Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '13

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
209
 

Kadınların ortak ismi

Kadınların ortak ismi
 

Kızım ve ben


Aile, en eski ve köklü toplumsal bir kurumdur. Bir de rol dağılımı vardır; anne, baba, çocuk gibi. Hayatı bir tiyatroya benzettiğimize göre roller olması da gayet doğal diyeceksiniz. Ben de sizinle hemfikirim.

Rol diyoruz ama aslında bu sembolik bir söz. Mesela; bir anne, rolünün gereğini yapmak için sahneye çıkmış değildir. Annelik kutsal bir kavramdır ama asla görev değildir. Çocuğu ateşlenen bir anne mecbur olduğu için sabaha kadar uyumamazlık etmez. Tamamen içinden gelen sevgiyle, istekle yapar bunu. Temelinde çocuğunun havale geçirmemesi, acı çekmemesi vardır. Kendi sağlığı o an umurunda dahi değildir. Bütün duaları, yavrusunun bir an önce sağlığına kavuşması, yeniden oynaması, zıplaması ve yaramazlık yapması içindir.

“Hamilelik, doğum, emzirme ve büyütme” süreci bir kadına önce çok uzun gelir. Ancak daha sonra küçük bir anı gibi anlatır. Aslında bu dönemde pek çok anlam gizlidir. En çok da yoğun duygular diyelim.

Kadınlarımızın adlarının önüne gelen en güzel unvandır; “Anne”. Öyle sihirli bir sözcüktür ki ne şan, ne şöhret, ne para, ne de makam bu payenin yerini alabilir.

“Annelik” şemsiyesi altında bir evlat dünyaya getirmiş veya kanuni yollarla bir çocuk evlat edinmiş olan bütün kadınların ismi Ayşe, Emel, Sevda değil artık annedir. Sokakta bir çocuk; anne, diye ağlasa çocuğunuz yanınızda olsa dahi içiniz cız eder. Sırf kendi yavrunuz değil dünya üzerindeki bütün çocuklara inanılmaz bir biçimde sevgi ve koruma içgüdüsü beslersiniz.

Ezberlenmiş hareketler değildir hiç birisi. Anne sütü kadar saf ve temizdir annelere özgü ortak bütün tutum ve davranışlar. Nasihatler bile benzerdir birbirine : “Yavrum, koru kendini. Terli terli su içme. Akşamları üzerine bir şey giyin, üşürsün. İlaçlarını sakın aksatma!” gibi.

Pek çoğunuzun balkonuna bir kuş yuva yapmıştır. Çalı çırpı toplar önce, emin bir köşeye. Dişi kuş anneliğe, erkek kuş korumacı tavırlarıyla babalığa hazırlanmaktadır. Nasıl bir özen ve sabır vardır; yumurtlama olayına kadar. Bitmez dişi kuşun emeği, sevgisi, savunması. Ta ki onu yuvadan uçurana kadar.

Her canlı bir başka düşkündür evladına. Yemez; yedirir, giymez; giydirir. Çocuğunun içinde hiç bir şeyin ukde olarak kalmaması için elinden geldiğince isteklerine cevap vermeye çalışır. Karşılık hiç mi hiç yoktur bu sevgide. Yalnız,“Anneler Günü”nde değil her gün değerinin bilinmesi gerekir annelerin.

Bir anne çocuğundan pek çok şey ister. Bunların hepsi de çocuğunun menfaatinedir. Okuması, iyi mevkilere gelmesi, sağlıklı, başarılı olmasının yanı sıra ailesine ve topluma faydalı, inançlı, insani erdemleri olan bir birey olmasını da arzu eder. Her evden çıkışında dualar eder :“Allah’ım kazadan beladan koru yavrumu” diye.

Sonuç olarak büyük, küçük herkes annesini başında ister. Fakat kimsenin ömrü sonsuz değildir. Benim gibi kim bilir kaç kişi anne sevgisinden yoksun büyüdü. Ben, kanser hastalığı yüzünden çok kısa bir süre birlikte olabildim güzel annemle. Keşke daha uzun yıllar yaşasaydı ama takdir Allah’ın.

Bütün annelerimize, evlatlarıyla birlikte sağlık, mutluluk, başarı dolu nice günler diliyorum. Aramızda olmayan bütün annelerimize de mekanları cennet olsun diyorum.

Esen kalın.

Aysel AKSÜMER

Fatma Türkdogan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 331
Toplam yorum
: 399
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 469
Kayıt tarihi
: 22.03.10
 
 

1966 doğumluyum. Halkla İlişkiler bölümü mezunuyum. Iki çocuk annesiyim. Edebiyatın hep okuyucu t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster