Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '13

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
217
 

Kadınlar

Kadınlar
 

Kadın


8 Mart 1857 tarihinde ABD' nin New York kentinde 40,000 dokuma işcisi daha iyi çalışma koşulları isteği ile bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması, şiddet uygulaması ve işçilerin fabrikaya kiltlenmesi, ardından da çıkan yangında işçilerin fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu çoğu kadın olmak üzere 129 işçi can vermiştir.

Kadınlar günün tarihi süreci bu şekilde başlamıştır.

Türkiye de 1980 li yıllardan sonra bazı kadın derneklleri ve sendikalar tarafından kutlanmaya başlandı.

Kadınların sesi duyuldu mu ?

Kadınlara şiddet engellendi mi ?

Kadınlardan ne isteniyor ?

Bütün çileyi çeken kadınlar, bütün yükü omuzlayan, sırtlayan kadınlar. Çocukluğunu yaşamadan genç kızlığa, genç kızlığını yaşamadan analığa, analığını yaşamadan toprağa koşan kadın.

Kadınların sürekli şiddete ve tacize maruz kalması, sindirilmesi , görmesini engellemek kabul edilir gibi değil. Şiddetin nedeni ne olursa olsun hiç kimseyi haklı çıkarmaz. Şiddet kendini zayıf, yetersiz, güçsüz hisseden kişinin başvurduğu bir savunma aracıdır. Şiddetin kadınlarda yol açtığı değersizlik, çaresizlik, eziklik gibi olumsuz inançların en kısa zamanda değiştirilmesi ve Ben değerliyim, başedebilirim gibi olumlu inançlara dönüştürülmesi gerekmektedir.

Bunuda eğitimle yapmalıyız. 

Çocuklar yetiştirilirken, inançlara ve ne görüp öğrendiler ise ona göre yetiştirmeye çalışılır. Çünkü bir inanç hakimdir. Bizlerde inanç insanıyızdır. Geçmişten vazgeçemeyiz, her nekadar değiştik kendimizi yetiştirdik öğrendik desek de geçmişten gelen doğrularımıza karşı gelmekte zorlanırız, onlar bizim doğrularımızdır. Doğrularda vicdanla ilgilidir.

Kadınlar kimlik politikaları, bence asıl temelleri orada buluruz.

Olağanlaştırılmış durumda,

Kazandırılmış alışkanlıklarda,

Köreltilmemiş gündelikte.

Birgül YILMAZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazı Zeynepler utançla salyalı erkeklerin altında yatarken başka Zeynepler görkemli törenlerle yılın kadını seçiliyorlardı. Devlet övünç madalyası alıyor, televizyon ekranlarında boy gösteriyorlardı. Oysa iki Zeynep arasında pamuk ipliği kadar bir fark vardı. Birisi köyün yakışıklısına hayır demiş diğeri dayanamamış evet demişti. Sorunun bir de insan hakları boyutu var. Bazılarına göre fahişlerin hakkı mı olurmuş. Zaten en iyi hayatı onlar yaşıyorlar. Daha ne istiyorlar. Yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında. Para gani. Rakı, şarap, sigara ellerinden ağızlarından hiç düşmüyor. Zevkini, eğlencesini de ediyorlar. Vay alçak herif vay! Değerlendirmeye bakarmısın? Namusu geç de onur, haysiyet, aile, koca, çocuk, aşk, umutlar, hayaller ne oluyor? Bir dal sigara, bir kadeh şarap, üç beş parça elbise ve sevmediğiniz iğrenç adamların öpüşleri. Hayat sadece bunlardan mı ibaret? Hepsini sana vereyim, bana mavi gözlü bir oğlan çocuğu ver.

Kerim Korkut 
 12.11.2013 18:19
Cevap :
Çoğu erkeklerin bakış acısı bu değilmidir, Kerim bey. Bırakın erkekleri, bazı kadınlar bile hemcinslerine böyle bakmıyorlarmı! Kadınlar sevilmiyor! "Her yerlerine iyice ve dikkatle bakılıyor. Pekiyi görememiş olacağız ki bir daha baktık. Bir daha ve bir daha... Kadınların her yerlerine baktık ama gözlerine ya hiç bakmadık ya da baktığımızda çok geç olmuştu... Biz kadınlara çok dokunduk! Onlar istese de istemese de dokunduk. Son yıllarda dini motiflerden güç bulanlarımız oldu." Lütfen artık kadınlara beyinlerimiz ve gözlerimizle bakalım. Selamlar  14.11.2013 9:11
 

Türkiye’de erkeklerin ahlak ve namusla ilgili durumları da mutlaka incelenmeli. Erkek her şeyi yapar. Karısı yanılıp komşunun oğluna baksa adı kahpeye çıkar. Allah Allah! Şuna bak ya! Kim yazdı bu kanunları, kuralları. Erkekler. Demek oluyor ki bal tutan parmağını yalıyor. Kerim Korkut yeni kanunları Çakır Emine’ye yazdıracak. Bakalım o zaman ne yapacaksınız? Görürsünüz gününüzü! Kendilerinin bu işte suçu olsun olmasın tek suçlu onlardır. Onları bu yola düşüren aşağılık insanlar toplumda övgüyle karşılanırlar. Adları vardır horozlana horozlana taşıdıkları”Çapkın, oynaş seven”

Kerim Korkut 
 12.11.2013 18:18
Cevap :
Çok teşekkür ederim, Kerim bey. Selamlar Birgül  13.11.2013 16:25
 

Toplumun iyileri bunları hiç kale almazlar. Çünkü onlara göre otobüste önündeki kadını sıkıştırıp şurasına burasına dokunan aşağılık yolcunun suçu yoktur. Kadın kuyruk sallamayınca erkek peşinden gitmezmiş. Biz kadınlar köpek miyiz? Niye kuyruk sallayacakmışız? Hem kuyruğumuz mu var bizim? Bu ne aşağılık hakaret!

Kerim Korkut 
 12.11.2013 18:16
Cevap :
Çok haklısınız , Kerim bey. Teşekkür ederim, duyarlılığınızdan dolayı. Selamlar  13.11.2013 16:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 368
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2219
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

05 Ekim Ankara doğumluyum. Okumayı, yazmayı, insanları dinlemeyi seviyorum. Kişisel blogumda her ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster