Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
226
 

Kadının korunmaya değil, erkeğin aydınlanmaya ihtiyacı var

Kadının korunmaya değil, erkeğin aydınlanmaya ihtiyacı var
 

Aslında herkesin fark etmesi gereken bir husus var, kadınların korunmaya değil, erkeklerin aydınlanmaya ihtiyacı var.
 
Ben de orta okul yıllarımda dershane gezisinden dönerken bindiğim bir minübüste tacize uğradım. Orta yaşlarda bir adam, elimde bavulum var diye geçtiğim köşe tarafa beni iyice sıkıştırıp eliyle kalçama dokunmaya başlamıştı ve nefesini neredeyse boynumda hissettiriyordu. Ne yapacağımı, ne söyleyeceğimi bilememiştim çünkü ne olduğunu anlamak istemeyecek kadar korkmuştum. Olayı fark eden orta yaşlarda başka bir adam "sen şöyle gel kızım, elinde yükün var, daha rahat edersin." diyerek bana kendi yerini vermişti. O gün eve gidip saatlerce duşun altında kalmıştım, nasıl hissetmem gerektiğini bilmeden ağlamıştım. Hatta beni neden almaya gelmedi diye anneme kızmıştım.
 
Kadın ya da erkek kimsenin kimseye bu ve benzeri duyguları yaşatmaya hakkı yok, olmamalı, olamaz da. Hepimiz hislerinin, duygu ve arzularının bilincinde olan insanlarız ve bizi hayvanlardan ayıran tek özelliğimiz aklımız, mantığımız. Hepimiz göğsümüzü gere gere "Elhamdülillah" müslümanız diyoruz ya, işte o zaman en azından nefsimizin isteklerini bastırabilecek kadar müslüman olmaya çalışmalıyız. Bizim özgürlüğümüzün başladığı noktada başkasının özgürlüğü kısıtlanmamalı hani hep diyoruz ya kul hakkı... Benim bendenim, benim hayatım ,benim hakkım hakkıma girme!!! Çocuklarımızı yetiştiren anne babaların yanı sıra onların hayatlarında büyük deneyimlere yön veren, onları etkileyen bir de çevre hususu var ve biz çocuklarımızı çevreden uzaklaştırmak, korkutmak, insanlardan soyutlamak yerine onları çevdeyi de bilinçlendirecek bilinçte yetiştirmeliyiz. Kızarken "bak amca kızar, teyze kızar yapma" diyerek korkutmak ve engellemek yerine yanlış olanı izah etmeliyiz. Çocuklarımıza korku anında çığlık atma, sıkıldıkları her durumda kendilerini anlatma hakkı tanımalıyız. Herkes kendi içinde, kendi bedeninde, kendi ruhunda pahabiçilemez, kıyaslanamaz bir güce sahip. Kimse kimseden bedensel ya da ruhsal anlamda üstün değil.  
 
Cinsellik kadın- erkek herkesin hakkı ve böylesine duygusal bir eylemden bireyleri uzaklaştırmaya, geleceklerini, kurdukları hayalleri yıkmaya hiçbir sapkın düşüncenin hakkı yok. İnsan kendi içindeki gücü fark ederek hareket etmeli. Tehlike anında çığlığım, alarmımdır. Benim bedenim, benim hayatım, benim hakkım, hakkıma girme çünkü ben de en az senin kadar müslamanım. Taciz edilenler değil, taciz edenler utansın çünkü onlar kendilerine, eşlerine, çocuklarına, ana babalarına sadakati, kendisine ve karşısındaki insana saygısı olmayan aslında yaptığı her hareketle, ettiği her sözle kendilerini aşağılayan insanlardır. Taciz edildim ama taciz etmedim, bundandır ki başımı yastığa rahat koyarım. Kadınım ve kadın olarak doğduğum için de mutluyum. Ben toprağım, bereketli tohumlara gebeyim, ben bir anneyim ve adam olacak çocuklar yetiştireceğim. Ve ben yarın yeni doğan güne yine kız gibi, kadın gibi uyanacağım.
 
Benim bedenim, benim hayatım, benim hakkım... Hakkıma girme!!!     
 
TATLI HIRSIZI
 
Papatya Tarlası, Sündüs Akkaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Yazarımız, Bir an o bedenine dokunulan, boynunda solunan kızın (ki bu erkek de olabilir, işin bu yanına hiç girmeyelim) yerine koydum kendimi. Sizin yaşadığınız, hiç unutmadığınız ve hiç unutmayacağınız bu zor anı sizin yerinize yaşadım. Saatlerce altında durduğunuz duşun suyu bedeninizde gerçekte olmayan bir kir için akmadı. Ruhunuzdaki bir acıyı bir nebze sağalttı belki. Bir nebze diyorum çünkü insan yetiştirme düzenimizin; kızlarımıza aktarmakta olduğumuz iffet kültürünün oluşturduğu duyarlılık nedeniyle o acının izleri hiçbir zaman silinmeyecek. Kişisel hiçbir katkınızın olmadığı dış kaynaklı bu rahatsızlık aklınıza geldikçe içinizi acıtacak. Bir de gelin, kendi örneğiniz ışığında yaşamış olduğunuz bu tacizin çok daha ağırını ve defalarca yaşamış/yaşamakta olan insanların ruh hallerini düşünün. Onların ne ağır bir yük altında yaşamakta olduklarını da anlamaya çalışın. Gözden ve elden geçirilmesi gereken çok şey var. Sorumluluk altında çok kişi ve kurum da var.

Şahbettin Uluat 
 24.02.2015 12:00
 

Evet...

Kadri KANPAK 
 18.02.2015 13:28
 

Ben bir anneyim, adam olacak çocuklar yetiştireceğim diyorsunuz ama bende görüyorum ki sapıklarıda anneleri yetiştiriyor. Allah her daim gönlünüze göre versin ama siz siz olun büyük konuşmayın derim. Selamlar

Matilla 
 18.02.2015 8:42
Cevap :
İyi niyetin ardına saklanmış gizli bir ümitsizlik ve keşke görüyorum yazdıklarınızda. Sanki anne babaların evlatları üzerindeki eksikleri ya da başarısızlıkları sizi tatmin ediyor gibi umarım her şey her güzel insanın gönlündeki gibi hayırlı olur.  18.02.2015 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 205
Kayıt tarihi
: 05.04.14
 
 

aşık olacak birini bulun ve bırakın öldürsün sizi... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster