Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '12

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
338
 

Kadının market geni

Kadının market geni
 

Binlerce yıl öncesine dayanır kadının market sevdası. İlk avcı toplayıcı kabileler zamanında ; kadın, toplayıcı rolüyle karşımıza çıkar. Erkek av peşinde koşarken kadın meyve – sebze toplamakla meşguldür. Seçicidir, en iyisini ve düzgününü seçmek sabır işidir. Söz konusu alış verişi olunca, kadın bu işte ustadır. Öyle ki, seçmek mevzusu kadının hayattaki bütün zamanını alabilir desek, yeridir.

Siz hiç markette alışveriş yapan bir bayana dikkat ettiniz mi? Annem ve eşim beni bu konuda yeterince eğittiler. Elimde sepet peşlerinden koşarken aklıma paleolitik devirler geliverdi. Bu iş onların işiydi , peki benim bu markette ne işim vardı? Evet yıllar, erkeği kadının peşine takmayı başarmıştı. Hangi ürünlerde kampanya var, yanına hediye iliştirilmiş olanları hangi raflarda? Kadın bu soruları erkeğe cevaplatır ve cevaplarını ezberletir. Market sevdası; günümüz hanımlarının, en büyük hobisidir. Bu hobi kaynağını tarihin derinliklerinden alır. Saygı duyulması gereken bir alışkanlıktır. Zira uygulayıcıları analarımız ve eşlerimizdir.

Genlerinde alışveriş aşkı bulunur. Ceplerinde fabrika kuracak kadar para olsa, tutar o parayı alışverişlerde harcarlar. Dolapları ve rafları onlarca ayakkabı ve elbise ile dolu olduğu halde, ertesi gün hangi alışveriş merkezinde toplayıcılık yapacaklarının hayalini kurarlar. Anne olmaları ve anne adayları konumunda bulunmaları sebebiyle sürekli baş tacıdırlar.

Özellikle Anadolu’da Kibele dendiğinde akan sular binlerce yıl durmuştur. Tanrıça olmak kolay iş değildir. Pes ettirmek adetleridir. İsteğimiz, market sevdalarına alet olmamaktır.

Yukarıda geçen tarifler, hanımların tamamı için değildir. İstisnaları elbette bulunur. Lakin her şartta ayaklarının altı öpülür…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Doğan bey, güzel bir tespitte bulunuyorsunuz. Kendi adıma çok da doğru ama bu gün markette; market arabasına dayanmış duran kadın, sebze meyve seçen yaşlı bir bey gördüm. Arasıra kadın birşey diyecek oluyor gayet bilgece konuşturmuyor kadını vallahi çekilmez böylesi sonuçta herkes işin bilmeli değilmi ya?

Cemile Torun 
 30.03.2012 18:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 532
Kayıt tarihi
: 19.07.10
 
 

Bir arkeolog gözüyle dünyaya bakan, aşk gözüyle kendini kazan, can gözüyle kainatı bulan, adam gi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster