Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
267
 

Kadınlar neden sokakta ayakkabı boyatmaz?

Kadınlar neden sokakta ayakkabı boyatmaz?
 

"Baaak! Biz boyattık işte!," diyorsunuz haa! Demek ki ben kaçırmışım olayı. Özür dilerim sizden!


Bu sabah Kartal’da, hükümet konağının önünde, ayakkabılarını boyatırken gördüğüm kadın; şu soruyu getirdi aklıma, “Acaba kadınlar neden ayakkabısını boyatmaz?“

O; ince telli, hafifçe dalgalı, sarı boyalı, uzun, omzundan aşağı serbestçe bıraktığı saçlarıyla; Atatürk gibi oturuyordu boyacı sandelyesinde! Hanımağa tavırlıydı. Doğrusu ona kadın demeye bin şahit isterdi!

Göz rengini seçemedim. Ama sinirli birine benziyordu. Bedenini öne doğru eğmiş, kollarını sandığa sabitlediği dizi üzerinde sertçe birleştirmişti. Siyahlığı matlaşmış uzun çizmelerinin içine soktuğu pantolon paçaları, fazlasıyla erkeksi gösteriyordu onu. Belki de işte sırf bu yüzden, neredeyse hiçbir kadının yapmadığını yapıyor, Sokakta, bir ayakkabı sandığının üzerinde, sinirli, sıradan bir erkek gibi boyatıyordu çizmelerini...

Öyle ya… Ne yalan söyliyim, şimdiye dek dışarıda bizim gibi bir iskemlede oturup, ayakkabı boyatan bir kadın görmemiştim. Hemen, “Ne var canım bunda? N’olmuş yani, olamaz mı?“ diye fırçalamayın beni inceden... 42 yaşındayım ben. Ve 42 yılımın, aralıksız son 23’ü İstanbul’da geçti. Ve buna rağmen, sokakta ayakkabı boyatan bi kadına hiç rastlamadım diyorsam; bu size de biraz tuhaf, biraz da ilginç gelmedi mi?

Peki neden ayakkabılarını sokakta boyatmaz kadınlar? Hiç düşündünüz mü? Nedenini Beraber düşünelim mi?

Diyelim ki titizlikten… Her kadın çok mu titiz yani? Titiz olmayanlar ne yapıyor ayakkabılarını?

Bazıları, hem içine sinsin hem tasarruf etsin diye evde kendisi boyayabilir ayakkabılarını? Peki savurgan hanımlardan n’aber? Onlar da ayakkabı boyuyor değil herhalde! Hiçbir şeyin hesabını yapmayan insan, altı üstü 3–5 liranın peşine düşer mi? Sanmam.

Hadi köy yerinde, kasabada, muhafazakar çevrenin etkisiyle, gidip bir başına boyatamıyor olsunlar ayakkabılarını... Peki milyonlarca İstanbullu kadın nerede? Hadi geçtim onları. Feminist tayfasından olanların da mı aklına gelmez, şöyle gidip, keyifle ayakkabı boyatmak? Çok mu erkeksi bulurlar bu işi yoksa? İyi de bakımlı, temiz ayakkabılar giymek herkesin hakkı değil mi? Bu sadece bana mı öyle gelir?

Ya genç kızlar? Onlara ne demeli? Asilik etmek için de mi çarşıda ayakkabı boyatmak gelmez akıllarına? Eee... Kızları cesaret edemeyince, olgun annelerle, yaşlı kadınlar da pas geçiyor olayı…

Süsüne düşkün sosyete güzelinin orta yerde ayakkabı boyatmamasını anlarım da, alçakgönüllü, kendi halinde hanımlar niye yapmıyor bunu? Fazla çekingen değilse, neden ihtiyacı olan kadınlar, gelip ayakkabılarını boyatmaz?

 Anlayacağın, kadınlar sokakta ayakkabı boyatmıyor birader. Ben nedenini bulamadım. Belki sen işin içinden çıkabilirsin.

“ Aman güzel görüneyim!,“ diye ayna karşısında saatler geçirmekten çekinmeyenlerin, altı üstü 20 dakikalığına, şöyle kurulup sandalyeye, çizmesine, botuna bakım yaptırmaması, akıl alır şey değil doğrusu. Ya da ben, yeterince akıllı değilim!

Peki sende durum ne abla? Dışarıda ayakkabı boyatmamaya devam mı!

 

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

 

                                                                                                                                           

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben boyatıyorum çünkü evde kendi boyadiginizdan daha güzel oluyor;) Adamlar işin tekniğini biliyor;))

Selda Çakmak 
 09.05.2017 22:51
Cevap :
Tipik bir İkizler tavrı bu. "Kadınlar ne yaparsa, ben tersini yaparım!" hali...  03.08.2017 21:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1287
Toplam yorum
: 3558
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1690
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster