Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
43
 

Kadınsan II

Kadınsan II
 

Özgecan ASLAN- (22 Ekim 1995 - 11 Şubat 2015)


Annelerin içi huzursuz, bizler hep bir diken üstünde. Türkiye gibi bir yerde kadın olmak çok zorlaştı. İlkokula giderken, sınıf arkadaşıma yan apartmanımın bodrumunda tecavüze yeltenildi, küçüklüğümden beri bodruma inen merdivenlerden korkmuşumdur. Lise dönemimde de giyimim yüzünden şalvarlı ve sakallı bir adam tarafından durup dururken hakarete maruz kaldım. Ve şimdi işe gidiyorum kimi zaman sabah 06.00 da karanlıkta yolda oluyorum kimi zaman antrenmanlarım oluyor gece 00.30 da dışarıda oluyorum ve korkuyoruz, korkutuluyoruz. Biz ne yapalım, ev işi yetmiyor mu demişti biri onu dinleyip evden dışarı adım atmayalım mı? Bugün ayrı bir öfkeliyim bu haberin üzüntüsü bir yana, bir yanda da dün akşam mahallemde bir kadının kocası tarafından öldürüldüğünü öğrenmiş olmam beni mahvetti. Lanet olsun böyle insanlara. Zihniyet belli, "çığlık atmayı öğrenmekle" (!) olacak iş değil.

15.02.2015

-

Beni çoğu insan attığım kahkahalarla bilir... Ve bana göre kadına en çok yakışan şeydir. Ama geçen sene bugün bir açıklama yapılmıştı. Açıklamada: "KIZLARINIZA ÇIĞLIK ATMAYI ÖĞRETİN." denilmişti. (Sözünü ettiğim kişi Aile ve Sosyal politikalar Bakanı Ayşenur İslam.) Hatırladınız mı?

Bu ülkede çok kadın çığlık attı ve duyulmadı. Çünkü kulaklar sağır, vicdanlar ise; kör olmuştu. Geçen seneki anlık olarak duygularımı yazdığım bir not ile karşılaştım. Unutkan bir milletiz, paylaşmak istedim. Bir kadının öncelikle güçlü ve dik durması gerektiğini, sistemin oyununa dahil olmaması gerektiğini unutmaması lazım.


Sevgiler


16.02.2016 Saat: 01.25


 #türkiyedekadınolmak

 

Birgül YILMAZ, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 286
Kayıt tarihi
: 09.09.14
 
 

Balıkesirliyim. Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde lisansımı, Marmara Üni..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster