Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
251
 

Kadir Mısıroğlu Üzerinden Kavga Çıkarmak!

Kadir Mısıroğlu Üzerinden Kavga Çıkarmak!
 

Bu ülkede gerektiğinde kullanmak üzere sosyal manada fay hatları oluşturulmuştur... Bu fay hatları Türkiye'nin ayağa kalkmasını istemeyen emperyalistlerin kurgulamasıdır.

Bin yıllık devlet geleneğimizde, çok çeşitli fikir, görüş veya ırkın birlikte barış içerisinde yaşaması varken, son bir kaç yüz yılda oluşturulan bu fay hatarı yoluyla sürekli sarsıntılar üretilmiştir.

Yakın tarih, bu fay hatlarından birisidir... Resmi tarih, bazı şeyleri açık açık yazmadığı için, yakın tarih üzerinde tartışmalar sürüp gitmektedir.

Kadir Mısıroğlu (Tarihçi yazarın soyadı benim yazdığım gibidir, ne yazık ki onu körü körüne eleştirenler daha soyadını bile doğru yazamıyor Mısırlıoğlu, diyor, düşünün artık), yakın tarih araştırmalarıyla tanınmış bir yazardır.

Beğenirsiniz beğenmezsizinizi; okursunuz, okumazsınız ama çoğunu belgelere dayandırdığı tarihi beyanlarını yok sayamazsınız... Dahası kılığına kıyafetine bakıp hakaret edemezsiniz.

Osmanlı'ya bağlılığın bir sembolü olarak Fes giyen Kadir Mısıroğlu'nu tahfif etmek için "Fesli Kadir" tanımını uyduranlar, her zamanki gibi şekle bakan, öze bakmayan "aydın" cahilliğini yansıttılar!

Burada Kadir Mısırlıoğlu'nun görüşlerini veya yakın tarihle ilgili iddialarını tartışacak değilim.

Lakin, son günlerde, kendisinin Yunan üzerine söylediğini saptırarak saldırılmasının hiç bir şekilde Hakka ve hakkaniyete uymadığı açıktır.

Bu ülkede bir zamanlar, Yunan dostluğu devlet politikası olmuşken, Yunanistan için dostluk şiirleri yazılıp birlikte sirtakiler oynanırken Kadir Mısıroğlu, Yunan Mezalimi adlı eserini yazmıştı!

Yunan Mezalimi'nde, Yunanlıların işgal ettiği bölgelerde yaptıkları çapulu ve zulmü, bu millet bu kitaptan öğrenmişti... Şimdi, böyle bir adama kalkıp Yunan işgalini istiyor demek, bilgisizliğin bilinç haline gelmesinin yarattığı yüksek hamakatın eseridir, başka bir şey değil...

Türkiyede CHP tek particilğinin yaptığı bir çok uygulamayı, Yunan bile yapamazdı, demek Yunan iyiydi demek midir; yoksa, siz daha beterini yaptınız, demek midir!

Öyledir veya değildir... Değilse, siz de tarihi donelerinizi ortaya koyar Kadir Mısıroğlu'nun yanlışlarını gösterirsiniz... Bunu yapmayıp içinde Yunan geçen bir cümleden, Kadir Mısıroğlu'nu Yunan taraftarı olarak sunmak, şark kurnazlığının, öğretilmiş müfteriliğin eseridir!

Cenap Şehabeddin,"İnsanlar da koçlar gibi kafa kafa çarpışır" diyor... Bu vecizeden anlaşılması gereken nedir; herhalde insanların bilgi ve fikirlerle çarpışmasıdır.

Ama ne yazık ki, bu ülkede bazı kafalar hala bildiğiniz koç kafası gibi doğrudan tos vurmakla meşgul...Aklını ve ilmini kullanmak diye bir şey yok!

Yunan Mezalimi, Bulgar Mezalimi, Moskof Mezalimi...ve bunlar gibi altmışı aşkın eser vermiş bir adamı başına giydiği fes ile eleştirecek kadar cahilseniz, size söz söylemenin anlamı yok.

Nasreddin Hoca'nın dediği gibi, insanlar kafalarını giydikleriyle değil, kafalarındakiyle değer kazanır...

Yani, siz kalpak veya şapka giyince allame mi oldunuz!!

Canmehmet bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben kimseye hakaret etmemeye çalışırım hele hele tanımadığım insanlara düşünce ve fikirlerinden ötürü hiç hakaret etmem. Kadir Mısıroğlu'nu ne tanırım ne de herhangi bir kitabını okumuşluğum vardır. Bu nedenle de onun tarih tezini tartışacak değilim. Atatürk için sarf ettiği söylenen sözler gerçekten de örneğin kenefe gitmek sifonu çekmek şeklinde söylendi ise bu kişinin tarih tezi ne olursa olsun çok makbul ve savunulacak bir kişi olamayacağı aşikardır. Bence her ne bahaneyle ve gerekçeyle olursa olsun böyle bir insanı savunmak da caiz değildir. Selamlar

Matilla 
 23.11.2018 19:18
Cevap :
Tam aksine ben de K.Mısıroğlunu kitaplarından tanırım...Ve o kitaplardan çok şey de öğrendim...Sözünüzü ettiğiniz kenefli ifadeler kitaplarında yok..Başka yerlerde soyledi mi bilmiyorum..Söylemişse o da onun ayıbıdır..Kaldı ki linç edilmek istendiği sözleri Yunanla ilgili ve büyük haksızlık yapılıyor..Bu arada ağıza alınmaz küfürler de ediliyor..Sonuçta herkes kendi cibilliyetini ifade eder!Selamlarımla   23.11.2018 22:15
 

Değerli Ali Bey, bilirsiniz, düşünce ve ifade özgürlüğü: Hükümetlerin baskısından veya sansürden veya toplumsal yaptırımdan korkmadan görüş ve fikirlerini ifade etme hakkıdır. Bu doğrultuda M.Kemal Paşa, öğretmenlere; “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Demektedir. Ancak, uygulaması böyle midir? Kadir Mısıroğlu’nun, resmi tarih tezine karşı, farklı iddiaları, tezleri olduğu uzun yıllardır bilinir ve bu konuda da yaklaşık yayınlanmış 60 kitabı olmalıdır. Bir ilim insanını/tarihçiyi eleştirmek: onu (fesi ile) aşağılamak değil; iddialarına, karşı iddialar ile cevap vermekle olur. Mısıroğlu’nun Yunanlılarla ilgili (düşüncesi) konuşması, çarpıtılarak verilmekte ve kamuoyunun kafası karıştırılmaktadır. Toprakları işgal edenler bir süre sonra ülkeden kovulur, ancak, zihin işgalleri öyle değildir. Kaldı ki, Yunanlıların Ülkemizi ne kalıcı işgal edecek gücü, ne de niyeti vardır. Kukla olarak getirilmiş, işleri bitince götürülmüşlerdir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 20.11.2018 23:53
Cevap :
Teşekkür ederim Mehmet Bey...Farklı okumalar yapamayanlar, belli kişilerin yada belli medya organlarının ajitasyonuna geliyor mecburen...Ufkunu genişletmek isteyenlere sizin kiymetli bloglarınızı bir kere daha önereceğim...Selamlarimla!  21.11.2018 10:34
 

Yazınızdan nefret söylemlerine karşı olduğunuz çıkıyor ama nefret söyleminin alasını yapan Fesli Kadir'i de çok iyi savundunuz, tebrikler..Bu devletin kurucu liderinin muhterem annesine olmadık iftiralar layık gören bu adamı çok iyi tanıyoruz artık..

mustafa semih arıcı 
 20.11.2018 20:50
Cevap :
Kadir Mısıroğlu her şeyi doğru söylememiş olabilir..Devletin kurucusunun annesi için ne söyledi ben bilmiyorum...Ancak, konumuz bu değil..Asıl sorun şu:Yakın tarih için, resmi tarihin okuttuklarından farklı bir şey duymaya hazır mısınız?..Tarihi ve tarihi şahsiyetleri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla tartışabiliyor musunuz?..Bu ülkede milletin kahir ekseriyetinin dinine peygamberine küfredenler;Ezanına camisine tahammül edemeyenler bile, bunu fikir özgürlüğü olarak değerlendiriyor..Eğer, özgürlük olacaksa herkese olacak!  21.11.2018 0:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4208
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 798
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster