Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
85130
 

Kadınlar neden aldatır?

Kadınlar neden aldatır?
 

Bir erkek bir bayanı ne kadar severse sevsin, eğer o bayan o erkeği sevmiyorsa bu ilişki evlilikle sonuçlanmaz. Aslında, bayanlar erkeği seçer, erkekler bayanı seçemez. Seçici olan, son kararı söyleyen çoğu zaman bayan olmuştur. Peki bir kadın neden aldatır ki?

İnsan, bir canlı oluşu nedeniyle, doğası gereği tekeşliliğe yatkın değildir. Doğacak olan çocukların hangi ebeveynden olmasını kolay saptayabilmek için zamanla evlilik kurumu geliştirilmiştir, bu da beraberinde şu sorunu getirmiştir: "Aldatmak"

Şüphesiz ki toplumumuzun aldatma konusunda erkeğe biçtiği rol ile kadına biçtiği rol çok farklıdır. Mesela erkekte bu durum "çapkınlık" olarak adlandırılırken kadınlar için burada yazmam hoş olmayacak olan sıfatlar yakıştırılmaktadır.

Kuşkusuz demek istediğim, kadınlar da aldatırken bunu erkeklerde yaptığımız gibi hoş görelim şeklinde anlaşılmamalı. Peki kadınlar niye aldatır? Sanırım bunun nedeni, detaylara boğulmadan ikiye ayırmak mümkündür: İlki, "ilgisizliğin " neden olduğu aldatmalar, ikincisi "cinselliğin" neden olduğu aldatmalar.

Her kadın, evliliğin hangi evresinde olursa olsun, mutlaka ilgi ister. Şüphesiz ki, erkekler de ilgi isteten varlıklardır ancak sanki kadınlarda bu ilginin "doz"u biraz daha çok olmalıdır. Evliliğin hangi evresinde olursa olsun, ilgisizliğin başladığı anlarda kadınların ilgisi başka erkeklere yönelecektir. Kuşkusuz, bu durum ekonomik özgürlüğünü kazanmış, ayakları üzerinde durabilen, kimseye hiçbir şekilde bağlı olmayan kadınlarda, diğer kadınlara göre daha "hızlı" gerçekleşebilir.

Bu ilgisizliğin nedeni, günlük hayatın tekdüzeliği de olabileceği gibi, başka nedenlerden de olabilir. Her ilgisizlikle açığa çıkan durum ise; gerek çocuğun varlığı, gerek kadının sadakatliğinin yüksek olması nedeniyle gerekse başka nedenlerden dolayı, aldatmaya dönüşmeyebilir. Ancak kadına gösterimeyen ilgi, aldatmayı tetikleyecek en önemli unsurlardan biri olarak sayılmalıdır bence, yoksa Anna Karenina niçin aldatmaya gerek duysaydı ki?

Aldatmanın diğer nedeni ise cinsellikle ilgilidir. Cinsel açıdan yetersiz olan koca, kadını aldatmaya itebileceği gibi, başka diğer nedenlerin varlığı da buna neden olabilir. Ben ise, aldatmanın nedenlerinden biri olan cinselliğin, cinsel açlık kısmı üzerinde durmak istiyorum. Aslında bu durum hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir ve magazin dünyasından buna tanıma uyan kişilerin varlığı rahatça farkedilebilir. Cinsel açlık, kanımca libidonun aşırı çalışmasından kaynaklanan birşey olacak ki, hayata bakışını ve yaşayışını bu tip kişiler "zevk ekseni" üzerine oturtmaktadırlar. Çoğu zaman ise, bunun yanlış olduğunun farkına varılması çok geç gerçekleşir.

Kadınlarda aldatmanın nedeni, biz erkeklerin anlayamacağı başka nedenlerden de gerçekleşebilir çünkü aslında kadınlar karmaşık varlıklardır. Psikanaliz'in kurucusu Freud bile birçok soruya cevap bulmuşken, "Kadınlar gerçekte ne ister?" sorusuna cevap bulamamıştır.

İlgisizlikten doğan aldatmaları önleyemek için bende de Pınar'ın ilgili yazısındaki sonuca vararak şunları diyorum ki, kadınlar ilgisizlik ile karşılaştıklarında çözüm olarak aldatma yolunu seçmeleri yerine, her zaman mutlaka ilgi çekici çekici biri olarak kalmayı yolunu seçmelidirler. Bir kadın, doğası gereği mutlaka gizemli bir yanının kalmasına dikkat etmeli bunu da yeri geldiğinde bir "joker kartı" olarak kullanmayı başarmalıdır. Bunu başardığı takdirde ne kendisnin, ne de erkeğinin ilgisi başkalarına yönlenmez.

Cinsel açlık ile ilgili aldatmalarda ise, her iki cins için de bu tip kesin bir önerme yapmak mümkün değildir.Onlardaki çözüm ise bence, sırf joker kartıyla açıklanacak bir durum değildir. Her ne kadar sebep hormonal olsa da bu onları haklı çıkarmaz, onların sorunu bence ahlaki bir açıdan bakmak daha doğru olacaktır. Bu tip kişilere ahlaki unsurlarla yaklaşıldığında, ahlak temelli çözümlerle yaklaşıldığında problemlerinin sona erebileceği kanısındayım.

Yazımı bitirken, şu anda kimin söylediğini hatırlayamadığım bir sözden alıntı yaparak bitirmek istiyorum: "Eğer eşiniz sizi aldatmışsa bu onun problemidir. Eğer eşiniz sizi ikinci kez aldatmışsa bu sizin probleminizdir."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aldatmak nedir?Kadın ya da erkek neden aldatır?Bunun toplumsal ahlaki boyutları vs...Değişim denir,başka bir ten denir,heyecan denir,etkileyici denir...saymakla bitmez...işin özünde ,temelinde ilgisizlik ve sevgisizlik yatar ve en önemlisi yalnızlıktır...Yalnızlıklar arayışlara gebedir ve aldatmayı beraberinde getirir..Bu da benim düşüncem:)

Neslihan 
 06.09.2006 22:58
Cevap :
Ah siz bayanlar yok mu:) Gerçekten de çok detaycısınız. Yazdığım o kadar kelimem arasından ilgisizliği seçmiş ve onun da temeli olan yalnızlığa kadar gitmişsiniz. Yalnızlık... beraberinde aldatmayı da getirebilir. Haklısınız. Yorumunuz için teşekkürler...  07.09.2006 6:51
 

eşit iki insan arasında aldatma olmaz. sorun bu olsa gerek.

Ali BAKMAZ 
 05.09.2006 21:10
Cevap :
Bir anlamda öyle de açıklanabilir.Yorumda bulunduğunuz için teşekkürler.  06.09.2006 19:21
 

üzerinde fazla düşünmeden yazılmış gibi geldi bana... bence kadın iki şey ister: gÜvenlik ve güçlü DÖL... GÜÇLÜ, KUVVETLİ ERKEĞE YÖNELMESİ BUNDANDIR.. güçlü erkek hem genetik olerek iyi nesillere işaret eder, hemde kadının ve özellikle gelecekte olacak çocuğun GÜVENLİĞİNİ sağlar. bunlarvarsa bir kadın asla aldatmaz... bu konuda bir yazımı kendi sayfama koyacağım yakında , sizin de leştirilerinizi beklerim... saygılar

Seydi 
 02.09.2006 23:15
Cevap :
Kadınların güvenlik ve güçlü gen istediği fikrine ben de katılıyorum. Biraz da bu yüzden "kadınlar seçicidir" cümlesini kullanmıştım yazımda. "Bunlar varsa kadınlar aldatmaz" cümlesine de ben de inanmak isterim gerkekten.Konu ile yazdığınız yazıdaki görüşlerin %90ına da katıldığımı belirtmeliyim. Saygılar...  04.09.2006 2:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 142
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 3580
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

İstanbul'da doğdum. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Felsefe, sanat tarihi, müzik özel i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster