Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '07

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
1415
 

Kadınlar niçin çok süslenirler?

Kadınlar niçin çok süslenirler?
 

" ... Zengin kadınlar, sahip oldukları süsleriyle dikkat çekmeye çalışırlar, ancak fakir kadınların süslenmek için paraları olmadığından bacaklarını, kollarını ve göğüslerini açarak dikkat çekmeye çalışırlar. Fakir kadınlar, gerçekliği bize olduğu gibi sunmaya çalışırlar ancak zengin olanlar gerçekliği, üzerinde dolaşan gözlerdeki etkiyi daha etkili kılabilmek için, süsleme yoluna giderler.

Ancak ne var ki, tahta silen fakir bir kadının bacakları ince ise konu değişir, çünkü o zaman sana bacaklarını göstermez. Kadınların çirkin yerlerini örmede büyük bir ustalığı vardır.

Hepimizin de bildiği gibi, kendisini öne çıkarmak isteyen kadınların kullandıkları ilk yöntem -ki kendisini öne çıkarmak istemeyen bir kadın yok gibidir- kendisinden daha çirkin bir kadınla dışarı çıkmasıdır, her ne kadar çirkin olan kendisinden daha güzeli ile çıkmak istemez, bugün hastayım, bugün dizlerim titriyor gibi çeşitli bahaneler türetir onunla dışarı dolaşmaya çıkmasın diye.

Zengin kadınlar, kendi güzelliklerinden emin olmadıklarından, kendisinden çirkin hizmetçilerle dolaşmaya çıkmayı yeğlerler. Hizmetçi, en az 10 adım onun gerisinden yürür ki kendi çirkinlikleri erkeklerin gözüne çarpmasın.

Ağzı, burnu küçük olan gözlerinin çirkin olan kadınlar, gözlerindeki çirkinliği örtmek için gözlük kullanırlar, ancak gözleri güzel olan, ağzı burnu büyük olan kadınlar mendille ağzılarını burunları kapatır, gözlerini ön plana çıkarırlar. Büyük ve sert elleri olanlar ise her zaman eldiven kullanırlar ancak elleri küçük ve zarif olanlar ise vakit kollarlar, vakit yaratılar ki kendi zarif parmaklarını gösterebilsinler. Küçük ayakları olanlar ise genelde ayak ayak üstüne otururlar ayaklarını gösterebilsinler diye.

Niçin bir kadın bacaklarını, kollarını, göğsünü göstermek için tahtaları siler, sonra da perdelerimi ıslatır ve beni de böyle analizler yapmaya zorlar? Niçin ağırbaşlı, anlayışlı ve iyi kalpli kadınların aynı zamanda zarif elleri, küçük ayakları, sevimli gözleri ve çekici yüzlere de sahip olduklarına ikna olmazlar? Niçin beden güzelliğinin, ruh güzelliği yanında bir hiç olduğunu anlamazlar? Niçin bir kadının çok güzel olabileceğini ancak ruh güzelliğine sahip olamayabileceğini öğrenmemişlerdir?

Ey kadınlar; yarının güzelliğine, kişisel zaferlere önem vermeyin. Kalbinizin, ruhunuzun güzelliği için çalışın ve bunlarla ideal bir sevgili olmaya çalışın. Ruh güzelliği olmadan, beden güzelliğinin bir anlamı yoktur. Bir kadın güzel olabilir, gül olabilir ama aynı zamanda bir papatya, bir lale, bir menekşe, bir kamelya olamaz. Hergün gül koklamanın bir anlamı yoktur. Ruh güzelliği; çok iyi bir örnektir çünkü her gün kendisini yeniden geliştirir, yeni aşamalar kaydeder, giderek güzelleşir, giderek cezbedici bir hal alır ve en sonunda da hükmeder.

Öyleyse sarılın iç güzelliğinize..."

Agop Baronyan'ın "Ardnin Desaranner" adlı eserinden.

Milliyet Blog ailesinin Kadınlar Gününü -biraz gecikmeyle de olsa- kutlarım. Türkiye'de Dünya Kadınlar Günündeki tek sorunun, süslenip süslenmeyeceklerinin olarak kaldığını görmek dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ya ben hep birşeyi merak etmişimdir bayanlar neden yaşını gizlerler ve yaşını sorunca tepki hep aynı(bayanların yaşı sorulmaz derler)

sowalye54 
 12.03.2007 22:38
Cevap :
Bunun cevabını ben de bilsem keşke...genelde bayanlar dediğiniz gibi yaşlarını söylemezler, "...ancak söyleseler de en az 10 yaş altını söylerler." diyor Agop Baronyan, eh demek ki bize de 10 yaş ilave etmek kalıyor, fikir sahibi olmak için:)  16.03.2007 22:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 142
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 3589
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

İstanbul'da doğdum. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Felsefe, sanat tarihi, müzik özel i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster