Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
339
 

Kadınlar sadece çocuk mu doğurmalı!

 
Kadınlar kariyer mi yapmalı? Çocuk mu doğurmalı? 
 
Kadınların kariyer yapması değil, çocuk yapması mı doğru! İkisi birden olmaz mı?
 
Nüfusun nasıl arttırılacağına yönelik planlar yapılmaya, kadınları çok çocuk doğurmaya teşvik edecek uygulamalar tartışılmaya başlandı.
 
Kadınlardan çok çocuk doğurmalarını isteniyor. Bu olmayınca kadınlar düşünülmüyor,istekleri görmezden geliniyor, talepleri görülmüyor ya da kadınların bazı istekleri araç olarak başka şeylerin içerisinde geçiştiriliyor. Arka planda kalıyor. En önemli farkın çalışan ve çalışmayan kadınlar arasında olduğunu söyleyebiliriz.
 
Kadınlar çok haklı daha az çocuk yapmakta, çünkü tüm bakım işleri kadınların üzerinde.
 
En az üç çocuk yapan kadınların hâlâ kariyer yapma şansı, çabası ve isteği olursa, esnek şekilde çalışma koşulları yaratılacak. Erkeklere göre zaten daha güvencesiz, daha ucuz ve daha fazla kayıtdışı çalışan kadınlara, “kendinizi yormayın, daha az çalışın” denilecek. Temizliğe giden gündelikçi kadınlarımız bunu nasıl başaracak.
 
Kreş, Anne-Baba izninin artırılması vs. kadınların zaten yıllardır talep ettikleri şeyler. Kadınlar kendileri için istediğinde dikkate alınmayan bu taleplerin,  doğurganlığı arttırmak ve nüfus için gerçekleştirilmeye çalışılması ilginç.
 
Sanki bunlar kadını düşünerek yapılan iyileştirmeler değil, sadece çocuk doğurması için oluşturulan koşullar, Kadın da burada bir araç durumuna geliyor. Nesneleştiriliyor.
 
Sanki daha çok, İş-aile yaşamının uyumlulaştırılması amacıyla kadınlara toplum tarafından atfedilen evdeki görevlerini yerine getirebilmesinin nesnel şartlarını oluşturmaya çalışmaktadır.
 
Bundan en çok etkilenecek olan kadınların hayatına ne getireceğine kimse bakmıyor, herkes ekonomik terimlerle konuşuyor. Ne deniyor, “üretken nüfusun artması gerekiyor.” Nüfusu artsın tamam ama kadınlar düşünülsün.
 
Bütün kadınlar evlenecek, sonra ne yapacak, çocuk doğuracak.
 
Esnek çalışma biçimleri ile kadınlar, toplumsal yaşamdan çıkarılıp evemi hapsedilecek?
 
Toplumsal yaşamda sorumlulukları olan, inisiyatif alan, sorunlarını tartışan, kendilerini rahatlıkla ifade edebilen, sesinin duyulmasını isteyen hakları olan ve hakları için mücadele eden kadın kimliği pek uygun bulunmuyor.
 
Kadın çalışıp kendi parasını kazanmalı. Ev işleri yapmak, yemek yapmak ve çocuklara bakmak bunlar ortak yapılması gereken şeyler.
 
Kadınlara köle gözüyle bakan, böyle düşünen zihniyeti eğitimle yok etmeli, kadınlara hizmetçi gözüyle değil hayatı paylaşacağımız insan gözüyle bakmayı öğrenmeliyiz.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son cümlenin son kısmının altını özellikle çizdim.

Kerim Korkut 
 18.11.2013 20:40
Cevap :
Çok teşekkür ederim, Kerim bey. Selamlar  19.11.2013 15:38
 

kadın kariyer yapmalı ama çocukta doğurmalı ..2 çocuktan fazlasına ev kadını olsanda yetişemezsin iş kadını olsanda..bu kadın kendine hiçmi zamn ayrmycak ..hiçbişey eskisi gibi değilken 2 çocktan fazla doğm yapma ihtmali ilerde hiç yok gibi geliyo

savas barka 
 13.03.2013 15:52
Cevap :
Teşekkür ederim, Savaş bey.  20.03.2013 12:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2213
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster