Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '08

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1124
 

Kadınlar dikkat!

Kadınlar dikkat!
 

oğlumla


42 yaşında olmama rağmen ufak tefek sorunlar dışında sağlıklıyım. İyi ki öyleyim, zira doktora gitmekten, ilaç kullanmaktan nefret ediyorum. Bu nefretin sebebi; çocukluğumdan itibaren çok sık hasta olan annemin, hayatı boyunca her hafta doktora gitmiş olmasından mıdır bilemiyorum.

Son üç yıldır aksattığım jinekolojik muayeneye nihayet bu ay gidebildim. Benim doktorum aynı zamanda bir anti aging uzmanı. Bu nedenle muayene bulguları dışında, her gittiğimde toplu olarak bir takım tahliller ister. Bu kontrolde demirim düşük çıktı. Doktorumun önerisiyle kan iğneleri olmaya başladım.

Konuyu bir de kendim araştırdım ve çoğunlukla kontrol ettirmediğimiz veya önemsemediğimiz kansızlığın kadınlarda çok sık görüldüğünü ve ciddi bir rahatsızlık olduğunu gördüm. Bu paylaşım ortamında bulduğum bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, kansızlığın en çok kadınlarda görüldüğünü belirterek, "Her 100 kadından 70-90'ında demir, B-12 ve folik asit eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir" dedi.

Özcan, yaptığı açıklamada, kansızlığın doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen hastalık olduğunu, tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini bildirdi.

Kansızlığın, genel olarak kan üretimine katkıda bulunan demir, B-12 vitamini ve folik asit eksikliğine bağlı nedenlerden ötürü meydana geldiğini anlatan Özcan, kansızlığın en belirgin olarak "çabuk yorulma" ile kendini gösterdiğini söyledi.

Özcan, "Bir kişi daha önceleri yarım saat yürüdüğünde yorulmazken 10 dakika içinde yoruluyorsa kan değerlerine bakılması gerekir. Nefes darlığı, konsantrasyon güçlüğü, üşüme, uykuya eğilim, soğuktan hoşlanmama, saç dökülmesi ve tırnak kırılması da kansızlığın yaygın belirtileridir" diye konuştu.

Demir eksikliğinin en çok kan kaybıyla söz konusu olduğunu ve kansızlığın ençok kadınlarda görüldüğünü belirten Özcan, şunları kaydetti:

"Her 100 kadından 70-90'ında, demir, B-12 ve folik asit eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir. Demir eksikliği, kadınlarda erkeklerden çok daha fazladır. Kadınlarda ortalama 13 yaşından itibaren menopoz dönemine kadar geçen süre içinde, her ay regl dönemlerinde kan kaybı olduğundan, doğurganlık çağındaki kadınlar, genellikle yaşamlarının bir döneminde bu sorunla karşılaşmaktadırlar. Erkeklerde ise bu oran kadınlara oranla azdır. Erkeklerde görülen kansızlığın nedenleri de iyi sorgulanmalı, başka hastalıklara ilişkin bulgu olabileceği düşünülerek incelenmelidir."

Özcan, kansızlığın bir diğer nedeni olan B-12 vitamini eksikliğinin ise en çok vejetaryenlerde görüldüğünü ifade ederek, "Özellikle kırmızı et yemeyen kişilerde ya da sosyo-ekonomik koşullara bağlı olarak et tüketemeyenlerde sıklıkla görülmektedir" dedi.

B-12'nin mideden emilen bir vitamin olduğunu belirten Özcan, gastrit gibi bazı özel mide hastalıklarında bu vitaminin eksikliğiyle karşılaşıldığını söyledi.

Özcan, folik asit eksikliğinin ise taze yeşil sebze ve yeşillik tüketmeyen kişilerde ve çok alkol alanlarda sık görüldüğünü ifade ederek, vücudun gelişim dönemlerinde ve gebelikte folik asik gereksiniminin arttığını bildirdi.

"Ispanaktaki demir hemen hemen hiçbir işe yaramaz"

Demirin gıdalarla temin edilmesinin çok zor olduğunu belirten Özcan, halk arasında demir deposu olarak bilinen kimi gıdaların demir verimliliğin sanılanın aksine çok az olduğunu söyledi.

Özcan, "Örneğin ıspanaktaki ve pekmezdeki demir hemen hemen hiçbir işe yaramaz. Tonlarca ıspanak yeseniz 1 kutu haptan elde ettiğiniz başarıyı elde edemezsiniz. Kilolarca pekmez yeseniz de yeterli düzeyde kan yapıcı olmaz" dedi.

Bu tür gıda desteklerinin ancak kansızlık sorunu yaşamayan sağlıklı bireyler için uygun olabileceğini ifade eden Özcan, hastalık halinde besin takviyeleri yerine hekim kontrolünde ilaç tedavisi uygulanması gerektiğini vurguladı.

Özcan, bazı kan kanserlerinin de kansızlığa neden olabildiği için doğru tanı konulmasının çok önemli olduğunu, kansızlığın nedenlerinin yaşa, cinsiyete, mevcut hastalıklara göre kapsamlı olarak irdelenmesi gerektiğini kaydetti.

Demir eksikliğinin en az 6 ay boyunca ağızdan alınacak haplarla tedavi edildiğini anlatan Özcan, "B-12 eksikliği için de ilk yüklemenin ardından ayda bir ömür boyu kalçadan iğne yapılmaktadır" dedi.

Özcan, folik asit eksikliğinin de hekim kontrolünde düzenli kullanılacak haplarla tedavi edildiğini kaydetti.

Kansızlığın tedavi edilmediğinde, kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabildiğini belirten Özcan, "Uzun süren kansızlık, vücudun tüm sistemlerini bozacaktır. Zekadan cinsel yaşama kadar negatif etki edebilen kansızlık, özellikle, kalp ve böbrek yetmezliğinin gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir" diye konuştu.

Kaynak:http://www.realage.com.tr/tr/realagehaberdetay.asp?hid=26560

Sağlıklı günler diliyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

benim newsweek deki sayfaya gidip sevan diye birinin yazdığı yoruma bir baksana çok eğleneceksin :)

Mehtap Erel 
 20.11.2008 21:11
Cevap :
Hakkaten kasmışım biraz. Yoksa vizoktaminin sadece çocuk yapmayı engellediğini sana hatırlatırdım:)  20.11.2008 23:17
 

Bu kansızlık bu aralar o kadar çok var ki herkeste ben d ebir tahlil yaptırmak istiyorum en kısa sürede. Geçmiş olsun tekrardan. Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 19.11.2008 8:34
Cevap :
Teşekkür ederim, kaybetmeden kıymetini bilmek gerek. Sevgilerimle...  19.11.2008 14:45
 

kendimize acımıyoruz, hayata gülüyoruz, yemişim anemiyi be, boşversene, bal şarap kan yapar derler, akşam oğluşu yatırdıktan sonra televizyonu kapat. ışıkları kıs üşenmezsen mum yak aşkım. al kocanı karşına, birer kadeh kırmızı şarap, biraz kaşar peyniri. oturun karşılıklı, hızla bitir ilk kadehi, ikinciye geç hemen. ikincide oyalan biraz, ilk tanışmanızı konuşun, ilk sevdiğini söyleyişini. ilk defa ne zaman karda yürüdünüz siz hatırlıyor musunuz? ilk eviniz nasıldı? sarıl kocana biraz, çocuksuz günlere dön, aşkla dolsun kalbin. kalan şarabı iç bir yudumda. bak ne anemi kalıyor ne bişi...

Mehtap Erel 
 18.11.2008 21:13
Cevap :
Ömürsün ya!  19.11.2008 14:43
 

kusura bakma da o ne göbek yahu ben seni ilk tanıdığımda taş gibi bir hatundun sen :))noluyon şimdi bilemedim. hani bi ara zayıflama çayları falan içiyodun. yapma kurban oliim yav :)))

Mehtap Erel 
 18.11.2008 21:07
Cevap :
Sorma bacım, sigarayı braktım böyle oldu, vereceğim diye göbeğim çatlıyor şimdi:)  19.11.2008 14:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5138
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster