Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
2020
 

Kadınlar sardunya gibidir

Sardunyalar evin bir parçası olarak yaşarlar. Köyde beyaza boyanmış bir tenekede, şehirde bir saksıda.Eve bağlı bir çiçektir sardunya.

Sardunyalar susuz kalsa, ışıksız kalsa uzun süre direnir hayatta kalmak için. Küçük sinyaller verir yapraklarıyla. Kimsenin umuru olmaz. Göz ucuyla bakılıp geçildiğinden, yaprakları parlaklığını yitirirken farkedilmez. Ancak sarardığında şikayet edilir. Sanki sarı yapraklar sardunyanın suçudur.

Hatta dalını kırsanız o kırık dalda bile çiçek vermeye çalışır. Çocuk yapıp evliliğini kurtarmaya çalışan kadınlar gibi...

Çiçekler arasında hiç ilk olmaz onlar, sessizce aşağılanırlar nedense.

Hızla ürerler, dalar çiçekler sunarlar. Makbule geçmez. Kimse bir ziyarete bir kucak sardunya ile gitmez. Gezerken gül daha uygundur.

Nankörlüğü yoktur, bir avuç toprak sunduğunuz her dalı size çiçekler verecektir. Bu özelliği yüzünden ARSIZ tabir edilir nankörlerce.

Mis kokan yaprakları, hiç güzel kokular arasında sayılmaz. O evin çiçeğidir, bir demirbaş! Övmeye ne gerek var?

Hattta bahçede dikilmiş olanlar, ilk fırsatta sökülür atılır, yerine genç dallar dikilir...

Fakir çiçeğidir bazı tariflerde adı. Para olsa orkide dikerdik değil mi abi?

Neden? Neden evimizi şenlendiren sardunyalarımızın kıymetini bilmeyiz? Ne kadar su verirsek onunla yaşayan, kanaatkar çiçeğimizi yeterince sevmeyiz?

İncecik diktiğimiz dal, kısa zamanda tombul bir görüntüye dönüştüğü için mi acaba?

Belediyeler neden bir ayda solan çiçekler eker parklara? Bilmezler mi sardunyayı? Elbet bilirler.

Her yerdedir sardunyalar, erik ağacı ile incir ağacını ayıramayanlar bile tanır sardunyayı. Herkes bilir ama adam yerine koymaz.

Sardunyalar kadınlara EN benzeyen çiçektir bence. Tüm aşağılama çabalarına karşın hep çiçek veren, direnen, en uzun dayanan, evlerimizin sessiz neşesi.

Sevgili sardunyalar, sizi seviyorum. Kendinizi sevin. Çünkü çok güzel ve özelsiniz. Bunu hiç kimsenin size söylemesine gerek yok. Siz açmaya devam edin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önce çok güzeldiler, sonra sıcaklardan mı, ithal olduklarından mıdır bilinmez kötülediler. Ama hiç vaz geçmedim onlardan veee, şimdi yeniden palazlandılar. C: Sevgiler, o güzel sardunya renklerinden ille de kırmızılarından yansıyan mavilerle.

derinmavi.. 
 21.10.2010 11:05
Cevap :
Kadınlar ve sardunyalar ayrılmayacaklar. Karanlıkları aydınlatıp , aydınlıklara sardunya saksıları koyacak kadınlar.Açtıkça sardunyalar, birlikte gülümseyecekler.  13.11.2010 17:29
 

Sardunya benzetmenizdeki özel anlamı kaçırmışlar..Bizim toplumumuzda Kadınlarımız güldür..Güzel narin ömrü az bile olsa iltifat edilmeyi seven..ruhlarında ve fıtratlarında vardır. Herhalde ondan size ilk ve tek yorumu ben yazıyorum. Gülümsemeyi bende severim. Ama her geçen gün zorlaşıyor. Sevgilerimle toprak

Aydın ADAM 
 30.05.2010 15:15
Cevap :
Gülümsemek zorlaşsa da gülümsemekte direneceğiz. Somurtmak daha zordur:) Kadınlara gelince, her ne kadar gül olarak doğsalarda, sardunya gibi yaşamak zorunda kalıyorlar ne yazık. Yorumunuz için teşekkürler. Çevrenizdeki hanımlara gül muamelesi yaptığınızı umuyorum:)Saygılarımla.  11.06.2010 18:29
 

Çok özeldir çiçekler, konuşarak, severek ve öperek büyüttüğümüz. Tıpkı çocuklarımız gibi. Her seferinde bir daha büyümeyecek dediğim sardunyam bana inat çoşuyor, bana inat bir de güzel çiçekler açıyor ki beyaz ve kırmızı. Yüreginize ve kaleminize sağlık. Sevgilerimle. Tülin Karaman

Tülin Karaman 
 18.04.2010 23:22
Cevap :
Tülin Hanımcığım, Sevgi katılmayan her şey, eksik kalıyor gibi değil mi? Ben bu yıl kırmızı sardunyalar ektim. Dün de çok yağmur yağdı, kırılacaklar diye ödüm koptu. Ama sapasağlam ayaktalar.Teşekkür ve sevgilerimle.  21.04.2010 18:25
 

Sardunyaya hiç bu gözle bakmamıştım. Şimdi daha bir dikkat edicem. :) Yüreğine sağlık. Sevgiler.

Esma KAHRAMAN 
 15.04.2010 0:01
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Sardunyalar gibi çiçek çiçek bir bahar geçirmeniz dileğiyle.  15.04.2010 19:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 61
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 780
Kayıt tarihi
: 10.02.09
 
 

GÜLÜMSEMEDEN SORUMLU DEVLET BAKANLIĞI'na talibim... Blog yazarlarından Sema Şener burada olmam gere..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster