Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '09

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
61971
 

Kadının toplumdaki yeri ve önemi

Kadının toplumdaki yeri ve önemi
 

İzlenimler, Gizemli Bir Söyleşi, Nabide Kılınç

KADININ TOPLUMDAKİ YERİ VE ÖNEMİ...


Yıl 1919- 1923

Kurtuluş Savaşı’mızda erkeklerin yanında kahramanca savaşan Kara Adile Hanım, Mustafa Kemal Atatürk Tarsus’a geldiğinde önünde diz çökmüş, Atatürk’ün ellerine sarılmış, Atatürk o yüksek, asil karakter ve ruh inançla , Adile Hanım'ı yerden kaldırdıktan sonra gözleri yaşla dolu şöyle demiştir;

“Kahraman Türk Kadını , sen yerde sürünmeye değil, omuzlarımız üzerinde göklere kadar yükselmeye layıksın...”

Bizim örf ve adetlerimize göre yuvanın gerçek sahibi olan kadın , “ailenin ve toplumun” temel direğini oluşturmaktadır.

Toplum yaşantımızın her bölümünde yer almasını bilen Türk Kadını, toplumda gerçek ve hak ettiği yerini almalıdır...

Kadınlar yuvamızın yanı sıra, ulusal gücümüzdür...

Ülke nüfusunun yüzde ellisinden fazlasını oluşturan kadınlar, ülke yönetiminde daha çok söz sahibi olmalıdır. Ülkemiz yüzde yüz kapasite ile çalışarak ancak “beklenen ve hedeflenen” ideal , gerçek yerine ulaşabilir.

Kadınlar duyguları, mantığı, kültürü ile her iş konusunda gösterdiği üstünlük ile bizzat yaşamın içinde yol gösteren ışıklar gibi yanıp sönmektedir. Ozanların eserlerindeki sesler gibidir, kadın...

Günümüz kadınları artık yeryüzündeki dengelerin korunabilmesi, gelecek kuşaklara yaşanılabilir bir dünya bırakılması için, siyasal yaşama daha eşit koşullarda katılmaları gerektiğinin bilincine varmışlardır.

Ayrıca; Türkiye’deki birçok kadın kuruluşları uluslararası platformlarda kadınlarla ilgili gelişmeleri takip etmekte ve bunlardan yararlanma olanakları bulmaktadırlar.

Kadınlar toplumdaki pek çok konu ve değerle birlikte siyasetten edebiyata, basından düşünce akımlarına dek her alanda tartışmanın odak noktasını oluşturmaktadırlar.

Ancak, bütün bu değerlere karşın kadınların çoğunluğu hala toplumumuzda ikinci dereceden rol veren kurallar ile yaşama devam etmektedirler.

Çünkü, hala erkekler eylemlerde bulunur, kadınlar ancak görünürler. Erkekler kadınlara bakarlar, kadınlar kendilerine bakıldığını seyrederler. Kadının içindeki denetmen erkektir, denetilen de kadındır. Kadın kendini bir nesneye, en önemlisi de bir görüntü objesine dönüştürür.

Yine, günümüz toplumunda kadınlar için ayrıklı bir durum da söz konusudur. Bir uçta, var olan olanaklardan yararlanabilen kentteki kadının durumu, öteki uçta ise, ana – eş- ücretsiz tarlada evde çalışan kırsal kesimdeki kadının durumu. Ve, bu iki uç arasında farklı konularda farklı koşullara tabi olan kadınlar olarak da yer almaktadırlar.

Kadınların konumlarını değiştirmek için toplumu önemli görevler beklemektedir. Çünkü kadınlar cinsiyetçilik ve ayrımcılık sonucu yeterince değerlendirilememekte ve böylece asıl kayba uğrayan yine toplum olmaktadır.

Bu nedenle;

- Kadın için çağdaşlaşmanın daha evden başlaması gerekmektedir.

- Kadınların çıkarlarını, haklarını etkin bir şekilde savunacak ve koruyacak gruplar oluşturulmalıdır.

- Kadınlara toplumsal güvence ve destek sağlanmalıdır.

Toplumumuz için büyük anlamı olan ve Türkiye’yi taşıyabilecek güçlü omuzlara ve güçlü fikirlere sahip kadınlarımıza saygıyla....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uzun süredir görüşemiyoruz ama, yazılarımızla selamlaşıyoruz. Bu yazını kadınlık duygularınla yazmışsın, çok beğendim. Bilmem ki, bu konu daha başka ve daha güzel nasıl anlatılırdı? Kadın hakları için biraz da kadınlarımız gayret etmeli diye düşünüyorum. Yine seçime gidiliyor, hani bizim Muğla'dan kadın adaylarımız? Selamlar... Sakin KOŞAR.

sakin koşar 
 15.03.2011 20:11
Cevap :
Sakin bey evet, uzun süredir görüşemiyoruz evet ne güzel sizi duymak. Kadın toplumuzun bir gerçeği, o halde ülkesel olarak daha çok siyasal yaşamda kadın evet nerede Muğla'da kadın aday seçime doğru. Ülke nüfusunun yüzde ellisinden fazlasını oluşturan kadın hareketleri meclise böyle yansımalı. Ki ülkenn gerçek kalkınması ve eşisz büyük Atatürk'ün işaret ettiği dhedef çağdaş uygralık seviyesine ülke ancak yüzde yüz kapasite ile ulaşabilir. Çok teşekkür ederim. Evet çok oldu görüşemedik gazeteye yazı göndermedim ancak tekrar başlayacağım ben de çok sizleri görmek için ver elini bir gün Yatağan niye hep Muğla? Gün süresince sizlerle olmak için selamlar sevgiler çok.  16.03.2011 9:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 634
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster