Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '21

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
209
 

KADINLAR GÜNÜ

Herkese merhabalar sevgili okurlarım;

Haftaya çiçek gibi başlamak,kötü haberlerin gün geçtikçe azalmasını ve bitmesini umut etmek için harika bir gün öyle değil mi sizcede? Yazıma Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün biz kadınlar için söylediği bir sözle başlamak istiyorum. Diyor ki Atatürk; "Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir." Durup düşündüğümüzde kadının ne kadar değerli,önemli bir varlık olduğunu anlamak zor değil aslında. Ancak basmakalıplar,gelenek-görenek dediğimiz inançlar ve ön yargılar bizim hayattaki yerimizi hep birkaç adım geride bırakıyor ne yazık ki. Oysa ki inandığımız din kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmiyor. Kadın her zaman söz sahibi olmalı,hangi meslek grubunda görev almak istiyorsa onu yapmalı,kiminle istiyorsa onunla aşk yaşamalı. Bu kimseyi ilgilendirmediği gibi kadın istemeyince de saygı duymak öğrenilmeli. Bir erkeği kadın yetiştirir,bizler erkek çocuklarımızı nasıl yetiştirirsek onlar o inanca sahip olup hayatlarına bir kadın aldıklarında onlara o öğrettiğimiz,aşıladığımız inançla iletişim kuracaklar. Lütfen erkek çocuklarımıza her şeyden önce insan olmayı öğretelim. Sevgi dolu olmanın,karşısındaki kadını olduğu gibi kabul etmenin,hayatındaki kadının aldığı kararlara saygı duymasının ve ona her zaman destek olmasının erkekliğinden bir şey kaybettirmeyeceğini hatta aksine kadınını değerli hissettirmenin onu da mutlu edeceğini öğretelim. 

Eşruhumun Eşzamanı filmi şöyle başlar: "Kadın ve erkek başlangıçta aynı bedendeydiler. Birbirlerini tanımak ve anlamak için ayrılmayı seçtiler. Fakat bu riskli bir oyundu. Ya kaybolup gideceklerdi,ya da tüm zorlukları ve engelleri aşıp kavuşacaklardı yeniden. Bu riskli oyunu oynamak için dünyayı seçtiler..." Filmin başından da anladığımız üzere birbirimizi yargılamadan dinlememiz,saygı gösterip sevmemiz,birbirimizin yanında olmamız,birbirimize değer vermemiz bizi birbirimize kavuşturur. Birbirimizi yargılarsak,ön yargıyla yaklaşırsak,dışlarsak yok olup gideriz. Buradaki yok olup gitmekten kastım,biyolojik olarak ölmek değil. Birlik olamamak ve sağlıklı bir birey olamayıp bir aile kurma yolunda da ruhen sağlıklı bir kadın ve erkek daha sonra sağlıklı bir ebeveyn olamamaktır.

Karşımızdaki kişiye verdiğimiz değer öncelikli olarak kendimize verdiğimiz değerden kaynaklıdır. Dünya ona nasıl bakıyorsak öyledir aslında. Hepimizin dünyası farklıdır ve dünyamızın içinde hangi duygu daha yoğunsa o duygudan beslenir,o duygu yoğunluğundaki kişileri hayatımıza çekeriz. Başkasının dünyasını hayatımızın merkezine koymamalıyız. Onaylanmak,takdir edilmek,sevilmek,saygı görmek birinci hedefimiz olmamalı! Bütün bunları ve daha fazlasını önce biz kendimize yapmalıyız. Önce biz kendimizi onaylamalı,takdir etmeli,sevmeliyiz. Biz kendimize saygı göstermeliyiz. Aslında herkes ertelediği şeyi yapmaya başlasa hiç vakit kaybetmeden,aşkı aramaya değil de hayalini aramaya çıksa,hayatını yaşamaya başlasa,kendini sevse her zaman sonrası kendiliğinden gelecektir. 

İnsan kendisi olunca hayalindeki aşkı da bulur. Ama mutsuz yaşanmaz,sevmediğin şeyler yapılarak yaşanmaz,birine inat olsun diye düşünerek yaşanmaz. İnsan bir şeyi isteyerek yapıp yapmadığını belli eder. Enerjisinden,aktifliğinden,sosyalliğinden belli olur... Ve bu durum ona er ya da geç olumlu veya olumsuz geri döner. Evrenin enerjisine çok inanırım... Bir kişinin yaptığı iyi veya kötü bir davranış,durum,olay kendisine geri döner. 

Peki kendimizi bulalım,kendimiz olalım. Ön yargılı bir toplumda bu mümkün mü? Kendi değerlerimiz ve inandığımız düşüncelerimiz varsa çevrenin ne dediğini dikkate almamak bizim için çok iyi olacaktır. Sadece ve sadece kalp sesimizi dinleyelim! Ama öylesine değil,gerçekten inanarak dinleyelim onu. O doğru yolu bize gösterir. Nerede,ne zaman,ne istediğimizi net olarak bilelim... Evet bu belki bazılarımız için zorlu bir süreç. Ancak insana kendinden başka hiçbir şey engel olamaz..! Kalıpları yıkamayız,herkesi susturamayız,zihinleri değiştiremeyiz belki ama burada yeni bir başlangıç yaparak kendimizden yeni bir nesil yaratabiliriz. Buna kimse engel olamaz ve biz istersek,inanırsak,mücadele edersek her şeyi başarabiliriz.

Kadın;kendi hayallerini gerçekleştirdiğinde,madden ve manen kendine yetebildiğinde,seçme özgürlüğüne sahip olduğunda,güzel ve özel olduğunu sevdiği adamın karşısında hissettiğinde,o adamın tamamlayıcısı olduğunu bildiğinde,değer verdiği adam ona her zaman güç ve güven verdiğinde kadındır.

Kadınlar bir gün değil her gün özeldir. Kadınlar bir gün değil her gün güzeldir. Kadınlar bir gün değil her gün değerlidir.

Bir kadın olarak hemcinslerimin kadınlar gününü kutluyorum ve kendilerine her daim güvenmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Biz çok güçlüyüz,unutmayın. Kadınlara değer veren,onları oldukları gibi kabul eden tüm erkeklere de kalpten sevgilerimi gönderiyorum. 

Bir kadın olarak ben böyle düşünüyorum. Belki sizinde düşünce yapınızda az da olsa olumlu etki ederim. Sizleri seviyorum. Aşkla kalın güzel insanlar...

ETEM SEVİK, Nesrin Öz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 237
Kayıt tarihi
: 13.07.20
 
 

Herkese merhabalar.Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği mezunuyum.Uzun yıllardır deneme,hikaye,şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster