Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Kadınlarda Saç Kaybında Hangi Besin Takviyesi Kullanılmalı?

Kadınlarda Saç Kaybında Hangi Besin Takviyesi Kullanılmalı?
 

Kadınlar hangi besin takviyesini almalı?


Kadınlarda saç kaybı, incelmesi sıklıkla görülen, sıkıcı bir durum. Yapılan bir çalışmada, 6 ay boyunca omega 3&6 ve anti oksidan kullanan 120 kadın, saç dökülmeleri açısından incelenmiş. İncelemede nihai sonuç ve değerlendirme için kadınların saç yoğunlukları fotoğraflarla karşılaştırılmış. Sekonder olarak da büyüme fazındaki (anagen faz) saçların kalınlıkları trikogram ile ölçülmüş; telogen evredeki (dökülmekte olan) saçların oranı ve % olarak değişimi belirlenmiş.

6 aylık tedavi sonucunda fotoğraflarla yapılan değerlendirmede, besin takviyesi alan grupta çok ciddi bir pozitif değişim gözlenmiş. Telogen fazda yani dökülmekte olan saç kıllarında ciddi bir azalma ve kontrol gruplarına göre anagen fazdaki yani büyüyen saçlada ciddi atış gözlemlenmiş. Saç kalınlıkları trikometre ile ölçüldüğünde ise 6 ay boyunca omega 3&6 ve anti oksidan besin takviyesi kullanan grupta yine ciddi bir kalınlaşma (%86,1 artış ) izlenmiş. Besin takviyesi alan kadınlarda saç dökülmesinde 6 ay içinde %89,8 azalma görülüyor.

Sonuç olarak omega 3&6 ve anti oksidan içeriğinde besin takviyesi alınması, incelmekte olan saçların oranını azaltıyor, saçların minyatürleşmesini durduruyor; saçların büyüme ve kalınlaşmasını artırıyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 22.11.15
 
 

1994 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 7.'likle mezun oldum. 2002 yılında Akdeniz Ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster