Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '07

 
Kategori
Çevre Hukuku
Okunma Sayısı
995
 

Kadıyoran yokuşu

Kadıyoran yokuşu
 

İmamlar hayatımda çok yer tutar. Çocukluğum çoğu Fatih'te İmam Niyazi sokağında geçti. Zaten babamın ismi de Niyazi'ydi. Gerçi, peder imam değildi. Yemeklerden imambayıldıyı çok severim. En sonunda da, imamın kayığına bineceğimi biliyorum.

Kadıları da severim de; Kadıköy semtini hiç sevmem. Nedense bilmem oraları.
Büyükada'yı çok severim. 15 senedir de yazları devamlı orada geçiririm. Orada da bir Kadıyoran yokuşu vardır ki, evlere şenlik. Çıkması zordur. Demek ki zamanın kadısı o yokuşu çıkarken çok yorulurmuş. Ben çok yoruldum, bu yokuşta deyince, zamanın yalakaları hemen o yokuşun adın " Kadıyoran" Yapmışlar ki kimse şikayet etmesin. "Ulan, koskoca kadı bile yorulmuş, sen kim oluyorsun da yoruluyorsun zübük!"

Bendeniz cennet kuşu, Kadıyoran yokuşunu çıkmayı pek sevmem de inmesi zatıma huzur verir. Sağı solu pembeli beyazlı zakkumlarla doludur. Zakkum kokusu acı bir çığlık gibidir.

Evlerin bahçe çitlerine asmalar dolanmıştır. Bazen geçerken bir iki tane koruk koparıp ağzıma atarım. Bazı bahçelerden begonviller fişkırır. Evlerin çoğu, tarihin bir vesikasıdır sanki. Bir de yokuşu inerken eski bir konaktan yapılmış küçük bir otel vardır. Benim işim olmadığı için hiç içine girmedim ama ucuz ve temiz bir yer olduğunu tahmin ediyorum. O yokuşu inmek çok kolay ve zevklidir ama çıkarken kadıyı bile yormuş... Beni mi yormasın ?

Resim bahs-i mevzu oteldir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de kadını severim ama kadınbudu köfteyi sevmem. Kadıköyü severim ama köylü değilim. Kadılarla da işim olmadı Geç kaldım. Ama böyle gidersek bu iktidar sayesinde milletimiz tekrar kadılarla tanışacaktır. Bloğunuzdaki resmi ben önce Kadıyoran yokuşu zannettim ve şaşırdım. ''Bu ne biçim yokuş ya, mermer merdivenli?''diye düşünürken sonunda açıklamayı gördüm de ''Bu ne biçim otel ya?'' dedim. Bayramınızı kutlarım sevgili kardeşim. İstanbul'da otursaydım elinizi öpmeye gelirdim Ne de olsa ben daha güççücük bir çocuğum:) Saygı ve sevgiler.

Mustafa Mumcu 
 11.10.2007 3:22
Cevap :
Sn. Mumcu abi, estağfirullah! Bendeniz sizin ellerinizden öperim; her nerede yaşıyorsanız. Bayramınızı da kutlarım. c.avus@mynet. com  11.10.2007 20:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1167
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster