Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '12

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
639
 

Kadınlar erkekleri neden hor görürler?

Kadınlar erkekleri neden hor görürler?
 

Dünyaları ben yarattım!


Amerika Birleşik Devletlerinde eğitimini tamamlayıp Türkiye'ye dönen,   oğlumun  arkadaşı bir genç, geçenlerde  kendisiyle sohbet ederken,  şöyle bir cümle kurdu :

" ABD'ki kızlar bambaşka. Bir eğlence mekanında, bir barda tanımadığın bir genç kıza dans etmeyi veya sohbet etmeyi teklif ettiğinde, red etmesi veya kabul etmesi o denli kibar ki  ve incitmeden ki, şaşırıp kalıyorsun. Horlama, yüksekten bakma yok. İnsan kendini insan gibi hissediyor "

Bunu söyleyen, İstanbul'daki Anadolu Liselerinden birinden ve   Boğaziçi Üniversitesinden mezun. İstanbul'da doğmuş ve büyümüş bir genç .

Bu cümle acı bir gerçeği içinde barındırıyordu.

Her ne kadar kadın erkek ilişkisi çok gelişmiş olmasına, bir çok tabunun  ortadan kalkmasına, bekaret konusuna verilen önemim azalmasına, flört etme ve  evlenmeden aynı evde yaşama  vakayı adiyeden kabul edilmesine rağmen, erkeklerin kadınlar tarafından aşağılanması halen devam etmektedir.

Kocasını, sevgilisini öven, göklere çıkaran kaç kadın vardır acaba?

Kadınların erkekler hakkındaki en geleneksel vecizeleri "ERKEKLERİN TOPUNUN  DİBİNE  KİBRİT  SUYU"  lafıdır. Hem de istisnasız.

Erkeklerin kadınlar hakkında böyle bir sözü var mıdır? Zannetmiyorum.

Peki bu meselenin temelinde ne yatıyor?

Erkeklerin kötülüğü, saldırganlığı, vahşiliği mi veya böyle kabul edilmeleri mi, yoksa kadınların müşkülpesentliği mi, kaprisleri mi, kompleksleri mi?

Belki bütün bunların harmanlanması.

Ama bir gerçek var ki, Türk kadınları erkeklere karşı, sebebi ne olursa olsun, hep mesafeli ve ön yargılıdırlar.

Son zamanlarda şahit oluyorum, Türk gençleri yabancı kızlarla evlenmeyi düşünüyorlar ve evleniyorlar. Özellikle Rus kökenli kızlar çok ilgilerini çekiyor ve onlarla mutlu olacaklarını ifade ediyorlar.

Bu yazıyı erkekleri övmek için yazmadım.

MB'den Ayda hanımın bir bloğu beni bu düşünceye sevketti. Onun için yazdım.

Erkeklerin de aynen kadınlar gibi duyguya ve kaiteye çok önem verdiklerini belirtmek istedim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

eVet malesef haklısınız.74 milyonluk ülkede üç beş kişi kolaya ilaç katmış diye bütün erkekler kötü oluyor.

Kerim Korkut 
 06.01.2013 7:08
 

Evimin önünde sık sık trafik sıkışıklığına ve bundan kaynaklanan şöförler arası tartışmalara şahit oluyorum. Dikkatimi çeken husus kadınlar ile erkekler arasında yaşanan tartışmalarda kadınların her seferinde aşağılamaya hatta hakaret etmeye başlayan taraf olmalarıdır. Bütün kadınlar için demeyeceğim ama kadınlar içinde belli bir oran toplumsal ilişkide erkeklere karşı göze batar bir şekilde sözlü şiddete başvuruyorlar. Bu nedenle ben oğlunuzun arkadaşının tespitini en azından anlayabiliyorum. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 24.12.2012 21:28
Cevap :
Aynen katılıyorum Mustafa bey. Toplu taşıtlarda ve AVM'lerde bizzat şahit oldum, yabancı bir erkekle tartışan bayanlar resmen erkeklerin kişiliklerine saldırıyorlar. Erkekler de enteresandır nezaketlerini bozmuyorlar. İyi ki bozmuyorlar.Saygı ve selamlarımla.  25.12.2012 11:50
 

Yılmaz bey, öyle bir duygu verdiniz ki bana, hem tebessüm hem biraz acıklı bir hal aldım sonunda. Haklısınız tabii ki,tüm erkekler bir olur mu? sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

DuyguCan 
 24.12.2012 9:34
Cevap :
Siz de sorunu değişik bir açıdan görmüşsünüz. Durum hem gülümsetiyor, hem de acı veriyor. Acaba erkekler istisnasız mükemmel olsalar bu sorun çözülür mü? Bence fifti fifti.:)) Mutluluklar dilerim.  24.12.2012 17:52
 

Kadınlar daha küçük bir çocuk oldukları zamandan beri hep erkeklerin sıradışı yaratıklar algısıyla büyütülegelmişlerdir. Belki de o vardır bu hor bakışlarda. Ben de önemliyim mesajı vardır. Ya da erkeği arkasından koşturmayı seviyordur kadın. Bu da hala belli bir çevreyle kısıtlıdır zaten Yılmaz Bey. Anadolu'da benimle dans eder misin teklifi bir cinayet sebebi olabilir maazallah...:)Horlandığını hisseden de gitmesin kızın peşinden. Bizde horlandıkça kıymeti artanlar da çoğunlukta yani kadınların. Bu da ayrı bir inceleme konusu olabilir bence...:) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 23.12.2012 23:28
Cevap :
Yazdıklarınızda tamamen haklısınız Ayşegül hanım. Esasında bütün çözümler, zihniyetlerin değişmesi,herkesin sağlam bir kişiliğe sahip olmasında gizli. Saygı ve selamlarımla.   24.12.2012 17:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 2146
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1001
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster