Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

21 Ekim '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
3576
 

Kadının İslam'da yeri? Kadın bir hayvandır yeride ahırdır (!)

Kadının İslam'da yeri? Kadın bir hayvandır yeride ahırdır (!)
 

Kadının İslam'da yeri?


Kadının makbulü koyun olanıdır (1)

Meeee meeee meeeee mi demem gerekiyor şimdi? :(

Acaba diyorum!
Bu ne kadar doğrudur?

Kadınlar:
- Giyim kuşama hevesli olduğundan maymun.
- Fakirliğe razı olmadığından köpek.
- Kocasına ve diğer insanlara kibrinden dolayı yılan.
- Gece gündüz dedikodu ve koğuculuk yaptığından akrep.
- Evden eşya sattığı için fare.
- Erkeklere hile kurduğundan tilki.
- Kocasına itaat ettiği için de koyundur. (İmamı-Gazali-İhyay-ı Ulumuddin)
- Sana kadınların aybaşı halini sorarlarsa.. De ki: O bir ezadır. Aybaşı halinde kadınlardan uzak durun ve onlar temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. (Bakara Suresi-222 )

- Kadınlara danışmayın, onlara muhalefet edin. Kadınlara muhalefet edin, zira kadınlara muhalefet berekettir. (Kadınlara Dini Bilgiler 44,45 Suyuti, Leali II, 147; İbn Arrak, Tenzihü'ş Şeria II, 210)

- Kim ki karısına itaat ederse Allah (cc) onu yüzüstü Cehenneme atar. (İbn Arrak II, 215)
- Başlarına bir kadını geçiren bir kavim asla ıslah olmaz. (İbni Hanbel Müsned 5/43,50; Tirmizi Fiten:75 Nesai Kudat:8; Buhari Fiten:18)
- Kadınlara yazıyı öğretmeyin. Dikişi ve Nur Suresini öğretin. (İbnü'l Cevzi, Mevzuat II, 269)
- Kişi kadınını yatağa davet eder de kadın kaçarak eşi sinirli bir şekilde gecelerse, melekler o kadına sabaha kadar lanet eder. (Sahihi Buhari 9/36)
- Bir kadın kocasından boşanırsa o kadına cennet kokusu haram olunur. (Kadınlara Dini Bilgiler sayfa 61)
- Bir hadis de şöyle der:''Camiye gelirken kokulanan kadın evine dönüp de cünüplükten ötürü boy abdesti alır gibi yıkanmadıkça, Allah katında onun namazı kabul olmaz.'' (Avnül mabül 11/230)

Hakikaten de dinimizde biz kadınların yeri neresidir diye, hele de bu okuduklarımdan sonra, ciddi şekilde bilmek ve öğrenmek istedim!

Ben bu soruma cevap ararken yukarıdaki yazılanlara rastladığımda beynim ve kalbim dumura uğradı.. Bende doğru yoksa yalanda yoktur sizler de öğrendiniz artık..

Bazı kaynaklarda kadının bir hayvanat bahçesi çeşitliliğinden farkının olmadığına, ruhumun ve inancımın itirazıyla şahit oldum.. Keşke olmasaydım!

Bakalım sizler neler düşüneceksiniz veyahut da bildiğiniz her hangi bir doğru varsa ve bizlerle paylaşırsanız ben hem sevineceğim hem de öğrenmiş olacağım efendim.. Şimdiden teşekkür ederim.. Saygılarımla.

Özellikle!

T.C. Diyanet İşleri Başkanımıza ve Diyanet Başkanlığında diğer yetkili hocalarımıza soruyorum!
Biz Türk Müslüman Kadınlarını lütfen ''İslam'ın gerçekleriyle'' bilgilendirir misiniz? http://www.diyanet.gov.tr/turkish/default.asp


Bunlar kulluğu da aşmışlar kadın eşek aralar (2): http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=139270

Gönül notum: Sayfamdaki okunma oranlarında beyefendilere göre hanımefendilerin çoğunluğunu bilmek her zaman onurum oldu. Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum Sevgili Hanımefendiler.. Allah hepinizi korusun.


Ben Sabiha Rana, kör sağır ve dilsiz bir cahilim :(


Fotoğraf: http://img513.imageshack.us/my.php?image=kurbanbayramhq4.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dinle mükellef olmak için önce "insan" olmak, insan olmak için de yaratıcının koyduğu kurallara uymak gereklidir. İslam dünyasında bugüne kadar ve halen yapılan bütün yanlışlar, dinin değil, yapanların yanlışıdır. Kadınla ilgili anlayışlar ve uygulamalar da öyle. İçinde bulunduğumuz şartlarda çok netameli bir hale dönüşen din konusunda, daha dikkatli davranmak zorundayız. İnsanlarımızın ne yazık ki doğruyu öğrenmek ve uygulamak için çok uzun bir zamana ihtiyaçları var. Yanlışlarsa her zaman her konuda daha cazip geldiği için hemen uygulama imkânı buluyor. Bu bağlamda "İslam'da kadının yeri" başlığının altına "kadın bir hayvandır, yeri de ahırdır" dediğiniz zaman, ünlem de koysanız bunun bir saygı cümlesi olduğunu söylemek zor. Bu aynı zamanda kadınlara da bir hakarettir. Kadınlar da bir insandır ve her şeyin en güzeline layıktırlar. Onları hayvan yapmaya ve ahıra sokmaya bir dinin gücü bile yetmez. Bildiklerimi paylaşmak adına sorunuza cevap vermeye çalıştım. Selam ve saygılarımla....

Ahmet YILMAZ 
 21.10.2008 10:32
Cevap :
Sayın Yılmaz, dünya da benim gibi karta kaçtı artık ne zaman gerçek dinimizi öğreneceğiz öbür tarafa gittiğimizde mi? :( ''kadın hayvandır yeri ahırdır(!)'' derken konuya dikkat çekmek için olduğunu hepimizin anlayacağı çok doğal. Bunun arkasında bir sebep araasa birileri onların dininden değil aklından da zoru var derim.. Burada amaç kadınlarımızı bu kadar aşağılayan bir zihniyet yaşıyor mu hala diye bilmek istediğim ve hakkım olan bir merak? Yoksa! Ahıra tıkanları tıkarım ben EN önce! Evet. Ünlem koydum ki ANLAŞILA! Eğer hayvan olmamızı isteseydi Yüce Allah ne işimiz vardı kentte, köyde, yaşamda HEPİMİZ DOĞARDIK BAHÇEDE BAYIRDA ORMANDA SONRADA YAŞARDIK AHIRDA! Çok teşekkür ediyorum bilgilendirici, düşündürücü ve aydınlatıcı her bir yorumunuz için. Hem de bütün kadınlar adına! Sevgi saygı bizden size efendim. Allah razı olsun..  21.10.2008 10:49
 

Ancak dinin bu olmadığını, bu yüzden dini tenkit edenler de çok iyi bilmektedirler, zaten bu yüzden bunu istismar etmektedirler. Aslında iki tarafın da yaptığı birbirinin aynı. Sadece amaçları farklı. Dini Allah tarafından cezalandırılmak gibi bir korku hegemonyası üzerine kuranlar, çocukları eğitrken onlarla uzun uzun uğraşmak yerine "günah" "Allah yakar" gibi deyimleri çok kullanırlar. Takdir edersiniz ki kâinatı ve ondaki canlı cansız bütün güzellikleri yaratan mevlamızın amacı bizi yakmak ve cezalandırmak değildir. İşte bütün bu yanlışlıkların düzeltilmesi ve gerçek müsbet din anlayışının yaygınlaşması için, entelektüellerin dindar görüntüsündeki cahil insanların yaptıkları yanlışlar yüzünden dinden uzaklaşması yerine, tam tersine dine sahip çıkıp gerçek ve aydın dindarlığı oluşturmaları gerektiğini savunuyorum. Çünkü dinde laiklikle, demokrasiyle, bilimle çatışan bir husus da yoktur. Din, insanların insan gibi yaşayabilmesi için yapması ve yapmaması gereken kurallar bütünüdür.

Ahmet YILMAZ 
 21.10.2008 10:20
Cevap :
Sayın Yılmaz! Yazdıklarınızın tümüzü büyük bir saygıyla karşılıyor hele de bu yorumunuza büyük bir İNŞALLAH diyorum! İNŞALLAH efendim..  21.10.2008 10:25
 

İlahi sistemde, ilk insan Hz. Adem'le başlayan din olgusunun, Hz. Muhammed ve ona indirilen Kur'an'la doruk noktasına ulaştığı ve bu yüzden İslam'ın en son ve en mükemmel din olduğunun kitabımızda belirtildiği hepimizce bilinmektedir. Kasıtlı bir karalama zihniyetine sahip olmayan Batılı din ve bilim adamlarının da bunu doğruladıklarını görüyoruz. Kur'an'ı ve peygamberin hayatını tarafsız bir gözle inceleyen herkes, İslam dininde akla, mantığa, bilime, fenne, teknolojiye aykırı bir şey olmadığını rahatlıkla görür. Ne yazık ki din konusunda aklına estikçe olumsuz görüşler ortaya atanlar, bu iki kaynağı incelemek yerine, tesbihli, şalvarlı, sakallı, çarşaflı insanların yaptıklarını baz olarak alıyorlar. Çarşaf giyilmesinde, sakal bırakılmasında dinen bir sakınca olmamakla beraber, dini bu kadar basit şekillere indirmek, elbetteki kabul edilebilecek bir durum değildir. Onları bu kılıklara sokmak isteyenler din faktörünü kullanıyor da olabilirler.

Ahmet YILMAZ 
 21.10.2008 10:09
Cevap :
Sayın Yılmaz, İşte bu yorumunuzun içinde öyle dikkat edilesi çarpıcı gerçekler var ki ''kullanılma'' gibi, Allah onları ıslah etsin inşallah.. Başka bir şey demiyorum! Saygılarımla efendim..  21.10.2008 10:14
 

İnsan önce kendisine saygı duymazsa, başkaları ona hiç saygı duymaz. Biz de sahip olduğumuz dine kendimiz saygı duymazsak başkalarından saygı bekleyemeyiz. Din sosyal hayatta genel olarak aileden çocuklara geçer. Aslında doğrudan bireye hitap eden, herkesin kendi aklına ve anlayışına göre seçmesi gereken bir olgudur. Ne yazık ki sadece biz müslümanlarda değil, en ilkelinden en gelişmişine kadar bütün inanç sistemlerinde bu geçerlidir. Aşkı uğruna hiç bilmediği ve uygulamadığı bir inanç sisteminden diğerine geçtiğini zannedenleri hesaba katmazsanız, sonradan kendi arzusuyla din değiştirenlerin sayısı "milyonda bir"le ifade edilebilecek derecede çok azdır. Şunu belirtmekte fayda var. Bugün "din" diye geniş kesimlerce kabullenilen, insanların kendi kendilerine oluşturdukları inanç sistemlerinde bile doğal hayata ve ahlaka aykırı bir şey yoktur. Aslında dine bir anlamda yasal ve ahlaki yükümlülüklerin cezasının ve mükafatının Tanrı tarafından verildiği bir sistemdir diyebiliriz.

Ahmet YILMAZ 
 21.10.2008 9:58
Cevap :
Sayın Yılmaz, benim bu yazdıklarım hep mahalle aralarında konuşulan ve insanımızla kaynaşan gerçek dışı bilgiler bana görede. Ama ne gelirse okumamaktan öğrenmemekten geliyor ya başımıza.. Zaten kitabımız gereği ''OKU'' EMRİNİ UYGULUYOR olsaydık bütün bunlar başımıza gelmezdi. :( Sizinde dediğiniz gibi üşengeç bir millet olduğumuz için yattığımız yerden duyduğumuza inanıyor işimize gelenide uyguluyoruz gibi oluyor bizim din bilgilerimiz? İnşallah kafamızın bir gün bu gerçeğe çarpar da kimin ve neyin ne olduğunu kıyamet kopmadan anlarız. İnşallah! Yordum sizi efendim. Hakkınızı helal ediniz. Saygılarımla. Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı'na da yolladım bu yazıyı, inşallah kayda değer görürler de kendilerinden bir cavap alırız.. Sağlıkla var olunuz..  21.10.2008 10:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1987
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4895
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster