Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '07

 
Kategori
Bilişim
Okunma Sayısı
1536
 

Kağıtsız bir dünya olabilir mi?

Kağıtsız bir dünya olabilir mi?
 

Tarih kitaplarından, kağıdın ilk olarak bundan yaklaşık 6 bin yıl önce Mısırlılarca kullanıldığını öğrendik. İlk kağıdın o yörede yetişen papirüs adlı bir bitkiden elde edildiğini biliyoruz. İngilizce’deki kağıt anlamına gelen “paper” sözcüğü de işte bu papirüs adından geliyor. Türkçe’deki “kağıt” sözü ise bize Farsça’dan geçmiş.

Kağıt günümüz insanının vazgeçemediği bir şey. Hammaddesi de ağaç veya odunsu bitkilerden elde edilen selüloz. Bilim adamları, bir yandan ormanların azalması gibi çevresel etkilerin zorlamasıyla, öte yandan da insanların yaşam konforunu ve verimini yükseltmek amacıyla kağıdın daha az tüketildiği bir yaşam üzerinde çalışıyorlar.

Mikrobilgisayarların yaygınlaşmaya başladığı ilk yıllarda, gelecekte herşeyin bilgisayar ortamında bulunacağı “kağıtsız dünya” üzerine tahminler yapılıyordu. Üzerinden yirmi yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına karşın henüz kağıt kullanımının tümüyle ortadan kalktığına tanık olamadık.

Gerçi, bilgisayarların yaygınlaşması ve ucuzlaması sayesinde kağıtsız bir dünyaya doğru yavaş yavaş ilerliyoruz. Modern çağın insanı artık gazete ve dergileri internetten okuyabiliyor. Kitaplar, taşınabilir mini bilgisayarlara yükleniyor. İstenirse okunuyor, istenirse de seli olarak dinlenebiliyor. Ancak, kağıda olan gereksinim ortadan henüz kalkmış değil.

Bunun pek çok nedeni var. Birincisi, kağıda alternatif teknoloji henüz tam olarak gerçekleştirilemedi. Sözgelimi, gazete bilgisayar ortamından okunabiliyor. Ancak, bilgisayarın basılı gazetede olduğu gibi her yere taşınması zor. Gerçi son dönemlerde, taşınabilir bilgisayarların özelliklerinin gelişmiş olması, kablosuz internet erişiminin yaygınlaşması ile birlikte hareket halinde internete erişim daha kolaylaşsa da, bu amaçla üretilen aygıtların henüz pahalı olmaları ve küçüklüğü, yaygınlaşmalarının önünde engel oluşturuyor. Bu açıdan, basılı yayınların egemenliği günlük yaşamda daha sürecek görünüyor.

Bununla birlikte, iş dünyasında ve kamu işletmelerinde yürütülen işlerin bir çoğu artık kağıt kullanılmadan yapılabiliyor. Kurumlar arasındaki sistemlerin birbirleri ile entegrasyonu ile herşey elektronik ortamda yürütülüyor. Bu sayede, hız ve verimlilik inanılmaz boyutlarda arttığı gibi hatalar da en aza indirilmiş oluyor. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan elektronik imza ve onun türevi olan mobil imza uygulamaları da iş dünyasını kağıtsız bir dünyaya daha fazla yaklaştırıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kulağıma hoş gelmedi bu.hayatımda önemli yeri vardır kağıdın ve kalemin.teknoloji ne denli ilerlerse ilerlesin,kağıt ve kalem benim hep kadim dostum olarak kalacaktır.iş ortamında seri olmak için pc ler işe yarayabilir.ama kalem kadar duygulu ve hissi değil diye düşünüyorum.ben kağıdımı ve kalemimi seviyorum... sevgiyle kalın.

tülay 
 09.09.2007 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3490
Kayıt tarihi
: 22.02.07
 
 

Uçak yüksek mühendisiyim. Evli ve 2 çocuk sahibiyim. Okumayı, yazmayı, gezmeyi, görmeyi, yeni şeyler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster