Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '15

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
1237
 

Kadınlar için kullanılan "balıketi" muğlak bir kavram; hamsi mi, balina mı?

Kadınlar için kullanılan "balıketi" muğlak bir kavram; hamsi mi, balina mı?
 

“Balıketi” deyince dolgun vücutlu kadın anlaşılıyor da bu “dolgunluğun” ölçüsü yok. 60 kilo da dolgun, 80 kilo da 100 kilo da. Öte yandan “balıketi kadın” şişman kadın şeklinde algılanıyor. Bu yüzden kadınlar kendilerini böyle anlatmasınlar.
 
“Balıketi” kavramı aslında biraz kilolu kadını şişman algısından kurtarmak için ortaya konmuş gibi. Öte yandan “balıketi” sanki ten rengini de ifade ediyor. Yani tenin rengi balıketi rengi.
 
Dolgun kadın imajı verdiği için kadınlar “balıketi” tanımlamasını seviyorlar. Belirli ölçülerde olması halinde kadın için güzellik unsuru da. Lakin görmediğimiz/tanımadığımız bir kadını anlatırken “balıketi” normalden şişmana kadar bir algı oluşturuyor.
 
Yani kadının biraz kilolu (balıketi) olması toplumumuzun ve erkeklerin tercihi. Balıketi kadın zayıf, fit vücut veya manken kadar tercih ediliyor ama balıketinin ölçüsü yok; hamsi mi, balina mı?
 
Üstelik kadınlar gibi kilo konusunda hassas olan insanlar için balıketi de(kiloluysa)  rahatsız edici. Kadınlar kendilerine “balıketi” demiş olamazlar, bu ifade erkeklere ait. Yani kötü bir şey mi hayır. Tanıdığımız/gördüğümüz, fazla kilolu bulmadığımız ve kilosu kendine yakışan (bir de bu var, bazı kadınlar özellikle biraz kilolu olsunlar, kilo her zaman çirkinlik değildir) kadınlarda balıketi güzel durur. Çünkü bir kere her şeyden önce şişmanlığa kaçmayan dolgunluk güzelliktir.
 
Öte yandan gerçekten kilolu bayanlar kendilerine “balıketi” diyerek avunurlar ama insanların kafasından buradaki balığın balina olduğu geçer. Yani gerçekleri değiştiremezsiniz.
NAHİDE ÇELEBİ, gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynen dediğin gibidir. deyimi duyanın aklından balina geçer; yani kadının şişman olduğu geçer. Ancak bilmez ki hiçbir balık şişman değildir; sadece büyük ve küçüktür. Bilmez ki şişmanlık cüssede büyüklük ve küçüklüğü nitelemez. Şişmanlık cüssenin gereğinden fazla yağlanıp ağırlaşmasıdır. Sözün kavramı her ne kadar anlayana göre olsa da her sözün bilinir bir manası vardır. "balık eti" deyimi de bilenler için güzelliğe övgüdür aslında. Bu yüzden kadınlar "balık eti" olmaktan gocunmasınlar. Balığın estetik biçimli sıkı vücududur kast edilen.

Muharrem Soyek 
 13.06.2015 12:12
Cevap :
Balık eti aslında kadınların güzelliğini anlatır ama...  14.06.2015 22:43
 

Gerçekleri değiştiremezsiniz sözünün altına imzamı atarım. Selam

Matilla 
 10.06.2015 12:37
Cevap :
Evet,teşekkür ederim.  10.06.2015 22:13
 

Kadınlar şimdi çöp gibi, balık eti değil çiroz gibi.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 10.06.2015 11:02
Cevap :
Çoğu kilolu ya!  10.06.2015 22:43
 

Balıketi kadın, bana göre fit olmamakla birlikte, toplu ama biçimli demektir. Balık mı balina mı derken de güzel bir tanımlama olmuş doğrusu Kerim bey.Kadınlar, kendilerini balık etliyim diye avuta-cağına spor alışkanlığını edinmeli, sıkı bir vücut mu, yoksa gevşek kendinden geçen sarkık derili vücut mu? Bence, Kadınlarımız kendini bu tarz aldatmasın, evde yapılması kolay onca kolay hareket varken.. Saygılarımla Kerim bey..

gülsen tunçkal 
 10.06.2015 10:08
Cevap :
Ama ben spor yapılarak güzel vücut elde edileceğine inanmıyorum. Saygılar efendim.  10.06.2015 20:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6080
Toplam yorum
: 15063
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster