Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
45563
 

Kahraman Türk: Kürşad

Kahraman Türk: Kürşad
 

Tarihimiz yüzlerce isimsiz kahramanla doludur.İşte onlardan biri.KÜRŞAD. Göktürk hanedanının 10. büyük Türk Hakanı Çuluk Kağan’ ın küçük oğlu.39 arkadaşıyla Çin sarayını basıp, yüzlerce Çinlinin arasından Çin imparatorunu kaçırmayı denemiş bir kahraman. Nedeni de kendi halkının bağımsızlığını tekrar sağlayabilmek.

Göktürk Devleti, parçalanmış, Çin’in egemenliğine girmişti.Yüzbinlerce Türk, Çin’ in esiri durumundaydı.Bu durma son vermek isteyen 40 Türk asilzadesi biraraya geldiler ve Prens Kürşad’ı başkan seçtiler.

Çin, 50 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık devleti konumundaydı.Çin İmparatoru, 13. Tang hanedanından 40 yaşındaki Lİ Şih-min idi.

Kürşad ve arkadaşları, Çin imparatorunu esir ederek Türk illerine kaçıracak, sonra Çin’ in elindeki Türk toprakları ve Türk asilzadeleriyle değiştireceklerdi.

Çin imparatorunun kılık değiştirerek her gece başkent Çangan’da dolaştığı Türkler tarfından haber alınmıştı.İmparatorun bir sokak baskını ile esir edilmesi oldukça kolaydı.Ancak planın uygulanacağı gece, aksilik büyük bir fırtına koptu ve İmparator saraydan çıkmadı.

Kürşad planın duyulup, Türklerin kılıçdan geçirilmesinden korkup, sarayı basmaya karar verdi.Kürşad’ın güvencesi, diğer 39 arkadaşının Çinlilerle kıyaslanamayacak derecede iyi silah kullanmalarıydı.

Gerçekten de o gece 40 Türk asilzadesi, Çin İmparatorluk sarayını bastı.Çok kanlı çarpışmalar oldu.Yüzlerce Çinli asker öldürüldü.Fakat Çinliler mantar gibi çoğaldıkça çoğalıyor, Kürşad ve arkadaşları zorlanıyorlardı.

İmparatorun ele geçirilemeyeceğini anlayan Kürşad, Arkadaşlarıyla sarayın ahırını basıp atlara binerek Çin’in başkentinden kaçtılar.Bütün Çin ordusu 40 Türk ün peşine düşmüştü.Vey ırmağında yavaşlayan Türk Beyleri, yüzlerce Çin askerini de yanlarını götürerek kahramanca can verdiler.

Çin’in egemenliğindeki Türkler büyük bir canlılıkla öç almak için ayaklandılar.Bütün Türk illerinde bağımsızlık rüzgarı esti.40 Türk ‘ün kahramanlığı, Çinlileri yüreklerine kadar titretmişti.Bir süre sonra Göktürkler silkindi, bağımsız bir devlet kurdular.

Bilge Kağan'ın dediği gibi: '' EY TÜRK TİTRE VE KENDİNE DÖN.ÜSTDE GÖK ÇÖKMEDİKÇE YERDE YER DELİNMEDİKÇE SENİN TÖRENİ KİM BOZABİLİR'' Milletimizin isteyipte yapamayacağı hiçbir şey yoktur.Yeter ki birlik olalım, kendimize sahip çıkalım.

SİZ ve ben bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Metin kardeşim; Mesajınla seni tanıdım. Genelde galerilere bakınca dostlarımı bulurum. Sende de öyle olabilirdi ama gözümden kaçmış. Bir oğlumun takma adıdır yazınıza konu olan isim. Ayrıca bayramınızı tebrik ediyor, sevgilerimi sunuyorum. Atatürkçe ve hep TÜRK kalın !

Alper Çitil 
 23.12.2007 11:11
Cevap :
teşekkür ederim.İlginiz beni sevindiridi.sev gi ve saygılarıımı sunarım..  25.12.2007 10:12
 

Sevgili Metin ÜSKES, Çok duyduğum, çok sevdiğim, hikayesi de çok güzel bir isim Kürşad!.. Türk Milleti'nin, kahramanlarının çokluğu acılarının çokluğundandır. Hele de bir akıl kahramanı olabilsek!.. Aselsan'da buluşlar yapan mühendislerimiz de kahramandı, ama onları intihar süsüyle elimizden aldılar. 15 Mayıs 1919'da İzmir'i işgal ederek vatanımızı ele geçirenlere karşı, 16 Mayıs 1919'da Atatürk harekete geçti. Hareketin silahlı kısmının nihayeti 30 Ağustos 1922'dir. O zamandan bu zamana da biz "barış" dönemimde olduğumuzu sandık, aldandık. Şehitlerimizin her biri birer Kürşad... Bütün bir milletin evlatlarının birer "Kürşad" olmasının şart olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Malımızı alanlar, canımızı ve vatanımızı alma planı içindeler, gerisi masaldır. Genç bir tarihçi olmanız ve yazmanız beni çok mutlu etti. Sizi okuyacağım... Titreyip kendimize gelecek veya getirilecek miyiz; önümüzdeki yakın süreçte göreceğiz..Güzel olanı yaşamak ve görmek dileğimle esen kalınız..Selam ve sevgilerimle.

Cemal Hüseyin Çağlar 
 13.12.2007 21:24
Cevap :
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM.SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNARIM.  14.12.2007 12:32
 

Türkün töresinin bozulmayacağına inananlardanım. Son Başbuğ, Mustafa Kemalin yolunda yürünecek, Ata'lar unutulmayacak... Türkiye Cumhuriyeti 'ilelebet payidar' kalacaktır. Elbette her Türk Kızılelmayı ister. neden olmasın ki bir gün? Atası, töresi, dili bir olan toplumlar neden bir arada yaşamasın ki. İlla cetvellerle mi bölünmeli haritalar. Zor günler yaşıyoruz, malesef beceriksiz yöneticilerin faturaları birikti ve dünya emperyalizmi alacaklarını tahsil etmek için ağzının suları akarak bekliyor. Ben Göktanrıma inanlardanım. Kim ki Yüce Türk ulusunu, çağdışı yobaz baskılara sokmak ister, kim ki misak-i milli sınırlarını bölmek ister... Gök girer, kızıl çıkar! Zevkle okudum yazınızı... Saygımla... Sevgili Nihal Atsızı 'da yad ettim... 

yeşilsoğan 
 27.09.2007 17:01
Cevap :
EYVALLAH KARDEŞ.ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN.SAYGILARIMLA.......  27.09.2007 18:09
 

"KIRKINA AZ KALDI"gelir bir gün merak etme Metin Bey!

Ahmet Balcı 
 26.09.2007 22:12
Cevap :
İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.YALNIZ BİR İĞNELEME Mİ SEZDİM YOKSA SADECE ESPRİTÜEL BİR YAKLAŞIM MI SERGİLEDİNİZ BELLİ DEĞİL.BEN ESPRİTÜEL YAKLAŞIMI SEÇİYORUM.SAYGILARIMLA AHMET BEY!  27.09.2007 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 124
Ort. okunma sayısı
: 10706
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

TARİH ÖĞRETMENİ MEB TÜRKİYE DENİZLİ   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster