Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '16

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
910
 

Kadınlar, erkekleri neden kaybeder? yanlış kılavuz...

Kadınlar, erkekleri neden kaybeder? yanlış kılavuz...
 

Kadınlar, Erkekleri Neden Kaybeder?


Değerli hemcinsim, kadın-erkek ilişkileri, oldukça çetrefilli ve iç içe geçmiş bir ilişkiler yumağıdır. Bu yumak, bazen kördüğüm olur çözülmez, bazen de tereyağı-kıl benzetmesinde olduğu gibi rahatlıkla çözüme kavuşur.

Peki, niçin bazen öyle de bazen böyle?

Meseleye, kadın-erkek ilişkileri açısından baktığımızda, bu soruya verilebilecek onlarca farklı yanıt bulmak işten bile değil; ancak ben bu yazımda, bu soruya bir madde ile cevap vereceğim. Yani kadınlar erkekleri neden kaybeder, sorusunun bence en haklı gerekçelerinden birini aktaracağım. Tabi yine bir fıkra ile:

Temel, avcıdır ve bayağı iyi bir avcı olduğu için de çevresindeki acemi avcılara rehberlik etmeye başlar. Avcılar, Temel'in bu konudaki bilgi birikimine hayran kalıp Temel'i methederler.

Mesela bir gün, ava çıktıklarında Temel, bir in görür ve yanındaki acemi avcılara, ula uşaklar eğilin, bu bir tavşan inidir, der. Gerçekten de birazdan o delikten bir tavşan çıkar ve vururlar.

Tabi yine Temel'in gururu okşanır. Derken bir in daha görürler. Temel, bu kez, ula uşaklar eğilin, bu bir tilki inidir, der. Birazdan bir tilki çıkar inden ve onu da vururlar. (Fıkranın kadınlar erkekleri neden kaybeder, sorusuyla bağlantısı burada başlıyor.)

Ardından daha büyük bir in görürler ve Temel yine konuşur:

"Ula uşaklar eğilin, bu bir ayı inidir. Birazdan çıkar hayvan."

Bir iki dakikalık bekleyişin ardından inden bir ayı çıkar ve onu da vururlar. Tabi bu arada, ayı vurulduktan sonra Temel, alkış tufanı içinde gururlanır.

Yollarına devam ederler; fakat bu kez, çok daha büyük bir in ile karşılaşırlar. Temel, biraz tereddü eder ve sonra şöyle konuşur:

"Valla uşaklar bunun ne ini olduğunu ben de bilemedim. Eğilip bekleyelim, çıkınca vururuz."

Ertesi gün gazetelerde şöyle bir haber geçer:

"Temel ve arkadaşları, bir tünelin önünde beklerken, tren çarpması sonucu ölürler."

Şimdi, konumuza, yani kadınlar erkekleri neden kaybeder, sorusuna yeniden dönelim.

Yazının başında da vurguladığım gibi, kadınlar erkekleri neden kaybeder, sorusu, yüzlerce farklı yanıtı olan bir sorudur; ama bence en önemli yanıtlardan biri, yanlış kılavuz seçimidir.

Yanlış Kılavuz Seçimi ile Kadınlar Erkekleri Neden Kaybeder?

Değerli hemcinsim, bütün kadınlar, erkekleri elde etmeve kendine aşık etme konusunda mutlaka bir kılavuz seçer kendisine. Farkında olsun ya da olmasın bu kılavuz, her zaman zihninin bir köşesinde kendisine yol gösterir.

Bunu anlamak için kendi zihnine odaklanıp kendi kılavuzunu bulmaya çalış istersen. Acaba, kadın-erkek ilişkileri hususunda kendine kılavuz olarak seçtiğin kişi kim? Annen, ablan veya en yakın arkadaşın mı? Bir aktrist mi? Popülaritesi yüksek bir film yıldızı mı?

Her ne ise artık? Zihninin bir yerinde, kadınlar erkekleri neden kaybeder, sorusunu yanlış yanıtlayan biri var. İşte o kılavuz sana yanlış yolu gösteriyor ve sen de o rehberin yanlış kanalize etmesi sonucu, hep kaybediyorsun.

Peki, bunun sorumlusu kim? Ben buna cevap verecek yeterlilikte değilim; ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim:

Bir kadın, zihninde yer eden ve "kadınlar erkekleri neden kaybeder" sorusunu yanlış cevaplayan o rehberi zihninden söküp atmadan bu konuda başarıyı yakalayamaz.

Öyleyse, sana düşen, kendine model aldığın yanlış kişiyi bir an önce tahtından edip yerine daha güvenilir ve daha sağlıklı birini oturtmaktır.

Bunu yapmak çok zor biliyorum. Şair:

"Köhne fikirler paslı çiviler gibidir; onları söküp atmak zordur." der ve bu sözünde de gayet haklıdır.

Ama bu imkânsız değil. Öyleyse şimdi harekete geçme vaktidir.

Ne mi yapmalısın?

Düşünmelisin...

Mehtap Özay bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 12854
Kayıt tarihi
: 05.07.12
 
 

Sevgili Okurlar,  1977 yılında Istanbul'da doğdum. St.Joseph Fransız Lisesi'ni bitirdikten so..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster