Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '14

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
6616
 

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu
 

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu


İdrar yollarının bir takım sebeplerden dolayı mikrop kapma durumuna idrar yolu enfeksiyonu denilir. Böbrekten başlayarak, üreter, mesane ve üretra ile dışarıya kadar açılır. Kadınların bu enfeksiyona yakalanma riski erkeklerden daha fazladır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri?

Hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişmektedir ama genel de sık idrar yapılır. Çok sık idrar yapmak, idrar yaparken yanma hissi, bulanık idrar rengi, idrar yaparken kan gelmesi, çok sık idrar yapmaya çıkma ve az miktar da idrar yapma, idrar da kötü koku, kadınlar da kalça ağrısı idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasındadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonun Nedeni

Üretra yolu ile üreterin dışarı açılması ile bakteri ve mikropların içeri girmesi ile idrar yolu enfeksiyonu oluşur. Şeker hastalığı olan hastalar da daha çok görülen bir hastalıktır. Vücuttaki savunma sistemleri zayıf olduğu zaman çoğalırlar.

Mesane Enfeksiyonu: bağırsak ta bulunan bir bakteri tarafından oluşan bir hastalık türüdür. Cinsel ilişki sonrasın da mesane enfeksiyonu oluşabilir. Kadınların bu hastalığa yakalanması erkeklere göre daha kolaydır. Çünkü kadınların mesane ve üretranın açıldığı delik erkeklere göre daha kısadır.

Üretra Enfeksiyonu

Bağırsakta bulunan bakterilerin idrar yoluna bulaşmasına verilen addır. Kadınlar da sistit ve üretrayı birbirinden ayırmak zordur, çünkü belirtileri birbirine benzer. Sadece idrar tahlili yapıldığın da belli olabilir. idrar da kan ver ise, birden hastalık ortaya çıktı ise bu bakteri oluşumunu açıklar. Tedavi hastalıktan hastalığa far gösterebilir. Birine göre ilaç tedavisi uygulanır, birine göre ise penisilin iğna kullanılır. ''Menepoz Belirtileri Nelerdir?'' başlıklı yazımda menepoz hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

İdrar Yolu Enfeksiyonun da Teşhis

İlk önce idrar da bulanıklık, koku ve bakterinin olup olmadığını anlamak için idrar tahlili yaptırılır. Üremenin olup olmadığına bakmak için de idrar kültürü alınır. Sık idrar yapıyorsanız doktorunuz tarafından idrar yolları görüntülenir. Eğer sürekli idrar yolu enfeksiyonugeçiriyorsanız kamera yardımı ile idrar yolu görüntülemek için endoskopi kullanılır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Yöntemi

İdrar yolu enfeksiyonunu ortadan kaldırmak için genellikle antibiyotik ilaç tedavisi kullanılır. Antibiyotik birkaç için de enfeksiyonu düzeltse de ilaç bitene kadar içilmelidir. Arpa suyu da idrar yolu enfeksiyonu için iyi gelmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Korunma yolları

Bakterilerde ve iltihaplanmadan kurtulmak için günlük bol su içilir ve bu sayede idrar rengi açılır. Sigara, alkol ve zararlı alışkanlıklar idrar yolunu tahriş ettiği için bu tür alışkanlıklardan bir süre vazgeçilmelidir. İltihaplanmayı önlemek için genital bölge sadece bol su ile yıkanmalı ve temiz bir peçete ile kurulanmalıdır. İdrar vücudunuz da ne kadar çok durursa bakterilerin sayısı da artar. Cinsel ilişkiye girmeden ve çıktıktan sonra idrar yapmalı ve her ilişkiden çıkışın da genital bölge temizlenmelidir. İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için sürekli ped değiştirilmelidir. Vajinal bölgeyi tahriş edici deodorant, sabun kullanılmamalıdır. İç çamaşırı pamuklu ve kuru olmalıdır.

 

Prof. Dr. Bülent Tıraş

http://www.tupbebekklinigi.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1201
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Tüp bebek tedavisi ve kadın doğum uzmanı Prof.Dr.Bülent Tıraş. www.bulenttiras.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster