Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '11

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
933
 

Kahkaha ve kortizol

Kahkaha ve kortizol
 

Net'ten


Yıllar geçip de karşılaşınca insanlar, zorlanan hafızalara rağmen çıkaramasalar da isimleri, birbirlerini gözlerinden tanır. 

Gözler ve gülüşler… en az onlar değişir çünkü. 

Ve en belirgin özellikleriyle anımsarlar karşılarındakini. 

Çoğumuz yıllar içinde kaybediyoruz yada törpülüyoruz bu özelliklerimizi. 

Yıllar sonra bir karşılaşma anında gözlerimizden tanıdık birbirimizi. Sonra da anımsadık ve anımsattık yıllar önceki benlerimizi. 

“Hani senin kahkahalarınla dersi kaynatmıştık.” Diyerek anımsattılar yıllar önceki beni de bana. 

Değişmemiştim onlara göre. Aynısın dediler. 

Aynı mıydım? Oysa ne kadar çok değişmiştim. 

Kahkahalarımın sıklığı azalıp yerini daha ufak gülüşler, tebessümler alsa da, yaşamı kaynatamasam da seviyorum gülmeyi.. 

Belki de yaşıma uydurdum kahkahalarımı. 

İnsan yaşı ilerleyince olgunlaşırmış ya, kahkahalarım da olgunlaştı sanırım. 

Gülmek güzel, hele yaşamın tüm zorluklarına rağmen kahkaha atabilmek daha da güzel.Üstelik yakışıyor herkese. 

En son ne zaman gözlerinizden yaşlar gelinceye kadar güldünüz. Şöyle gülmekten karnınıza ağrılar girdiği oldu mu son zamanlarda? 

Aslında fizyolojik olarak oldukça zor bir durumdur. 

Gülerken nefesinizi tutarsınız, kan basıncınız artar ve kalp atışlarınız hızlanır, vücudunuzun farklı bölgelerini zorlarsınız. 

Ortalama bir kahkaha, 4 saliselik bir ses patlamasından oluşur. Bu ses patlamaları bir saniyenin beşte biri oranındaki aralıklarla tekrar edilir. 

Nasıl oluyor da böylesi bir durumun sağlığımıza faydası oluyor? 

Kahkahanın fizyolojik etkilerini inceleyen bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, kahkaha stresin aksine hareket ederek stres hormonu olan ‘kortizol’un seviyesini azaltıyor. Bu da insan sağlığına iyi geliyor. 

Kortizol’e gelince; bedende böbreküstü bezleri tarafından salınan önemli bir hormondur. 

Kortizol’ün bedene salınmasının tek sebebi stres olmasa da ondan hep ‘stres hormonu’ olarak bahsedilir. Bunun nedeni de bedendeki kaç ya da savaş tepkisi ortaya çıktığında kortizolün en yüksek seviyelerde olduğunun görülmüş olmasıdır. 

Kortizol, bedenin strese karşı önemli bir tepkisidir ancak, stresli bir olaydan sonra bedenin yeniden normal beden fonksiyonlarına dönebilmesi için rahatlama tepkilerinin devreye girmesi gerekir. 

Ne yazık ki günümüzde yaşanan yüksek strese dayalı yaşam koşullarında beden her zaman normale dönemiyor ve bu da kronik stres adını verdiğimiz bir duruma neden oluyor. 

Dolaşım sistemimizde yüksek dozda Kortizol seviyesinin daha uzun süre ile bulunması (kronik stres durumlarında olduğu gibi) olumsuz bazı sonuçlar doğurabiliyor (yüksek tansiyon, kemik yoğunluğunda ve kas dokusunda azalma, kan şekeri dengesizlikleri… gibi) 

Ayrıca yüksek seviyelerde Kortizol salgılayan kişilerin daha çok yemek yedikleri ve özellikle karbonhidratı yüksek gıdalar seçtikleri yapılan araştırmalarda görülmüş. 

Şimdi durup dururken nasıl kahkaha atalım dediğinizi duyar gibiyim. 

O halde yapmamız gereken arkadaşlarımızla, çevremizdeki insanlarla daha çok bir arada olmaya çalışmak. Çünkü İnsanların konuşurken kahkaha atma olasılığı bir şey dinlerken kahkaha atma olasılığından % 50 daha fazla. Bizler topluluk içindeyken % 30 daha fazla kıkırdıyormuşuz. 

Mart 2011 / Kurşun 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de en son ne zaman güldüğümü hatırlamaya çalıştım :) Bir arkadaşımın anlattığı bir şey beni kahkahalarla güldürmüştü :) Bir gülmek bin derde devadır.. Ama bazen gerçekten de çok zor oluyor, gülmek bi yana, tebessüm bile edemeyebiliyoruz.. Öyle zamanlarda da kendimizle alay etmeyi denesek, daha çok gülecek şey bulabiliriz belki :) Sevgilerimle yazarım..

Mor Okyanus 
 15.03.2011 17:33
Cevap :
Bazen en ufak şeyler bizi güldürebiliyorken bazen de dediğiniz gibi hiç olmuyor.Bu biraz da ruh halimizle ilgili sanırım :)) Çok teşekkür ediyorum.Selamlar sevgiler...  15.03.2011 21:35
 

bir besin olduğunu bilmekle birlikte, en son ne zaman şen kahkahalar attığımı hatırlamıyorum. Zoraki tebessümler var son yıllarda. Aklıma Güzide Kasacı geldi, hatırladınız mı? Gülmek için yaratılmış bir insan o. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 11.03.2011 13:53
Cevap :
İşin zor tarafı, bu kahkahalar hadi güleyim demeyle olmuyor.Yine de şen kahkahalar atabileceği ortamlar yaratmalı insan eğer mümkünse.Çok teşekkür ediyorum.Selamlar sevgiler..  11.03.2011 16:07
 

Hani biliyordum da gülmenin faydalarını fakat bu kadar fazla olduğunu sayenizde öğrendim! Aydınlatıcı paylaşım için teşekkür ederim, sayın yazarım:). Çevremdeki insanlar beni pek nadir suratı asık görürler desem inanın abartmış olmam! Demek bu yüzdenmiş, sağlığımın yerinde olması(çok şükür Allah ıma!)Kaleminize sağlık, yolu sevgiden geçenler yoldaşımız olsun, saygılarımla..

Dilek Yaka 
 11.03.2011 11:28
Cevap :
Beğendiğinize ve faydalı olduğuma sevindim.Bırakıp dertleri bir kenara gülebilmeli insan :))) Ayrıca Bilim insanları stres ve öfke nedeniyle daralan damarların kahkaha ve neşe ile genişlediğini görmüşler.Çok teşekkür ediyorum.Selamlar sevgiler...  11.03.2011 12:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 572
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 986
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

Kırklı yaşlarda başladığım yazma serüvenine elli li yaşlarda da devam etmeye çalışıyorum. Ünivers..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster