Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
329
 

Kadınlar var bu Ülkede

Kadınlar var bu Ülkede
 

Beren Saat' in twitterden paylaştığı belli zamanlarda başından geçen sözlü fiziksel tacize maruz kalışı ile ilgili yazısı.. Kadın olmak zor ..demiş ülkemde..hem de güzel kadın olmak.."çok sanslıymışım diyorum artık, hep teğet geçmişim. Tecavüz, bıçaklanma, kesilip bavula tıkıştırılma, otobüs durağına komada bırakılma, yakılma yaşamadım." diyerek toparlamış.. cüretinden dolayı kutlamak gerek itiraf gibi göz önünde olan biri için anlatması zor.. herkes herşeyi anlatamaz hele hele de taciz tecavüz gibi ağır şiddet olayları hep gizli kalır..
..............
Öyle ki görülmeyen duyulmayan bilinmeyen anlatılmayan gün yüzüne çıkmamış ne hikayeler vardır bu ülkede..köyünde, kasabasında, kentinde..bu coğrafyada şiddet taciz ve tecavüz olayları hep vardır ..bu ülkede kocaları tarafından şiddet görüp her türlü sözlü şiddet de dahil maruz kalmış..her gece tecavüze uğrayan kadınlar vardır..sessiz sedasız gün ağarıncaya kadar ağlar sabah olur hiç kimseler bilmez kadınının halinden..sonrasında çocuklarının anası olur..
...................
Kadınlar var bu ülkede; kurduğu hayalleriyle evliliğin ilk gecesinde korktuğu ve çekindiği için itilip kakılmış kız olmamakla suçlanıp bir çok hakarete mağruz kalıp hem sövülmüş hem dövülmüş sonrası malum hayalleriyle birlikte bedenine de tecavüz edilmiş..
.............................
Kadınlar var bu ülkede erkeğin egemen olduğu.. kadının çalışıp kendi ayakları üstünde durmak istediği için namusuna helal getirir diyerek neyin eksik yediğin önünde yemediğin arkanda daha ne istiyorsun otur oturduğun yerde diyerek bu isteği üzerine ayak direten kadınlar kocaları tarafından her türlü sözlü fiziksel şiddete maruz kalırlar..
...........................
Kadınlar var bu ülkede.. hamiledir kadın.. kocasını kapıda karşılamadı diye eve iş stresiyle gelip bir hışımla kadının boğazına sarılır adam kaçıp kurtulabilen kadın saklanacak yer ararken arkasından yetişen kocanın şiddetine maruz kalmamak için bir köşeye kısılıp ayakları üzerine çökerek adeta ölümü beklemesi gibi kızgın koca tarafından karnının tekmelenmesi..bir eliyle karnını bir eliyle başını korumaya çalışır..karnına aldığı darbe sonucu bebeğin kesesi açılır ve kadın hastanelik olur hem kadın hem de bebeğin hayatı riske girer ama adam ne yaptığının farkına varamayacak kadar şuursuzdur..
.......................
Kadınlar var bu ülkede; büyük bir aşkla bağlandıkları adama herkese karşı durarak ben bu adamla evleneceğim diyerek ailesini karşısına alarak evlenen ama o hayalin de koca bir hiçten ibaret olduğunu sonrasında gelen her türlü fiziksel sözel cinsel taciz ve tecavüze uğramasıyla dünyası başına çöker ama herkese ve herşeye karşı durduğu için aile desteği göremez yalnız bırakılır ve başa gelen çekilir diyerek kimselere bir şey demeden susup katlanmak durumunda kalır kadınlar...
..........................
Kadınlar var bu ülkede; ne bayram bilirler ne de seyran daha kurban bayramının ikinci günü... bir kadın sesi geliyor " vurma diyor yeter artık vurma yeter..!!" yakınlarda bir ses içim burkuluyor,acıyor..kalp atışlarım hızlanıyor ellerim buz kesiyor bir sinir geliyor titriyorum.. kulak kesiliyorum yanlış duyuyorumdur inşallah diyerek sesler yükselirse 155 i aramak için..sesler kesiliyor..
.........................
Kadınlar var bu ülkede; bir kadın anlatıyor bir televizyon kanalında ağlayarak.. Şiddeti alışkanlık haline getirmiş artık zevk için dövüyor her şey bahane.. Kapıdan giriyor vay efendim kaşının üstünde gözün var.. kemerini çıkarıyor öncesinde çırıl çıplak soyduğu kadınını o kemerle acımadan dövüyor.. sonrasında da beraber oluyor..
.........................
Adamlar da var bu ülkede !!! Onları anlatmaya lüzum yok.. Adam Olduklarını zanneden..........
Var oğlu var..yazdıklarımın birçoğuna tanık olmuşluğum dinlemişliğim işitmişliğim var.. bu gün yaşananların yanında az da değildir bilinir ama dile getirilmez.. amma velakin Kadın olmak zordur bu ülkede..!
Son olarak içimiz dışımız taciz tecavüz haberleriyle doldu sıkıldık tiksindik iğrendik.. yazıp yazmamak konusunda da tereddüt ettim aslında sürçü lisan ettiysem affola..
V İ C D A N L I evlatlar yetiştirin.
Gerisini onlar bir şekilde hallederler...
Sağ'lıcakla kalın...
Gözde Kayiş bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir yazı, bir kadın olarak çok teşekkür ediyorum. Üzülmemek, kayıtsız kalmak, duyarsızlık imkansız bu olaylara karşı, lakin çaresizlik de, kederlenmek de çözümsüz duygularla olmamıza sebep oluyor. Ailelerin çocuk eğitiminde bilinçlenmesi en büyük çözüm ama? işte maalesef bu da olmuyor bizim ülkede. Çok üzülüyoruz hep. sevgiler, selamlar

Nermin Ayduran 
 30.09.2015 15:31
Cevap :
Değerli yorumunuza beğeni ve önerinize bende yürekten teşekkür ediyorum Nermin Hanım, Özgecan'ımızdan sonra üzülerek kaleme aldığım bir yazıydı..Yaşananlara Dur diyebilmek dikkat çekebilmek bir nebze olsun Kadına yapılan her türlü şiddet olaylarını anlatabilmek amacıyla o günkü duygularla yazmıştım..Evlatlarımızı iyi yetiştirebilmek ve eğitebilmek umuduyla mutlu yarınlar umud ederek sevgi ve saygılarımı sunuyorum..Esen Kalın..  01.10.2015 9:06
 

Bazılarına göre fahişlerin hakkı mı olurmuş. Zaten en iyi hayatı onlar yaşıyorlar. Daha ne istiyorlar. Yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında. Para gani. Rakı, şarap, sigara ellerinden ağızlarından hiç düşmüyor. Zevkini, eğlencesini de ediyorlar. Vay alçak herif vay! Değerlendirmeye bakarmısın? Namusu geç de onur, haysiyet, aile, koca, çocuk, aşk, umutlar, hayaller ne oluyor? Bir dal sigara, bir kadeh şarap, üç beş parça elbise ve sevmediğiniz iğrenç adamların öpüşleri. Hayat sadece bunlardan mı ibaret? Hepsini sana vereyim, bana mavi gözlü bir oğlan çocuğu ver. (Bentderesi Çapkınları-(İnsanlığın Tükendiği Yer) başlıklı yazımdan.

Kerim Korkut 
 16.09.2015 17:18
Cevap :
4380 okunma sayısı; Yazınızı okudum.. Başarılı..2009 tarihli bir yazı..Milliyet Blogda uzun bir zamandır yazıyorsunuz ne güzel.. Selamlar  17.09.2015 19:32
 

Kıymetli Yazarımız, Kadınlarımızın yüz yüze oldukları, katlanmak durumunda kaldıkları acıları, gizli ya da açık travmaları ne güzel anlatmışsınız. Bir de başta yetkililer olmak üzere birileri tüm o olumsuzlukların yeşerdiği bataklıkla ilgili incelemeler, değerlendirmeler yapıp çözümler üretebilseler.. Tabii bu arada bütün erkeklere haksızlık etmemek gerektiğini de ifade etmeliyim. Kötülerin yanında gözükmeseler de çok iyi erkekler de var. Daha sağlıklı ve dengeli erkekler - kadınlar olabilmemiz dileklerimle.

Şahbettin Uluat 
 13.07.2015 13:18
Cevap :
Değerli Büyüğüm yorumlarınıza teşekkürediyorum..Belirttiğim gibi henüz çok yeniyim ve sayfa işleyişini yeni yeni çözüyorum.İlk etapta anlayıp yorumunuza cevap yazamamıştım.Yazımın okunuyor olmasından mutluluk duydum.Ve belirttiğiniz üzere toplumun kanayan yarasına yetkililer yeterli ve gerekli köklü değişiklikleri yapıp kesin çözüm üretebilseler keşke..Tabii ki herkesi aynı kefeye koymamak gerek..Daha mutlu ve güzel bir gelecek dileğiyle..Saygı ve selamlar..  16.07.2015 18:45
 
 
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 387
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 966
Kayıt tarihi
: 04.03.15
 
 

Kimi susar, kimi çok konuşur, kimileri de yazar... Yazan olmayı, sevincimi, öfkemi, kavgamı, üzüntü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster