Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
665
 

Kaizen Felsefesinin Günlük Hayata Faydaları

Kaizen Felsefesinin Günlük Hayata Faydaları
 

Sürekli iyileştirme anlamına gelen kaizen Japonca bir kelimedir. Nagazaki ve Hiroşima’ya  atılan bombalardan sonra Japonya’nın kısa sürede bu duruma gelmesinde kaizen düşünce sistemi etkili olmuştur. Japonlar değiştirmek yerine sürekli iyileştirme felsefesini benimsemişlerdir. Yani var olan sistemin daha iyi işlemesi için yapılan küçük değişikliklerle yol almışlardır. Kısaca kaizen sürecin geliştirilmesi için yapılan yeniliklerin tamamlayıcısıdır. Hayatın birçok alanında uygulanabilmektedir. 

Günümüzde kaizen, birçok kuruluş tarafından israfı önleyen yalın üretimin unsurlarından biri haline gelmiştir. Uygulamanın en önemli özelliği kurumdaki tüm çalışanların yaratıcı potansiyeline saygı duymasıdır. Dolayısıyla aidiyet duygusu geliştiren bir yöntemdir. Bu kelime ayrıca bir yaşam biçimini de ifade eder. Temel hedef her geçen günün bir önceki günden daha iyi olması için işte, evde ve yaşamın diğer alanlarında atılan küçük adımlardır. Her gün her yerde iyileştirme süreçleri, iyi sonuçları beraberinde getirir. Kaizen felsefesi problemlere olumlu bakar. Bunun nedeni, problem olmadığı zaman gelişme de olamayacağı düşüncesidir.

Kaizenin temel felsefesi olan iyileştirme, insancıl yöntemlere zarar vermez. Dünyada sınırların kalktığı bir rekabet ortamı, bazı insani önlemleri almayı da beraberinde getiriyor. Ülkelerin manevi kimliği, çoğu zaman diğer insanlara ne kadar saygı duydukları ve yaşam hakkına ne kadar müdahale ettikleriyle ölçülebilir hale geldi. Türkiye’nin insana saygı felsefesiyle hareket etmesi, ulus olarak mazlumun yanında olması ülkeyi, küresel manevi güç haline getiriyor. Paranızla dünyayı satın alamazsınız fakat sevginizle tüm evren gönül rızasıyla size ait olur. Unutmayalım ki duygular birleştirir fikirler ayrıştırır. Her canlının kendini kendinden dahi koruması gereken özel bir hak olan yaşam hakkı, sevgi ile olan beraberliğini her zaman canlı tutmalıdır. 

Nermin AKKAYA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 395
Kayıt tarihi
: 23.08.15
 
 

Anadolu Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümü ve Atatürk Üniversitesi Sağlık Yönetimi bölümü me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster