Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Yeşim Varol İlişki ve Evlilik Danışmanı

http://blog.milliyet.com.tr/duruyasam

11 Kasım '10

 
Kategori
İlişkiler
 

Kadınlar çalışmalı

Hepimizin hayatında benzer hikâyeler vardır. Ekonomik koşulları sebebiyle ya da çocuklarına nasıl bakacağı kaygısıyla kötü giden evliliğinden kurtulma şansı olmayan, hayatını bir hapishanede yaşayan çok kadın hikâyesi var maalesef. Ben şimdi bu mağduriyeti değil, direnişi anlatmak istiyorum size.

Son derece mutlu görünen bir çiftlerdi. Kocası, hani denir ya, tam aile babası, dost meclislerinde muhabbeti çeken, sözüne sohbetine doyum olmaz, babacan, güler yüzlü bir adamdı. İki sevimli kızları, eş,dost, akraba, her şey tastamam. İşleri de iyiydi, halleri vakitleri yerinde, daha ne olsun?

Sonra bu kızları için deli olan “baba”nın gözleri, evini kızlarını görmez oldu. Âşık olmuştu. Evli ve çocuklu olmasının yeni aşkı için yarattığı dezavantajı, parayla kapatmaya çalışmasından olsa gerek, birden iflasın eşiğine geldi. Çünkü bütün mal varlığını tek tek ipoteklemiş, satmış, sonra da ağır banka faizlerinin altında kalakalmıştı.

Karısı hem aldatıldığını, hem beş parasız kaldıklarını aynı anda öğrendi. “Çocuklarımın rızkı”, “gelecek garantileri” dediği yatırımların bir anda uçup gitmiş olduğunu, kendilerinden alınanların başkalarına akıtılmış olduğunu ve bunca yıldır “canım” deyip sardığı kocasının artık başkasının “canı” olduğunu aynı zamanda öğrendi.

Çaresizliğin ne demek olduğunu keşfetmeye başladığı zamandı bu dönem. Ailesi “Ne olursa oldun kocandır, boşanma” dedi. Kızı artık büyümüş, evlilik hazırlıkları yapıyordu, nişanlısının ailesine mahcup olmaktan korkuyordu. Kocası af diliyordu, gidecek yeri yoktu.

Yeniden denemeye karar verdiler. Ev hanımlığını bir kenara bırakıp, eve gelen yardımcıya “artık gelme” deyip, işe başladı. Sekreter maaşıyla evin yükünü kaldırmaya çalıştı.Eve zaten yetmeyen parasından birikim yapıp geleceğini garantilemeye çalıştı. Aradan yıllar geçti.

Kızı evlenmiş, bebek sahibi olmuştu artık. Küçük kızı üniversiteye başlayacaktı. “El alem ne der” korkusuyla kendilerine kucak açamayan anne ve babası rahmetli olmuştu. Kocası eve gelip gidiyordu ama aynı adam değildi artık. Yerine neşesiz, konuşmaz, sus pus bir adam gelmişti. Öğrendi ki kocası hala âşık, hala gönlü dışarıda.

Ayrıldı.

Şimdi kızını okutuyor. Sekreterlik yapıyor, hatta evlere yardıma bile gidiyor. “Allah insanı gördüğünden geri koymasın” derler ya, huzursuz durumundan ama kızını okutmak için katlanıyor. Utanç duyması değil, gurur duyması gerek bence. Şerefli yaşıyor. Emeğiyle kazanıyor.

Bir sürü hikaye var buna benzer biliyorum. Bu hikaye de içimi acıtanlardan ama yüzümü güldürenlerden biri. Her kadın çalışmalı. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmek, “hayır” deme gücünü elinde tutabilmek, hayatta önce kendine güvenmek, başlı başına bir gurur kaynağı.

Evlenmek için okulu yarım bırakan, kocasına dayanıp çalışmaktan vaz geçen genç kızlarımızı duydukça içim acıyor. Elbette eşimize güvenebilmek düzel bir duygu, emniyet hissi. Ama yarın bugünden farklı olabilir. Her şeye hazır olabilmek için önce kendimize güvenmek gerek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evli ve bir çocuk babası biri olarak kadınlar çalışmalı konusunu ciddi anlamda destekliyorum. Genel olarak erkekler ev işlerini işten saymazlar; amaan ne var toz al yemekyap akşamda eşine güler yüz göster yeter ne varki diye yorumlanır ev hanımlarının hali. Lakin bir erkeğe 2000tl maaş verin 3gün bu işleri yapamaz. İş hayatıda zor, adam akşam eve gelir yorgun argın eş ise bütün gün onu beklemiştir eve gelsin diye adam ilgizisiz yemek yer televizyon izler monotonlaşır herşey. Konuşacak pekte birşey kalmamıştır. Oysa kadın çalışsa erkek daha çok saygı duyuyor. En az kendi kadar güçlü bir kadın var karşıda, paylaşacak konuşacak çok şey vardır, ekonomik olarak biraz daha rahatlayan aile psikolojik açıdan daha huzurludur çünkü gelecek kaygısı biraz daha azaşmıştır, ister istemez kadın daha bakımlıdır yüzlerce neden yazabilirim.şu sözü unutmayalım. İNSANLAR; KENDİLERİNE DEĞER VEREN İNSANLARA DEĞER VERİRLER. Yani siz önce kendinize değer verinki başkalarındanda önem görün. Hoşçakalın...

Kıvaç Kılınç 
 14.11.2010 0:27
Cevap :
Ne güzel anlatmışsınız.Çok içten, çok dürüsüt. Teşekkürler  20.11.2010 15:53
 

Calismasalar daha iyi olur bence... Esimin evde rahat rahat oturup benim ile ve cocuklarim ile ilgilenmesini istiyorum. Isteki patronu ile ya da baska seyler ile ilgilenmesini istemiyorum...

max payton 
 13.11.2010 9:22
 

AMA BU ARADA ÇALIŞAN ANNELER BENCE ÇOCUKLARINI İHMAL EDİYOLAR.ÇOCUK OKULDA ANNE BABA İŞTE AKŞAM SADECE 1 SAAT BERABER GEÇİYOR.BEN ÇOCUĞUMU İHMAL ETTİĞİMİ DÜŞÜNENLERDENİM AMA ÇALIŞMAYIDA SEVİYORUM.BİLEMİYORUM SİZCE İYİMİ YAPIYORUZ KÖTÜMÜ.SEVGİLER...

suna yesiltas 
 12.11.2010 19:50
 

Kadınlar evlensede evlenmesede mutlaka çalışmalı,mutlaka üretmeli ben bunu bilir bunu söylerim,,,,,,,,,,eşinin eline bakmaktansa bir elin nesi var iki elin sesi var demeli ve mutlaka ailesine katkıda bulunmalı,,,,,birde,,,artık ayrılıklar çok oluyor,,,,çalışmak garanti ,,,garanti,,,sevgiler size,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 11.11.2010 18:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 171
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 2258
Kayıt tarihi
: 13.05.09
 
 

Davranış Bilimleri Uzmanı, İlişki ve Evlilik Danışmanı, Kurumsal Eğitmen ve Danışman Kitapları; U..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster