Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '18

 
Kategori
Kahve
Okunma Sayısı
88
 

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları
 

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları


Kahvenin Farklı Kullanım Alanları;  Kahve, kalbi kuvvetlendiren ve sinir sistemini uyaran bir maddedir; bizi uya­nık tutar, dikkat yoğunlaştırmamızı sağlar, zihinsel becerilerimizi artırır, beyin ve kasların yorgunluğunu azal­tır. Kahvenin bu özel etkisi, yapısın­da bulunan kafein adı verilen bir alkaloyitin varlığından kaynaklanır. Kahve bizim kültürümüz ile iç içe girmiş, keyif ile tükettiğimiz bir içecektir. Değişik şekillerde içilerek tükettiğimiz kahvenin farklı kullanım alanları da var. Biliyor muydunuz?  Öncelikle kahve nedir?  bir bakalım… Dünya üzerinde sınırlı bir bölgede (coffee belt), deniz seviyesinin 30’cu metresi itibari ile yetişen, parlak, mumsu ve karşılıklı çift yaprak olarak büyüyen, olgunlaştıktan sonra yasemin çiçeği gibi çiçek açan, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden yer alan bir ağacın verdiği kırmızı meyvelerin içindeki çekirdeklerinin, meyve eti ve kabuklarından arındırıldıktan sonra ortaya çıkan çekirdeklerin kavrulup, daha sonra öğütülmüş halinin farklı demleme teknikler ile demlenmesi ile elde edilen bir içecektir.

Bu kısa bilgiden sonra kahve ile neler yapılıyor birlikte bakalım…

Kahve ile neler yapılıyor?

Yaşam alanını ferahlatmak için…

Hava akımını sağlayabilecek bir poşet içine koyacağınız kahve, kahve telvesi veya çekirdek kahve odanızda güzel bir koku oluşmasını sağlayacaktır.

Kötü kokulardan kurtulmak için…

Bir kap içinde buzdolabına koyacağınız kahve kokuları yok edecektir. Balık veya soğan sonrası ağır kokuların elinizden çıkması için elinizi kahve ile ovup durulamanız yeterli. Ayrıca koku ayırt etmemizi sağlar, özellikle parfüm seçiminde bir süre sonra koku duyumuz ayırt edemez hale gelir, kahve koklar iseniz koku duyunuz normale dönecektir.

Sivrisinekler ve karıncalardan…

Yaz aylarında hepimizin yaşadığı bir sorun sivrisinek ve karıncalar, öncelikle sivrisinekler kahve dumanından nefret eder. Bir kap içinde yakacağımız kahve ile sivrisinekleri o bölgeden uzaklaştırabilirsiniz. Karıncalar için de bulundukları yerlere koyacağınız kahve onları buradan uzak tutacaktır. Kahve telvesi petlerinizi asalaklardan arındırır.

Parlak saçlar için…

Güzel ve parlak saçlar için, içmek için hazırladığımız kahveye benzer bir karışım hazırlamak gerekir. Bunun için, oda sıcaklığında su ve kahve telvelerini karıştırmak yeterlidir. Banyoda saçınızı yıkadıktan sonra bu karışımı saçlarınıza uygulayıp, 20 dakika bekletebilirsiniz. Saçınızı yıkadığınızda, parladığını fark edeceksiniz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 589
Kayıt tarihi
: 03.02.18
 
 

Saygı-Sevgi ile Toplum değerlerine, sağlıklı yaşama, çevreye, doğaya ve tarihi değerlerimize sahi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster