Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '06

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
411
 

Kahraman çöpçüler

Siteden her çıktığımda acaba sağdan mı yoksa soldan mı gideceğime bir türlü karar veremiyorum. Çünkü on metre sağda ve solda çöp konteynerleri var. Hani kapıcınızın veya temizlik görevlinizin sabah ve akşamları evinizden alıp atılmasını istediğiniz çöplerin konulduğu yer. Eviniz çöpten kurtuldu,eviniz temiz ve titiz.Biraz sonra dışarıya çıkıyorsunuz ve çöp konteynerinin önünden geçiyorsunuz. Yüzünüzün şekli değişiyor ve burnunuza keskin bir koku geliyormu, geliyor tabiki. Bunun sorumlularından birisi de sizsiniz.

Kapıcıya çöp vermesini bilmiyoruz. Evdeki artık yemekleri olduğu gibi poşete boca edip,çaydanlıktaki çayın suyunu süzmeden atarsanız, bilmeden veya istemeden antre ve merdivenlerde istenmeyen çevre kirliliğine, konteyner rezaletine katkıda bulunuyorsunuz.

Bahçede oynayan çocuklarınıza yedikleri çerezlerin kabuklarını ve şekerlemelerin kağıtlarını yere atmamaları için uyarmadıysanız, küçücüklerin etrafı kirletmelerini göz yumuyorsunuz demektir.

Sokakta yürürken açtığınız sigara paketinin kağıtlarını, içtiğiniz sigaranın izmaritini yere atıyor, hele hele kimseye göstermeden yere tükürüyorsanız, siz bir çevre düşmanısınız.

Pikniğe giderken arabanızın küllüğünü yollara boca ediyor, piknik yerinde yediklerinizin artıklarını toplamayıp, olduğu gibi bırakıyorsanız, arkanızdan edilecek duaları peşinen kabul ediyorsunuz demektir.

Sayın arkadaşlarım, hergün çöpümüzü alan, sokaklarımızı silip süpüren kişilerin de insan olduğunu, onların bu işi hangi şartlarda kabul ettiğiini, bizim burnumuzu tutarak yanından geçmek istemediğimiz çöp konteynerlerini, nasıl bir özveriyle başaltıp, ertesi güne boş ve temiz bize bıraktıklarını, birazcık düşünüp, çöplerimizi ona göre atalım.

Bu ülke hepimizin, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak dileğiyle, hoşçakalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 25.08.06
 
 

1953 Manisa Alaşehir doğumluyum.  Lise mezunu, evli, üniversite mezunu bir çocuk babasıyım. 197..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster