Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

08 Mart '20

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
56
 

Kadınlar Günü Vesilesiyle

KADINLAR KONUSU KONUŞULUP DİLDE KALMAMALI
TÜM KADINLARIMIZIN HER GÜNÜ KUTLU,  MUTLU OLSUN...
 
ÜLKEMİZDE CİNSİYET AYRIMCILIĞININ KALKMASINA DEĞİNDİM. 
CİNSİYET AYIRIMI VARDIR, OLMALIDIR.
 
Bugünümüz dünya kadınlar günü olarak kabul edilmiş, gün boyu yapılacak etkitliklerde kadınlarımız konuşulacak. Önemleri vurgulanacak, kadın erkek eşitliğinden söz edilecek. Konuşmalarda dile getirilen konular alkışlanacak. Sonrası seneye kadar belki rafa kaldırılacak...
Anlamadığım bir şey var, ülkemde hem toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi (TCEP) uygulamaya konuldu.Hem de 8 Mart 'KADINLAR GÜNÜ' kutlamaları yapılıyor. Bu işte kafa karıştıran bir terslik yok mu sizce? Mesela cinsiyet eşitliğine göre bugünün kadınlar günü yerine, insanlar günü, insanlık günü olmalı, değil midir?
 
Bence şöyle yanlışlık var. Kadınla erkek insan olarak, kul olarak birdir, lakin cinsiyet olarak ayrıcalıklıdır ve ayrıcalık görmelidir, gösterilmelidir. İki ayrı cinsten birmiş gibi söz edilemez. Allah ayırmış yarattığını kadın erkek diye, yaratılan kul kalkmış yeni bir fitne sokmuş. "Cinsiyet ayırımı kalktı, iş insanı hitabı geldi." dedi. Başta bizi yönetenler olmak üzere çoğunlukta bunu benimsedi. 
 
Kafanıza göre yorumlarsanız bir konuyu haşa Yaradan'a muhalif olmuş olursunuz. Allah kullarına buyuruyor. "Her şeyden çift çift yarattık, inceden inceye düşünesiniz diye."Zâriyât Suresi. (49) Sizi sadece bir insan olarak yarattım demiyor Rabbim.
"Erkek veya kadın, inanmış olarak hayra ve barışa yönelik işler yapanlar cennete gireceklerdir. Ve zerre kadar zulme uğratılmayacaklardır."Nisa suresi. (124)
 
Kuran'ı Kerimi incelersek kadın ve erkeğin birbirlerinden farklı yaratıldığını ve farklı davranılması gerektiğini görürüz. Kadınların kıymetini Nisa suresinde ayrıntılı belirtmiş yüce Rabbimiz. "Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır."Tevbe suresi. (71)
 
Bu sureden anladığımız, kadınla erkek birbirine iyi davranacaklar. Kimse kimseden kul olarak üstün değil, ama insan olarak kadın ve erkek diye iki cinse ayrılmıştır. Cinsiyetler yok sayılamazlar. Kadın olmasa erkek olmaz, erkek olmazsa kadın olmaz. Dünyaya gelme amacımız kadın erkek Allah'a kul olmamız. Birbirimizden üstünlüğümüz Allah'a layık yaşantı içinde bulunmamız...
 
Allah buyuruyor: "Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sâhib çıkmanız için milletlere, sülâlelere ayırdık. Şunu unutmayın ki ALLÂH'ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvâda en ileri olandır. Muhakkak ki ALLÂH her şeyi bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır." EL-HUCURÂT Suresi(49)
 
Birileri gavurun aklıyla bir şeyler ortaya atıyor.
 
Müslüman bildiklerimizde doğruyu eğriyi araştırmadan her sunulanı kabulleniyor. Belki bazılarının işlerine öyle geliyor, lakin uyanık olmakta yarar var. Kul olarak aynıyız. Fakat insan olarak kadın, erkek birbirimizden ayrıyız. Rabbim böyle buyurmuş, kadına erkeğe analık babalık vasfı verilmiş. Nesillerin yetişmesinde iki ayrı cinsin çabası bir mi? Her iki cinste fiziksel olarak farklıdır. Erkeğin gücü kuvveti kadında yoktur. Kadının narinliği de erkekte bulunmaz. Kadına farklı erkeğe farklı davranılmalıdır.
 
Ayırım kalkarsa aradan saygı, sevgi, nezaket gibi inceliklerde kalkar. Bugünden daha kötü olur her şey; ayrıntılarını irdelemiyorum. Derin düşünürsek, bu derdin dermanını doğru şekliyle buluruz. Bu proje yayılırsa ülkemizde aile kavramı kalmaz. Kapıtalizm çarkında çarpılırız kimse yardımcımız olmaz.
Elhamdülillah; bugün bu yeni proje sayesinde 100 aileyi daha bitirdik... 100 kadını daha iş hayatına katarak çocuklarını annelerinden ayırdık, ama kreşlere istihdam sağladık. Beyler akşam eve yorgun argın geldiklerinde, burnundan soluyan eşlerle karşılaşacaklar, arkasından boşanma davaları, ömür boyu nafakalar, çocukları mahrum etmeler falan filan... Avukatlara, vergi dairelerine, icra dairelerine, psikologlara inanılmaz fırsatlar yaratacığız... Hayata hareket getiriyoruz ama yine de yaranamıyoruz...
sözün özü: Ben 'Cinsiyet Eşitliği Projesi'ni kabullenmiyorum. Bu konudaki çalışmaları yanlış buluyorum. Kafamızı bu yanlışı sokmaya çalışanları Allah rızası için uyarıyorum, yanlıştan dönmeye davet ediyorum. Yanılgılarımızın ahiretimizi yakmaması duasıyla...
 
PEYGAMBERİM DEMİŞ:
 
HANIMLAR İLE ÂLÂKALI RASÜLÜMÜZ'ÜN (S.A.V.) MÜBAREK SÖZLERİ
1. Güzel amel sahibi bir kadın yetmiş veliden üstündür. 
 
2. Kötü amel sahibi bir kadın bin kötü amel sahibi erkekten daha kötüdür. 
 
3. Hamile bir kadının iki rekât namazı hamile olmayan bir kadının yetmiş rekât namazından daha hayırlıdır. 
 
4. Bir kadının kendi çocuğuna emzirdiği her yudum süt için ayrı ayrı ecir vardır. 
 
5. Evin erkeği eve yorgun geldiği zaman hanımı güler yüzle hoş geldin derse yarım cihat sevabı alır. 
 
6. Bir kadın çocuğunun ağlaması sebebiyle gece uyuyamasa o kadına yirmi köle azat etme sevabı verilir. 
 
7. Bir kadın kocasına, bir koca da hanımına rahmet ve merhametle bakarsa Allah Teâlâ’da her ikisine rahmetle bakar. 
 
8. Bir kadın ki kocasını Allah yoluna gönderiyor ve kendiside âdâbı ile evinde oturursa kocasından beş yüz sene evvel cennete girecektir. Yetmiş bin meleğin ve hurilerin sultanı olacaktır. Cennet suyuyla yıkandıktan sonra yakuttan yaratılmış bir at üzerinde kocasını karşılayacaktır. 
 
9. Bir kadın hasta olan çocuğu sebebiyle uyuyamasa ve onu rahatlatmak için uğraşırsa Allah Teâlâ onun günahlarını affeder ve on iki senelik kabul olunmuş ibadet ecri verir. 
 
10. Bir kadın süt veren hayvanını besmele çekerek sağmaya başlarsa o hayvan onun için dua eder. 
 
11. Bir kadın besmele çekerek hamur yoğurursa Allah Teâlâ onun rızkına bereket verir. 
 
12. Bir kadın Allah’ı zikrederek evini süpürürse Kâbe’yi süpürmüş gibi ecir ve sevap alır. 
 
13. Bir kadın beş vakit namazını kılar, namusunu muhafaza eder, kocasına itaat ederse cennetin kapılarından dilediğinden girsin. 
 
14. Kocasına itaat etmeyen kadının kılmış olduğu namaz başından yukarı geçmez. 
 
15. Hamile olan bir kadına gündüzleri oruç tutmuş geceleri de ibadetle geçirmiş gibi sevap verilir. 
 
16. Bir kadın doğum yaparsa Allah Teâlâ ona yetmiş senelik namaz ve oruç sevabı yazar. Çektiği zahmetlere ve her damara gelen sancıya bir hac yapmış sevabı verir. 
 
17. Eğer bir kadın doğumdan sonra kırk gün içinde ölürse ona şahadet (şehitlik) derecesi verilir. 
 
18. Eğer çocuk gece uyanır annesi de beddua etmeden ona süt emzirirse kendisine bir senelik namaz ve oruç sevabı verilir. 
 
19. Çocuk sütten kesildikten gökten bir melek iner ve çocuğu emziren anneye şöyle nida eder. Allah sana cenneti vacip kıldı. 
 
20. Kocası söylemeden bir kadın kocasına hizmet yaparsa yedi tane yetmiş gram altın tasadduk etmiş sevabı verilir. Kocası söyledikten sonra yaparsa yedi tane yetmiş gram gümüş tasadduk etmiş sevabı verilir. 
 
21. Eğer kocası kendisinden razı olduğu halde bir kadın ölürse cennet o kadına vacip olur. 
 
22. Saliha bir kadın yetmiş erkekten üstündür. 
 
23. Hanımına bir mesele öğretene yetmiş senelik ibadet sevabı verilir. 
 
24. Tesettürüne dikkat eden kadına cennette Allah Teâlâ’nın hususi rahmeti olacaktır. 
 
25. İnce elbise giyen kadınlar, yabancı erkeklerde şehvet uyandıran kadınlar, dışarı çıkarken süslenip koku süren kadınlar ne cennete girecekler nede kokusunu duyacaktır.
 
Ayfer AYTAÇ
ayferaytac.com
 
ETEM SEVİK, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı dikkatle okudum Ayfer hanım, hak da verdim. cinsiyet eşitliğine bir tek konuda evet diyorum, aynı işi yapan kadınla erkek eşit ücret alamıyor çoğunlukla, güzel kadınların bazıları bilgisi, becerisi çok da önemsenmeden hem hak etmediği işlerde çalıştırılıyor, kimileri hak ettiği ücreti alamıyor. Hoş olmayan durumlara maruz kalabiliyor. Bu durumda cinsiyet eşitliğine evet! aksi halde kadın kimliğimle gurur duyuyorum. "İş insanı" kavramı bence de itici geliyor kulağa, İş Kadını, İş Adamı söyleminin ne zararı vardı? Tüm kadınların da böyle düşündüğünü umuyorum.Emeğinize sağlık diliyor,Dünya kadınlar gününüzü de kutluyorum.

Cemile Torun 
 08.03.2020 16:13
Cevap :
Değerli Cemile hanımcığım öncelikle gönlünüzce geçireceğiniz mutlu akşamlar diliyorum. Beğendiğim yorumunuza çok teşekkür ediyorum. Erkek milletinin pek çoğu kadında dış görünüşe önem veriyor. Bu nedenledir ki güzelce süslenmiş kadın göze hitap ettiği için çoğu iş yerlerinde iş tecrübesi olmasada tercih ediliyor. Belirttiğiniz gibi bazı işyerlerinde de malesef kadınlar erkeklerle aynı işi yapsalarda aynı parayı alamıyorlar. Bunun nedeni kadın sesini çıkaramaz, hakkını arayamaz diye düşünülmesinden ve bir de kadının ihtiyacı varki çalışıyor, o halde üç kuruşada çalışır zihniyeti mevcut. Hak yiyenin yanına kalmıyor yaptığı haksızlık bir yerlerinden çıkıyor ama kadınların üzüldüğü kalıyor. Ülkemizin şartlarında kadın hala hak ettiği yeri bulmuş değil malesef; bizler iyimser düşünerek mücadeleye devam edelim ki gelecek nesil kadınları rahat etsinler, umalım... Kadınlar gününüz kutlu, her gününüz mutlu olsun.Sonsuz Sevgilerimle öpüyorum sizi çok... Ayfer AYTAÇ  08.03.2020 22:13
 

Sevgili Ayfer hanım! Dünya kadınlar gününüzü kutlar sevgilerimi iletirim.Not: (Kadınlarla ilgili şiirimi okuyup yorumunuzu beklerim.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 08.03.2020 10:49
Cevap :
Sevgili Nahide öğretmenim Teşekkürlerimle. Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun. Her zaman mutlu günler dileğimle, sevgilerimle çok öpüyorum. Ayfer AYTAÇ  08.03.2020 13:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 471
Toplam yorum
: 236
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 181
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster