Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '07

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
674
 

Kadınlar için sağlık öğütleri 3

Kadınlar için sağlık öğütleri 3
 

Özlem, 35 yaşında aktif çalışan bir kadın. Yıllardır emek verdiği işi bir anda bozuluyor. İflas ediyor. Ya da eşi vefat ediyor. Ya da oğlu trafik kazası geçiriyor. Ya da kendisini etkileyen başka bir olay. Ve o ay içinde 3 kez mens kanaması geçiriyor ardından hiç adet görmüyor. Önce kadın doğum uzmanı ve tetkikler ve ardından psikiyatrist. Elinde bir depresyon ilacı reçetesiyle ayrılıyor doktorun yanından. Bir daha hiç regl olamıyor. Ya da östrojen ilaçları alarak yapay adet görebiliyor.

Nedir Özlem hanımın derdi ? Her sıkıntı geçiren kadın erken menapoza mı giriyor ? Onu farklı kılan özelliği nedir?

Beyni…

Kadınların adet görmesini sağlayan hormonlar (FSH-LH) beyinde yer alan hipofiz bezinden salınır. Bu bez de emirleri hipotalamus adındaki diğer beyin bezinden alır. Hipotalamus, talamus adı verilen beyin bölümüne bağlıdır. Talamus, beyin ve vücuttan gelen tüm bilgileri alarak sağladığı elektrik akımıyla tüm vücudun dengeli bir biçimde çalışmasını sağlar. Buraya kadar olan beyin yapıların çalışması otomatik ve nesneldir. Buradaki nesnel yapıya duygu, düşünce ve davranış ruhunu katan beyin ön bölgesidir.

İşte Özlem hanımın esas sorunu beyin ön bölgesiyle ilgilidir. Burada olan ve yaşadığı stresli olaydan çok daha önce gelişen duyarlılık, stresin etkisiyle artmış ve ona erken menapoz olarak yansımıştır. Özlem hanımın tekrar düzenli ve doğal biçimde mens görebilmesi, beyin ön bölgesindeki duyarlılığın derecesine bağlıdır. Tedavi de bu bölgenin duyarlılığının azaltılması amaçlanmalıdır. Depresyon ilaçları beyin ön bölgesine değil, bu bölgenin etkisi altında olan ve limbik sistem adı verilen diğer beyin bölgelerine etkilidir. (Hemen tüm psikolojiyle ilgili psikiyatrik ilaç tedavileri, beyin ön bölgesi dışında diğer bölgeleri etkiler. Ama asıl sorun, beynin beyni olan ön bölgededir. Bu nedenle psikiyatri tedaviler bir ölçüde yetersiz kalır ve iyileşemeyen önemli bir hasta grubu ortaya çıkar, tıpkı Özlem hanım gibi…Bu tür hastalıklarda psikiyatrinin yapması gereken tedavi biçimi psikanalizdir. Psikanaliz, psikiyatrinin temelidir ancak etkili olabilmesi için bu konuda ayrıca uzmanlaşmış olmak gerekir. Gerçek bir psikanaliz, haftada birkaç gün süren seanslar halinde ve yıllar boyu devam eden süreçte gerçekleşir)

Son 20 yıl içinde önemli başarıların sağladığı nöroterapi yöntemini ABD’nde sayıları binleri aşan psikiyatrist, klinik psikolog ve nöroloji uzmanları kullanıyor. Bu yöntemde, önce çekilen beyin haritası (QEEG) ile beyindeki duyarlı bölgeler saptanıyor. Sonra nöroterapi aleti yardımıyla duyarlı bölgelerin tedavisi yapılıyor. 30 dk. süren seanslar halinde uygulanan nöroterapiden 1-3 ay içinde sonuç alınıyor. Beyin ön bölge duyarlılığı ve nöroterapiyle ilgili geniş bilgiyi www.beyindoktoru.com adlı siteden alabilirsiniz.


Dr Güçlü Ildız

Nöroloji Uzmanı

dr@noroterapi.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu bilgiler gerçekten çok önemli. Bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz. Ağzınıza sağlık. Saygılarımla

Hülyalar 
 27.07.2007 15:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1261
Kayıt tarihi
: 25.06.07
 
 

Nöroloji uzmanıyım. Tedavilerin hastalık belirtilerine göre değil kişiye özel olması gerektiğini ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster