Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '16

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
87
 

Kainat Allah'ın isimlerinin yansımasıdır

Kainat Allah'ın isimlerinin yansımasıdır
 

Evren,  sadece insanların  yaşadığı bir mekan değildir. İnsan topluluğunun çerlerini çöplerini fütursuzca fırlattıkları, keyiflerince volta attıkları bir hobi alanı hiç değildir. İçinde ağaçların, bitkilerin, rengarenk çiçeklerin tomurcuklandığı, sayısız canlının yaşadığı  bir sevgi okyanusudur.

Evren, gölge insanın, denizlerin dalgalarından, ağaçların hışırtısından ve hayvanların şarkılarından feyz alarak yol alması için sunulmuş bir mabettir.

Evrendeki her şey, sureta insanın, Hz. İnsan tecellisine mazhar olabilmesi için önüne bırakılmış sembollerdir. Çınar ağacı mesela… Asırlık duruşu  ve yıkılmaz gövdesiyle, ‘’Kadir ‘’ esmasına bir dem vurur kibarca ... Kaplumbağayı desen, sakin dingin tavrıyla, ‘’Halim’’ esmasının açığa çıkışıdır adeta. Bir böcek yaklaşsa aniden, seni soksa öç alır edasıyla, ‘’Müntekim ‘’ esmasının yansımasıdır vücuduna. Toprakla buluştursan kendini, ellerine alsan her bir zerresini, hissedersin o zaman ‘’Ganiy’’ esmasının tecellisini kainata… Denize doğru meyletsen, dalgaları dinlesen, ‘’Aziz’’ diye salınırlar sabah akşam.  

Bulutlar kaplasa gökyüzünü, yağmur başlasa, yer gök şimşekler çaksa  Hakkın  ‘’Celal’’idir her nasılsa. Bir gül koklasan, mis gibi kokusunu içine çeksen, tüm kainatın toplandığı ‘’Allah’’ esmasını derinlerine doldurursun aslında.

Yer gök konuşur sana adeta. Dile gelir derinlerden. İsimler seslenir, söyleşir seninle. Ayrı, farklı, zıt gibi görülen her şey, tek ve bir olanı yansıtır. Yaşamda açığa çıkanlar, olmakta olanlar, tecelli edenler, esmaların dansıdır. Evrenin müziği devam eder de isimler her bir yanda zikreder. Senin koca bir kainat dediğin, isimlerin yansımasıdır.

Ayperi Ferda Oral /Eğitimci Yazar  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5896
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster