Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '21

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
189
 

KAF DAĞININ HİKAYESİ

İnsanoğlu; varoluşunun temelinde yatan kendini gerçekleştirme, tamamlanabilme ve bunun doğal neticesi olarak da, sonsuz huzura erme güdüsünü daima ön planda tutmuştur.

Bu durum ise insanın içinde bulunmuş olduğu yaşam koşullarından veya sosyal statüsünden tamamen bağımsız bir biçimde, kendi öz benliğimizin temel ihtiyaçlarından biri olarak karşımıza çıkan bir gerçekliktir. Tamamlanmaya olan bu ihtiyaç, yaşam devam ettiği müddetçe, her daim güncelliğini muhafaza edecektir.

İşte tam da bu noktada, “Vaktin Birinde" diye başlayan o Binbir Gece Masallarındaki mavimsi, zümrüt yeşili renkleriyle bezeli Kaf Dağı'nın hikayesiyle birebir eşleşiverir, içimizdeki sonu gelmeyen kendi yol hikâyelerimiz...

Gerçekte de varolduğuna inanılan bu dağın, yine aynı renklerle donanmış o ihtişamlı, zümrüt yeşili şifalı tüyleriyle, insanoğlunun dertlerine çare olduğuna inanılan ‘Zümrüdüanka’ya ev sahipliği yaptığını da bilmeyenimiz yoktur tabi...

 

* * *

Rivayete göre; Kaf Dağı'nı bulanlar ve ardındaki gizemi çözebilenler; sonsuz bilgeliğin kapılarını aralar ve bilgeliğin onarıcı gücü sayesinde ebedi mutluluğa erişirlermiş. Kaf Dağı’nda olmaz denilenler oluverir, üstüne üstlük şifalı kanatlarıyla teninize dokunduğunda araftaki ruhları dahi azat ediverirmiş bu Kaf Dağını masallaştıran görkemli Anka kuşu da. O zümrüt rengi tüyler insanı da tüy kadar hafifletir, ne kadar derdin, kederin varsa son bulur ve böylece hayatın penceresi yine, yeniden güneşe doğru çeviriverirmiş yönünü.

Kimselerin tasvir dahi edemediği, yücelerin yücesi, en ulaşılmazı, sonsuz huzur diyarı Kaf Dağı’nda tüm zamanların bilgisiyle donanmış, şifasıyla   şifalanmış bu iyileştirici güce sahip olanların asıl sırrı ise; insanın önce kendi ruhunu tanıması, onu doyurması, aklı ve bilgiyi kullanmaktan bir an bile vazgeçmemesi ve her şeyden evvel kendi duraklarına uğrayıp, yolun sonunda tabii ki kendine varabilmesi imiş.

Dilerim, günün birinde bizler de şu sonu gelmeyen yolculuklarımızın bitiş noktasında, kendi Kaf Dağı'mıza varır, Anka'nın o ihtişamlı şifa kaynağında sonsuz şifasıyla tanışırız.

 

Nesrin Öz, ETEM SEVİK, Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kaf dağının arkasının neresi olduğunu merak etmişliğim vardı ve bu nedenle de blogunuzun başlığı merakımı çektiği için sayfanıza geldim. Merhaba, MB'a hoş geldiniz umarım burada aradığınızı bulur ve ÇOK okunursunuz. Asıl ilgimi çeken konu ise zaman zaman kendini yakan ve sonra tekrar küllerinden doğan zümrüdüanka kuşunun Kaf dağında ne aradığı konusu oldu. Efsanelere, mitolojiye ve de edebiyata fazla ilgili olduğumu söyleyemem ama bu enteresan kuşun Kaf dağında ne aradığını gerçekten çok merak ediyorum. Kendinize çok çok iyi bakın, selamlar

Matilla 
 25.01.2021 12:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 89
Kayıt tarihi
: 22.12.20
 
 

1976 Sakarya/Hendek doğumlu, Halkla İlişkiler okudu... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster