklerini biliyorlar. Yaz yaz bitmez gerçekten. Güzel bir irdeleme idi çokça teşekkürler

SAHAFÇA 
 03.12.2013 23:03
Cevap :
Çok haklısınız; yaz yaz bitmiyor zaten. Yine de yazmaya devam, belki bir gün birilerinin uyanmasına vesile oluruz. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.  05.12.2013 20:25
 

Yiğitçe yazılarınızdan ötürü size müteşekkirim. Unutmayın ki sizin gibi cesur ve yürekli Türk kadınları oldukça, Cepheye mermi taşıyan sırtımız yare gelmez. Ellerinizden öperken ''garip avcı''nın sizi takip ettiğini belirtmek isterim.

Garip Avcı 
 30.11.2013 14:24
Cevap :
Değerli düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Sizlerin takip ettiğini bilmek, bizlere cesaret veriyor. Sevgi ve selamlar...  02.12.2013 15:46
 

Kamer Genç'in üslubu tartışılabilir belki ama Kamer Genç bir gerçeği dile getirmiştir. Ve aslında kızlı-erkekli tartışmasını ortaya atan başbakanın karısının ya da kızının böylesi ortamlarda bulunması ve kızlı-erkekli kitleye hitap etmesi dinen ne kadar doğrudur (?) bunun sorgulanması gerekmez mi? Çok yerinde sorularla bezenmiş yerinde bir blog ama hedef kitlenizin tüm bu sorulara cevap verecek nitelikte veya heveste olduğunu zannetmiyorum. Sevgiler, saygılar.

Ayrıntıda gezinmek 
 30.11.2013 12:53
Cevap :
Merhaba. Yazdıklarınızın tümüne katılıyorum. Hedef kitlemiz bu soruların tümüne cevap verebilecek kapasitede olsaydı, biz şimdi bu soruları sormak zorunda kalmazdık. Teşekkür ederim.   02.12.2013 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 512
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1078
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster