Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
3140
 

Kadınlar neden evlenmekten korkuyor???

Günümüzde bir çok kadın ileri yaşlara kadar evlenmiyor. Hele çalışan kadınlar bu konuda daha da rahat davranıyorlar.

Peki neden?

Çünkü evlenmekten korkuyorlar.

Güvenebilecekleri, tüm yaşamlarını paylaşmaya değecek adam göremiyorlar piyasada.

Aşkın gözleri kör ettiği yaşları geçince seçicilik öne çıkıyor. Elbette aranan aslında hem zengin, hem yakışıklı adam değil. (Tabi böyle de olsa fena olmazdı laf aramızda). Asıl istenen güvenilecek, üç gün sonra seni terk etmeyecek, yaşamın tüm yükünü üstüne yıkmayacak, zor günlerinde, ilerleyen yaşın getirdiği sıkıntılarda yanında olabilecek bir erkek.

Ama maalesef tüm iyi erkekler evli galiba…Biraz cesaret gösterip niyetlenenleri de etrafındaki evliler caydırıyor. Evliliklerde yaşanan sıkıntılar, “ben kimsenin kahrını çekemem” deyip çekip giden eşler korkutuyor bekar kadınların gözünü.

Bir de tabi artık çıkarların ön plana çıktığı bir devirde yaşadığımızı düşünüyorum.

En ufak bir şey artık evliliklerde sorun olmaya başladı.

Halbuki çok da uzun olmayan bir dönem öncesinde gençler şimdiye göre hayli erken sayılacak bir yaşta ailesinin gösterdiği kişiyle evlenir ve yıllarca mesut yaşayabilirdi.

Artık ben ailenin seçimi yada en azından müdahalesi olsa mı daha iyi, yoksa kişinin eş adayını seçip, sevip öyle evlenmesi mi daha iyi emin değilim.

Her şeyin bir zamanı ve yeri var derler. Kadın yirmibeş yaşını geçince artık gözünü aşkla boyayıp, karşıdakinin kusurlarını örtemiyorsunuz. Bir de ekonomik özgürlüğün getirdiği rahatlığı yaşadıktan sonra, bir erkeğin hem de her şeyinden emin olamadığınız bir erkeğin kahrını çekmeyi kabullenmek zor geliyor.

Tabi bir de kariyer meselesi var…Biz Kadınlar kariyer yapmak, çalışıp bir şeyler elde ettikten sonra evlenmeyi düşünmeye başlıyoruz. O zamana kadar da sevdiğiniz kişi artık evli üstelik baba bile olmuş oluyor.

Yani kariyerde yaparım çocuk da meselesi o kadar da kolay değil. Yaparsın yapmasına da o yaştan sonra yapacak adamı bulabilirsen!

Bir başka neden de evliliğin sorumlulukları…

Evlilik kadını –hele bizim ülkemizde- ağır bir sorumluluğun altına sokuyor. Çalışsanız bile evin sorumluluğu üzerinizde. Üstelik bir de çocuk doğurmanız, onu büyütmeniz bekleniyor. Bu da erken yaşta evlenmemiş çoğu kadının artık aklını daha çok önemseyen gözünü korkutuyor.

Yani evlilik kariyer yapmayı, hayatın tadını çıkarıp sonra evlenmeyi düşünen kadınlar için ulaşılması güç bir hayale yada çekilmesi güç bir kabusa dönüşüyor.

Her şey tamam; adayda da kusur aramıyorum; tek ileride yalnız kalmayım da evleneyim diyorsunuz; ama bu kazın ayağı hiç de öyle görünmüyor.

Bu şekilde yapılan evlilikler kısa sürede iki tarafın da hayal kırıklığı yaşadığı bir kötü deneyime dönüşüyor.

Aslında şimdiki aklımız yirmili yaşların başındayken olsaydı, hem aşkımızı evliliğe taşır, hem de evlilikle birlikte kariyerimizi yürütmeye çalışırdık.

Fakat biraz tren kaçtı galiba ne dersiniz?

Peki bu saatten sonra ne yapacağız? Sırf ileride yalnız kalmamak için karşımıza çıkan, makul görünen ilk adamla evlenecek miyiz?

Aşkı unutacak mıyız?

Peki ya o uysal, uyumlu, sevecen, anlayışlı görünen geç gelen talibimiz; evlendikten sonra canavara dönüşürse?

Yani korkmakta haksız mı kadınlar..????

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aksine mükemmeli aradıkları için evlenmiyorlar.İki gönül bir olunca samanlık seyran olur masalına inanmadıkları için samanlık değil,yakışıklı prens,at,yat, kat arıyorlar.Sıkıntıya gelemiyor günümüz gençliği. Sevgiler

izmirlim 
 17.06.2007 23:53
Cevap :
Görüşlerinizin bazılarına katılamıyorum. Sevgili arkadaşım ,insanlar yat, kat dan önce dürüslük arıyorlar öyle bir toplumdayızki çıkar düşünür oluyoruz, insan evlenmiş olmak için evlenmiyor artık yeni nesil. Evet eskiden samanlık seyranmış şindi dürüslük önemli olan ,Katkınız için teşekkür ederim.  18.06.2007 11:13
 

Kadınların evlenmekten korktuklarını ilk defa duyuyorum. Aksine çocukluklarından itibaren gelinlik giymek hayalleri ile şartlandırılan kadının çok çabuk, çok erken ve de çok hazırlıksız evlendiğini düşünüyordum. Diğer taraftan kadının veya erkeğin evlilik sonrası canavara dönüşmesi biraz da insanların evlenmeden önceki hayalperestlikleri ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Canavar hep canavardır bence insanın aklı başından gidince canavarı bile melek görüyor olabilir. Ama bu risk her iki cins içinde geçerlidir. Bazı erkeklerde evleninceye kadar melek gibi görünen gelin adayının evlendikten sonra cadıya dönüştüğünü iddia ediyorlar. Buna ne dersiniz? Galiba en iyisi evlendikten sonra bir kabusla uyanmamak için en iyisi evlenmeden gözleri iyi açmaktır ve terihleri ona göre yapmaktır. Saygılar

Matilla 
 08.06.2007 15:13
Cevap :
Görüşünüze katıldıgım noktalar var. fakat günümüz kuşagının evlenmekte acele etmedigini düşünenmekteyim katkınız için teşekkür ederim.  09.06.2007 0:29
 

Sımdı yazdıklarım sıze öğüt gıbı gelebilir ama bu haddım degıl..Aşk ise beklentınız ben çok rastgeleceğınızı sanmıyorum maalesef..Bu yasınız yada işinizle ilintili değil..Zamanla alakalı..Benim şahsi fikrim sadece AŞK zamanının bittiğidir..Lakin bu güzel bir evlilik ve mutlu bir yaşam olamayacak değil kesinlikle..İlk önce kusursuz bir aday aramayın çünkü kusursuzluk insanlara mahsus değil..Sizde kusursuz değilsiniz..1 Defa yaşam hakkı verildi size..Güzel yönden alınabilecek tüm zevkleri alın derim ben..Korkmayın erkeklerden lütfen..Çevrenize görede ilişkileri değerlendirmeyin..Ve artık bayanlar lütfen çu kariyermiş işmiş bunları ilk sıraya koymayın..

megeal 
 07.06.2007 13:24
Cevap :
katkınız için teşekkür ederim  07.06.2007 13:54
 

Evlilikle ilgili yazınızı ve düşüncelerinizi günümüzde yaşananlar açısından çok doğru buldum.Yazıkki çağımızın sorunlarından biri haline geldi. Düşünsel olarak da yazım olarak da bence çok hoş bir yazı. Sevgilerle...

Sibel Ulusoy 
 04.06.2007 12:50
Cevap :
Begendiğinize sevindim teşekkür ederim  04.06.2007 13:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1756
Kayıt tarihi
: 18.05.07
 
 

1964 Ankara doğumluyum. Devlet memuruyum. 16 yıl Halk Bankası’nda çalıştıktıktan sonra istihdam fazl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster