Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '08

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
61203
 

Kadınların başvurabileceği bir bitki :HAYIT

Kadınların başvurabileceği bir bitki :HAYIT
 

Eski Yunanca'da Namus anlamına da gelen HAYIT Çiçeği..


İçinde bulunduğumuz doğanın ve çevrenin kıymetini inanın bilmiyoruz. İnsan fiziği ve ruh hali üzerindeki düzensizlikle, bozukluklar ve hastalıklar bize çevremizden, içinde bulunduğumuz ortamlardan geldiği gibi, çok enteresandır, her ne kadar tıp bilimi bunlara çare buluyorlarsa da, yine doğa içinde bulunan bir çok bitki ile de alternatif olarak bir tedavi şekli yaratılabiliyor. Örneğin, bu seferki yazı konusu olan HAYIT !.. Anadolu’da, halk arasında isim olarak belki biliniyordur. Ama yararları o kadar biliniyor mu acaba ? Bakın, Hayıt bitkisi nasıl bir faydalılık sağlıyor ?

Latince adı <ı>Vitex agnus-castu olan Hayıt bitkisi; görünüşünde 1-3 metre yüksekliğinde, kışın yapraklarını döken ama yaz alarında yaprakları olan, beyaz yada morumsu çiçekler açan, çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yaprakları 5-7 yaprakçıktan oluşur. Aynı zamanda 'beşparmak otu' olarak da bilinir. Çok küçük, küre şeklinde, acımtırak meyveleri vardır. Bu meyveler, rengi iyice koyulaştıktan sonra ekim-kasım döneminde toplanır ve gölgede kurutulur.

Ülkemizde Akdeniz ile Ege bölgelerinde yaygın olarak yetişir. Ayrıca, Fransa, İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, Suriye, Lübnan’da da yetiştiği bilinmektedir. Meyve ve tohumları üzerinde yapılan araştırmalara göre; % 4-6 oranında eterli uçucu yağlar, Alkaloit (<ı>Viticin), %1 oranında flavonoidler, %1-3 oranında yağ asitleri, iridoid-glikozitler, steroidler, vitaminler, tanen ve resin içerdiği tespit edilmiş.

Hayıt bitkisinden ve meyvesinden tarihte ilk bahseden Hipokrat’ tır (Hippocrates- M.Ö 450). Hayıt meyvesi veya kısaca hayıt her yaştaki kadın için ebedi bir bitkisel çaredir. Bu bitki, eski zamandan beri <ı>yüksek ateş, başağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle <ı>“kadın hastalıkları” için tavsiye edile gelmiştir.

HAYIT Bitkisi’nin en çok tesir etti alanlar; kadınların adet öncesi sendromları, adet zorlukları ve menopoz problemleridir. Günümüzde, kadınların bu problemleri insanlık tarihi kadar eski olmasına ve çeşitli ilaçlar üretilmiş olmasına rağmen, halen kalıcı çözümler bulunamamıştır. Tıp buna her gün çare arasa da, gerek bu durumun çok özel bir durum olması, gerekse de, ilaçlara karşı güvensizliklerden olsa gerek, halk arasında pek ilgi görmemekte, doğal terapi yöntemleri daha çok ön plana çıkmaktadır. İşte bu doğal terapilerden birisi olan HAYIT özellikle göze çarpmaktadır.

Kadınlar daha çok bilirler ki, adet öncesi gerginlik, genellikle östrojen ve progesteron hormonları arasında dengesizliğe neden olur. Progesteron’ un göreceli noksanlığı; adet gecikmesi, göğüslerin hassasiyeti, sancı, kramp ve depresyon gibi semptomlardan sorumlu rahatsızlıklara yol açar. Hatta, bu dönemlerde kadınlar aşırı stresli ve gergin olurlar. Bu dönemde karşılaşılan başka yan rahatsızlıklarda bulunmakta, bu durum rahatlıkla gözlenebilmektedir. İşte Hayıt bu semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkili olabilmektedir. Hayıt meyvesi içerisindeki eterli uçucu yağların ve diğer sinerjetik bileşiklerin hipofiz bezi üzerinde pozitif etkileri vardır. Bilindiği gibi hipofiz bezi pek çok vücut hormonunun dengesinden sorumludur. Hayıt meyvesi, hipofiz bezini yumurtalıklardaki corpus luteum tarafından progesteron üretiminine yol açan belirli hormonları daha çok veya daha az progesteron üretmek için uyarır. Hayıt meyvesi vücuttaki kadınlık hormonlarını doğal bir şekilde dengeleyerek işlev görür. Hayıt meyvesi, başkaca progesteron terapilerinin başarılı olamadığı durumlarda bile başarılı olabilmiştir. Hem de bazen sentetik hormon yerleştirme sonucu oluşan yan etkilerin hiçbirine neden olmaksızın. Hayıt meyvesinin adet öncesi gerginlik semptomlarına faydası en az 2 hafta içinde kendini açıkça belli eder. Fakat, en iyi sonuç için hayıt meyvesi en az 3 ay süre ile alınmalıdır.

Hayıt meyvesi çok nazik bir bitki de olsa, etkisi inip çıkan bir piston gibidir. Sivri yerleri düzleştirir, çukur yerleri yükseltir. Bu bitki, bayanların adet periyodunu, ister çok kısa olsun, isterse hiç olmasın, kanama zamanı çok uzun veya çok kısa olsun, kanama çok hafif veya ağır olsun herşeyi normale döndürmek için oldukça etkilidir. Hayıt meyvesi, aynı zamanda hem afrodizyak (<ı>cinsel istek arttırıcı) hem de anti-afrodizyak özelliğe sahip olması bakımından, bir dengleyici görevi de görür. Yani cinsel isteğiniz çok fazla ise onu azaltacak, az ise yükseltecek ve normale döndürecektir. Menopoz hormonal iniş çıkışın sonunda büyük bir çukurdur. Hayıt meyvesi pro-gesteron’ daki dramatik inişi yavaşlatarak ve hormon seviyesindeki değişikliklere vücudu alıştırarak bu süreçte yardımcı olmaktadır. Sıcak basması, vajina kuruluğu, baş dönmesi ve depresyon gibi menopoz semptomları hayıt meyvesi terapisine olumlu tepki vereceklerdir. Bilindiği üzere, aşırı hormon dengesizliği kısırlığa da yol açabilmektedir. Bu nedenle hayıt meyvesi yumurtlama periyodunu düzenlemeye ve hamile kalma şansının artmasına yardımcı olabileceği ve . Doğum kontrol hapına son verdikten sonra da, bedenin doğal dengesini yeniden kurabilmesinde çok yararlı olabileceği bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Hayıt meyvesinin, her ne kadar kullanım alanlarının çoğu bayanlar için olsa da erkeklerde depresyon ve buna bağlı cinsel iktidarsızlık durumlarında da kullanılabilir. Erkeklerde testesteron, kadınlarda ise östrojen fazlalığının neden olduğu aşırı kıllanma ve sivilcelere (<ı>akne) karşı, hayıt meyvesi terapisi hormonları dengeleyerek yardımcı olabilir.

Hayıt, 2400 yılı aşan kullanım süreci buyunca tamamen güvenli ve yan etkisiz olduğunu kanıtlamış bir bitkidir. Günümüzde idrar söktürücü, mide, barsak gazlarını giderici ve teskin edici olarak bilinmektedir. Hayıtın beyindeki sex hormonlarına etki ettiği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu sebeple kadınlarda hormonal sebepli regl sıklığı veya miktar olarak fazlalığı konularında faydalı olabilir regl öncesi gerginlik sivilce vb. şikayetlerde de faydalı olabilir.

Kullanılışı; 50 gr hayıt tohumu, 1 lt suda kaynatılır ve günde 2 bardak içilir.

<ı>

(Siz gene de bilinçsiz tüketmeyin ama önce, Modern Tıp )

Kaynak : Bitkisel Tedavi kitabı

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2462
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster