Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '07

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
4178
 

Kadınlar neden altın sever?

Kadınlar neden altın sever?
 

Altın konusu, yine bir bankaya ait, bankanın yatırım araçlarını en iyi takip eden finans kuruluşu olduğu konusunda insanları ikna edebilmek için, Hindistan’da bir düğün sezonunda ne kadar altın takı takıldığını ve bunun dünya altın piyasasını ne kadar etkilediğini bile takip ettiklerini ifade etmeye çalıştıkları reklamla dikkatimi çekti. ( Ben bu gidişle dünya en uzun cümle yarışmasına ülkemden aday gösterileceğim gibi)

Geçmiş yüzyıllarda, insanların sermaye birikiminin ve tasarruf çabalarının tek aracı altın olmuştur. Tahmin ediyorum, erkeklerin eli o dönemler harcama yapmaya daha yatkın olduğu için, sosyal yaşam içerisinde yer alıp da para harcama şansı olmayan kadınlar, ailenin daha güvenilir kasası olagelmiş olabilir.

Yahut da, geçmiş toplumlarda, erkeğe karşı hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan kadınların, kocalarının istedikleri anda boşanma olasılığına karşı bir güvence olarak, aile içerisinde belli bir sermayeyi elinde bulundurma hakkı da olabilir, altın-kadın ilişkisini belirleyen şey.

Günümüzde altının bir yatırım aracı olmaktan çıktığı rahatlıkla söylenebilir. Elbette ki çağdaş yatırım araçlarından faydalanamayan çok geniş bir kesim mevcuttur ve altın bu kesimler açısında önemini korumaktadır. Ancak bu kesim yine toplumun en fakir kesimlerini oluşturmakta ve altının taliplileri arasında bütçe anlamında oransal olarak çok küçük bir kesimi oluşturmaktadırlar.

Altının günümüzde, yatırım amaçlı kullanımından çok, bir aksesuar olarak kullanıldığını bu şekilde netleştirmiş bulunuyoruz. Şimdi başlıktaki esas soruya yönelmiş bulunuyoruz. Kadınlar neden altın sever? Ve bizim ülkemizin kadınlarının daha fazla düşkün olmalarının sebebi nedir? Bu soruda nereden çıktı demeyin, çünkü, Türkiye, Hindistan ve Amerika’dan sonra dünyanın en çok altın tüketen 3. ülkesi konumunda.

Ben bir iki gerekçe oluşturabilmiş durumdayım ama muhakkak ki bu gerekçeleri çok daha arttırmak mümkün; öncelikle masum gerekçeleri sıralayalım?

1- Altın, işlenmeye müsait yapısı nedeniyle daha fazla estetik eserlerin ortaya çıkmasına vesile oluyor ve kadınlar estetiğe erkeklerden daha düşkündür.

2- Altın, renk olarak çok özel bir niteliğe sahip. Bu renk kadınların takı olarak altını tercih etmelerine sebep oluyor.
Altın, paslanmaz ve yanmaz bir niteliğe sahip, kadınlarda doğal kimya bilgileri doğrultusunda bu bilince sahip olduklarından, uzun dönem kullanabilecekleri ve bozulmayacak bir niteliğe sahip olan bu madeni takı olarak tercih etmektedirler.

3- Yuvayı dişi kuş yapar içgüdüsü halen kadınların en temel içgüdüdür ve bu içgüdüsünün yansıması olarak, ne kadar takı niyetli gözükse de her altın takı kullanımının esas niyeti tasarruf yapmaktır.

4- Kadınların erkeklerce bilinmeyen, büyük bir sır olarak saklanan diğer bir içgüdüsü de, dünyanın ekonomik dengesini koruma içgüdüsüdür. Kadınlar elbirliği ile altın satın almaktan vazgeçtiklerinde, dünya ekonomik dengesinin sarsılacağını çok iyi hissetmektedirler.

5- Altın, bilindiği üzere tüm sportif karşılaşmalarda ve önemli yarışmalarda en başarılı olana, birinciye ödül olarak verilmektedir. Kadınlarda, altın takıyı yaşam içerisinde gösterdikleri çabaya karşı bir ödül olarak algılamaktadırlar.

Gelelim bir - iki kötümser gerekçeye;

1- Kadınlar hiçbir zaman fonksiyonalist olmamışlardır. Onlar için, görünüm her zaman işlevden önce gelir.
Kadınlar hesap kitap bilmezler, altının günümüzde, özellikle takı nitelikli alınıp satılmasının karlı bir yatırım olmadığının hala farkında değillerdir.

2- Kadınlar için önemli olan kendilerinin ne yaptığı değil, başka kadınların ne yaptıklarıdır. Dünyada tek bir kadın bile altın takı takacak olsa bu tüm dünyada kelebek etkisi misali bir şekilde yaygınlaşacaktır.

3- Kadınların kendilerini değerli hissedebilmeleri için, üzerlerinde böylesine değerli bir madenin mevcut bulunması gerekmektedir.

Evet, beklide klasik bir erkek mantığı ile üretebildiğim gerekçeler bunlardır. Ama bence çok daha derinlikli gerekçeler mevcuttur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendi kendinle çelişmiyor musun Sinan? Madem biz kadınlar hesap kitap bilmiyor, altın alıyoruz ,(ki asıl bize siz erkekler, nişanlanırken altın set takarak başınızı göğe erdiriyorsunuz ve ondan sonraki hayatınızda kuyumcunun yolunu unutuyorsunuz) o halde birincilik madalyası olarak niçin altın veriyorlar!.. Tahvil, para yada bir eşya verebilirlerdi. Madem biz kadınlar hesap kitap bilmiyor, acaba erkekler niçin durmadan arabalarını yada cep telefonlarını yeniliyorlar? Satılan yeni konumdaki cep telefonlarından ne kadar zarar edeceklerini bilmez mi bunlar? Madem ki görünüm bizler için işlevden önce geliyor, neden bu görsel oyuncağımızı, ev yada araba alırken bizden ayırtırsınız? Artık bizleri sevmiyor konumuna düşmüş olmuyor musunuz? Bu kadar cesur konuşma sonunda zararlı sen çıkarsın, belirtmiş olayım…

yalım27 
 11.06.2007 14:45
Cevap :
Merhaba Aysel Abla, öncelikle bir ihbar üzerine harekete geçtiğini düşünüyorum:-)) yazının yazılma amacı biraz provakatif olmaktı. Yani bir tartışma konusuna el atıp, iğneli cümlelerle ilgiçekmekti. Bloga ilk başladığım dönemlerde hangi tür yazıların ilgi çekeceği üzerinde bir deneme yanılma yöntemi çalışması idi. gelelim içeriğe. Maden, Altın, Takı ve gösteriş malzemeleri üzerine yaratılan kültürün büyük bir kısmı kadınlara aittir. Elbette bu kültürden etkilenen erkeklerde vardır ama kökenini iyi tespit etmemiz lazım. Bir erkek kadına nişan, evlilik ve benzeri törenlerden dolayı altın takıyorsa bunu kendi keyfince yapmıyordur. Kadın kültürünün toplumsal dayatması sonucunda kendisini mecbur hissettiği için takar. Sportif başarılar da hem maddi değeri hemde dekoratif özelliği ön plana çıkıyor bence. ha "erkekler tasarruflu olma konusunda başarılı mı?" dersen elbette değil, ancak bir kadın kadar olduğunu zannetmiyorum, saygılarımla,  12.06.2007 9:08
 

Efendim etrafınızda feminist yakınlarınız vardır belki..Öyle kadınlar hesap kitap bilmez demeyin :))) Şimdiki nesil altından pek hoşlanmıyor..Yani en azından kendi adıma hiç hoşlanmadığımı söyleyebilirim. Yatırım aracı olarak kullanırsak eğer cidden zarar attiriyor :)) (Tecrübe ile sabittir :((( ) Ama hemcinslerimin çoğu sever altını.. Güç simgesi ya da gösteriş meraklısı olmakla ilgili olabilir...

Hoşsada 
 10.06.2007 21:30
Cevap :
Merhaba Sevgili Seda, etrafımdaki feministlerle zaman zaman problem yaşamıyor değilim. :-)) Yani kadınların eksikliklerini hatalarını da görmezden gelemem di mi? Ayrıca bu tip mevzularda ilk olarak kadınların kendi hemcinslerini eleştirmeleri gerekmez mi? Dekoratif bir unsur olabilir belki ama onun içinde çok pahalı, yoksa söylediğin gibi bir yatırım aracı olarak gayet anlamsız. Altın kendisi değilde, altın ürünler anlamsız. Alım satım ücretleri arasındaki fark, altın fiyatının artışını anlamsız kılıyor. Yoksa örneğin, bankaların altın fonları alınıp satıldığında karlı da çıkılabilir uzun vadede. Zaten altın bir materyali evde bile bulundurmak büyük bir risk değil mi?  11.06.2007 9:30
 

Altın takmış bir kadın kendisini hemcinsine karşı daha kuvvetli hissetmektededir.. Bir nevi güç gösterisi...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 12.04.2007 19:35
Cevap :
Serap Hanım, açıkçası biz erkekler bir metal parçasını üzerinde barındırmanın nasıl bir üstünlük meselesi haline geldiğini algılayamıyoruz. ( Bizler, metallerin kasadaki varlığı daha büyük bir üstünlük meselesi olarak algılarız:-)) ) Yazımda kadınların bu sevgisi için gerekçeler yaratmaya çalıştım ama siz yorumunuzla konuyu hiçte bu kadar derinleştirmeye gerek olmadığını belirten gayet öz bir açıklama getirdiniz, katkınız için teşekkür ederim  13.04.2007 10:28
 

KADINLAR NEDEN ALTIN SEVER? Masraftan başka birşey olmadıkları için:)

ümit çelik 
 25.03.2007 13:12
Cevap :
acımasız olmakla beraber, içerisinde kısmende olsa haklılık payı barındıran bir yorum. katkınız için teşekkür ederim.  25.03.2007 15:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 453
Toplam yorum
: 1886
Toplam mesaj
: 174
Ort. okunma sayısı
: 1785
Kayıt tarihi
: 14.11.06
 
 

36 güneş yılı. 27 yıl G.antep, 9 yıl İstanbul. İstanbul, 90’lı yıllarda yaşandı, bitti.  Hep şe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster