Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '07

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
1096
 

Kadınlar günü kadına hakarettir!

Kadınlar günü kadına hakarettir!
 

Kadınları küçültüyorsunuz. Bu güne sahip çıkmakla kadınları aşağılıyor ve meydanlarda hak isteyerek bilinçsizce ezilmişliği, çaresizliği sahipleniyorsunuz. Şimdi soruyorum, erkeklerin böyle bir güne ihtiyaçları yokmuşcasına, kadınlara gün icad edenler, kadınları hangi pozisyona soktuğunuzun farkında mısınız? Kadın tüm ağırlığıyla zaten vardır. Kadınsız bir dünya zaten düşünülemez. Öyleyse bu inkar edilemez olguya sahiplenmekse amaç, her saniye sahiplenilmesi gereken bir varlıktır kadın. Beş on tane çığırtkan sağda solda bağırarak, bu kutsal ve vazgeçilemez varlığın haklarını istemede yetkili temsilciler değildirler. Toplumlarda kadını savunmak, kadının haklarını istemek, tayin edilmiş bir günü sembolleştirip içi boş gösteriler yapmak, kadının 2. sınıf bir varlık olduğu izlenimini kafalara yerleştirmekten başka bir işe yaramaz.

Kabul edilecek olgu şu olmalıdır, kadın vardır, hakları zaten doğa tarafından verilmiştir. Kadın kendi varlığını anlatmalıdır bilmeyenlere. Farkında olmayanlara. Ama bu kesinlikle kadınlar gününde olmamalıdır. Yaşamın kendisinde verilmelidir bu mücadele. Kadın bireydir. Kadın köle değildir ki hak istemeye çıksın, özel bir günde sokaklara dökülsün. Hadi sevgililer günü iki cinsi ilgilendiren bir para sektörü, temsil ettiği nedenin arkasında pek zararlı bir mesaj yok. Anneler günü zaten kadınların sembolleştiği kutsal bir gün. Fakat kadınlar günü, çok iyi bir psikolojik analizden geçirilerek süzüldüğünde sıradanlaştırılıp hafife alınmış bir kavram olarak sunuluyor. Hergün kadınlarındır, ve hergün erkeklerindir. İki cinsten birini yok edin yaşam durur. Yaşamın kendisi için gün ilan edilebilir mi? Hadi yarın da su günü yapalım. 6 Mart su günü olsun. O gün herkes birbirini ıslatsın ya da su hediye etsin. Hiç olmazsa kuraklığın yaklaştığı şu günlerde bir anlam kazanmış olur bu gün. 7 Mart da hava günü olsun, çünkü onsuz da yaşanmaz.

İşte kadında su gibi hava gibi olmazsa olmaz bir varlıktır. Bu özel günler maalesef insanları, sektörlere alıştırıp, para harcatma ya da parasal kutlama teknolojilerinin hareketlenmesi için kullanmaktan ibarettir. Kadın hakları diye bağıran insanları gördüm elinde pankartlarla. Keşke hergün anlatsalar çıkıpta haklarını. Daha sakin, daha estetik ve daha duygusal. Şiirler okusalar sevgililer gibi. Ninniler söyleseler anneler gibi. Koro halinde şarkılar söyleseler sanatçılar gibi. Mesleklerinin kıyafetleri ile yürüseler beyaz melekler gibi. Doktorlar gibi. Açık konuşmak gerekirse onların temsil şekli bence kadınları temsil değil, sanki kuruluşlarının yaşaması için paylaşılan rollerin temsili idi.

Metin Özkaya / Medyum

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne olacak şimdi. Kadınlar günü dün bitti.Haydi dosyalar rafa. Seneye 8 mart kadınlar gününe kadar herşey serbestmi olacak. Dün yapılan onca konuşmadan sonra elle tutulur bir eylem gösterin bana. Durması için şiddetin yeni bir dönemmi başladı. Haydi kadınlar günümüz ve mücadelemiz hergün olsun. Kadınlığımız yaşamda gerçek olsun.Teşekkürler Metin Özkaya. Desteğiniz ve yazılarınızdaki mesaj için.Saygılarımla.

Hülyalar 
 09.03.2007 17:59
 

Bundan sonra başlıklarımı daha mütevazi seçerim. 12 eylül döneminde Ankara'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığın da, Kuvvet Komutanı katında geçirdiğim gurur verici görevden sonra, üzerimden atamadığım bir zaaf olarak kabul ediniz bu beylik lafları kullanma çabamı lütfen. Aynı zamanda asker ailesi oluşumuzun ve Atatürk hayranı bir çevrede yetişmemin de bunda büyük payı vardır herhalde. Atatürk Türkiye'sinin de bu günlerde yaşadığı üzücü tablo beni böyle fevri başlıklar atmaya itmiş olabilir. Keşke bu kadınlar günü, Atatürk'ümüzün kadınlara tanıdığı hakların sembol yılı olan 1926 lı yıllardan bir gün kabul edilerek kutlansaydı, ne dersiniz? Sizin gibi ülkemize faydalı bir insanla daha fazla polemiğe girmeden,bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu kabul ederek güzel yazılarınızı okumaya devam edeceğimi saygılarımla arz ederim efendim.

Metin Özkaya 
 09.03.2007 11:24
 

Yazınızda söylem sahiplerinin bazılarının içine kendimi koymasamda, siz belirttiğiniz başlıklar ve anneler konusundaki yakıştırmalarınız konusunda biraz daha titiz davranabilirdiniz.Kadınlarla ilgili yazılarımdan " o hala keşfedilmeyi bekliyor" ve "Beni huzurevine göndermeyin başlıklı yazılarımı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca "kadınlar günü kadına hakarettir" yazımı iyice okusaydınız,yazınızın sonunda bahsettiğiniz ve rahmetle andığınız kadınların yaşamlarını, hayata geçirerek ve bileklerinin hakkıyla kadın olgusunu yaşama kazıdıklarını farkederdiniz. En azından rahmetle andığımız o insanların yaşadıkları süre içerisinde, şu günlerde kadınlara övgüler yağdırdıkları halde meclisimizdeki şapka olayını yaşatarak, kadınlar gününü kirleten insanlarında samimiyetsizliklerine tanık olamayacak kadar şanslı olduklarını göz önüne alacağınızı umut ediyorum. Ayrıca belirtmeliyimki, Yazımda, kadının yüce bir varlık olduğunu, hak peşinde koşturulmasının hakaret olacağını anlattım. saygılarımla

Metin Özkaya 
 09.03.2007 2:46
 

Yorumcu arkadaşların bir kısmı yazmış zaten, iyi de bizim kadınımızla ne alakası var bu günün ben bunu anlamıyorum. Madem emekçi kadın günüdür, neden çalışan kadına yönelik bir hareket yok. İşten koşa koşa eve gidip evin ihtiyaçlarını karşılayacak olan kadına saygı 365 günde 1 kere 'kadınlar günün kutlu olsun' demekle mi oluyor. Ben size katılıyorum Metin bey, ben haklarımın 365 gün korunmasından savunulmasından kutlanmasından yanayım. Gerçekten Türk kadını kutlanması gereken kadın ama bunu ABD yada Danimarka istedi diye değil, Kurtuluş savaşında gçsterdiği özveri nedeniyle, şimdiki zamanda evinin geçim derdini boynuna yük etti diye kutlanmalı. Avrupa bugün kutluyor diye değil. Saygılarımla.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 08.03.2007 13:27
Cevap :
Gerçekten anlatmak isteyipte anlatamadığım düşüncelerimi yazmışsınız. Kadının sorunları çok büyüktür. İlk önce çözelim sonra kutlayalım. Derlerseki bu gün bu sorunları duyurma günümüzdür. Yetmez derim ısrarla. Ülkemiz şu an kadının en çok ezildiği, şiddete maruz kaldığı ve her yönden sömürüldüğü bir varlık. Bir sarayımızda müdürlük sırası gelen bir arkadaşım sırf bayan olduğu için müdürlük görevine getirilmedi. Bunları sorgulayalım. Size çok teşekkür ediyorum.Sevgi ile kalın hanımefendi.  08.03.2007 15:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3161
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

İstanbul' da doğdum. Antikacı, saray restoratörü ve eksperim. Antika konusunda 50’ye yakın belgesel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster