Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1603
 

Kafam karmakarışık..

Kafam karmakarışık..
 

Kafamın içi karmakarışık.Ne zaman kafam karışsa,bedenim de enerji kaybına uğrayıp,yorgun düşüyor.Sanırım bedenimiz duygusal acılarımızı ağrıya dönüştürüyor.

Kendimize yalan söylemek imkansızdır,hayal kırıklığını üzüntüyü,korkuyu veya öfkeyi görmezden gelmeye çalışmak boşunadır,çünkü bedenimiz bu duygusal acıları,fiziksel acı olarak dışarı vurmaktan büyük zevk alır.

Günlük hayatımızda,biz henüz nedenini bile tam olarak anlayamamışken,bedenimiz,kendisine saldırıp inciten yaralayıcı sözleri,kırıcı tavırları,sert davranışları dışa vurur.Bedenimiz sürekli şiddete,darbeye maruz kalırsa,yara alır,arzularımıza karşı çıkan ve huzurumuzu bozan bu dış etkenlerden kaçınılmaz olarak etkilenir.

Bu gibi durumlara uygun olarak söylenmiş pek çok deyim vardır,dilimizde: " başımdan aşşağı kaynar sular döküldü"," bacaklarım artık bedenimi taşıyamaz hale geldi ","boğazıma sanki bir şey düğümlendi,konuşamadım "... gibi.

Bazen bu ani heyecanların nedenlerini daha kolay anlayabiliriz:
' Ne zaman siyah bir araba görsem kalbim hızla çarpmaya başlıyor ve kendimi kötü hissediyorum.Bana onu hatırlatıyor,yaptığı bütün kötülükleri.' Veya ' Ne zaman birinde aynı parfümü koklasam başım dönüyor;beni bırakıp gittiğinde hayatımın nasıl altüst olduğunu hatırlıyor,kendimi çok sarsılmış hissediyorum.

Burada nesnelerle,uyandırdığı anılar arasındaki bağ açıkça ortadadır;ancak çoğu zaman bunun farkında olmayabiliriz.Önemsiz gibi görünen bir düşünce,öyle pek de üzücü olmayan bir ortam,açıklanamaz bir şekilde kendimizi kötü hissetmemize neden olur.

Bu duyguları ve tepkileri asla görmezden gelmemeli,daha da önemlisi bunlara özellikle dikkat etmeliyiz.Çünkü bunlar geçmişte,bize neyin acı verdiğini anlamamızı sağladıkları gibi,gelecekte bizi yıpratacak durumları mümkün olduğunca engellememize yardımcı olurlar.

Bir acıyı bilinçaltımızın derinliklerine itip yok saymak,onu yaratan nedenleri ortadan kaldırmayacaktır ve bu nedenler var oldukları sürece mutsuz bir kafa ve hasta bir bedenle yaşamaya devam edeceğiz.

" Bir acıdan kurtulabilmek için onu dolu dolu yaşamak gerekir ". (Proust)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Efendim doğru bir tespittir. Üzüntüyü ya da kederi yok sayarak nereye kadar gidersin, ayrıca faydası da yoktur, değil mi? Her şey gereği gibi yaşanacak ve bitecek. Saygı ve sevgilerimle.

Ömer ÖZDAMAR 
 17.12.2007 23:44
Cevap :
Yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim.Sevgilerimle.  18.12.2007 9:49
 

Acıları ve nedenleri yok sayamayız belki..Ama unutabiliriz...

Ali Gülcü 
 17.12.2007 14:02
Cevap :
Tabii ki unutabiliriz.. Hayatta herşey biz insanlar için değilmi,zaten? Belki biraz zaman alır ama, tüm yaralar elbet birgün kapanır.Sevgilerimle.  17.12.2007 14:24
 

Önce sebebi kabullenmek sonrada hakkını vererek hissettiğini yaşamak. Bu nedenlerle ağlama diyenlere hep kızmışımdır, ne bana densin, ne de ben diyeyim. Eline sağlık, sevgilerimle...

ROSEMOON 
 17.12.2007 13:09
Cevap :
Sevgili Rosemoon,yorum ve katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.Sevgilerimle.  17.12.2007 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster