Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '21

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
45
 

KADİR GECESİ

Kadir gecesi

Ramazan ayı içerisinde bulunan kadir gecesi Müslümanlar için büyük önem arz etmektedir zira bu gece Kur’anı Kerim’in indiği gecedir.

Müslümanlar bu gecede ne yapmalı nasıl dua etmeli sorusuna verilecek en iyi cevap bence muhasebe etmeliridir.

Zira yapılacak en büyük dua yaptığı günahları anlayıp ondan rücu etmek tekrardan yeni günahlara meyletmemektir.

Dua konusunda da bilinçli olmak lazım elleri açıp dua etmek tatbiki önemlidir lakin bu duanın psikolojik rahatlamadan öte geçecek bir faydasının olacağına ben şahsen kani değilim…

Bilinçli diyorum zira şuurlu bir şekilde yaptığımız duaları eyleme dönüştürürsek Kur’na arz edersek Allah katında geçerliliği olacağına inanıyorum, aksi taktirde zaman israfı olur zaten bizim hayatta en iyi yaptığımız şey zaman israfıdır.

Kadir gecesinde yapılacak  duanın muhasebenin yanında bir hakkıyla Kura’nı Kerim’i okumak olduğuna inanıyorum zira Kur’anı Kerim bu gecede inmiştir. Bununla beraber anlayarak okuduğumuz zaman Kur’anı Kerim’in Realist, rasyonel ve pragmatik bir hal alır işte o zaman şefaatçi olacağı da bir muhakkaktır…

Sosyal hayatta en çok okunan kitap Kur’anı Kerim olduğu  halde ne   hikmetse hep aramızda bazı engeller olur ve anlama yetimizi çoğu zaman kaybederiz.

Kur’anı Kerim’i inanca, ahlaka ve eyleme yönelik k bir kitap olarak karşımıza çıkmaktadır. İnancın yanında eylemlerde bazı sıkıntılar olanca ahlak ve buna paralel olarak akidede tam istediğimiz aşamaya bir türlü gelemiyoruz.

 İslam’ın diğer dinlerden ve ideolojilerden ayıran en önemli meziyetlerinden biri insan ile Allah arasında herhangi bir aracının olamayışıdır.  Okuyacağımız Kur’anı Kerim yani Allah’ın kelamıyla direk Allah’ı anmaktır ona halini arz etmektir.

İnsan oğlu zayıf yaratılmıştır, dayanakları olmak durumu her zaman kendisinde bir ihtiyaç olarak görür, dolayısıyla hakkıyla dua etmek insanın ruhu üzerinde derin etkileri olacağı bir muhakkaktır.

 Kadir gecesini ihya ederken tıpkı Arafat’a ihramlı bir hacının hayatında yaptığı günahları yada hataları bir filim şeridi gibi  göz önünde geçilerek bir daha o hatalara dönmemek üzere Allah ile sözleşme yapma fırsatı elde etmek olmalıdır. Bununla beraber itikaf ibadeti de önem arz etmektedir…

Yada bir sıkıntı anında kendimizi yardıma muhtaç hissettiğimiz bir anda bu sıkıntıdan kurtulursam bunu vaat edeceğim  gibi içe dönük bir psikoloji ile Allaha döndüğümüz hal ile sonradan da eyleme dönüştürdüğümüz zamanki iman ile yaparsak kadir gecesini ihya etmiş oluruz.

Yoksa kuru kuru dua etmek kimseye bir fayda edeceğine ben şahsen inanmıyorum…

 Akifin dediği gibi: Hüda'yı kendine kul yaptı, kendi oldu Hüda Utanmadan da tevekkül diyor bu cür'ete...Ha?

Allah Müslümanlara kadir gecesini bir muhasebeye çevirme iradesini versin…

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 73
Kayıt tarihi
: 10.09.20
 
 

Bilimsel olarak yaklaşan, Tarihte ve günümüzde yaşananları kanaatine ve vicdanına uyarak yorumlayan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster