Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '18

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
213
 

Kaldırım Dururken Yolun Ortasından Gidene Çarpmak Suç Olmamalı

Kaldırım Dururken Yolun Ortasından Gidene Çarpmak Suç Olmamalı
 

Böyle birine çarptığın zaman cezada indirim olur mu bilmiyorum suç tek taraflı değil çünkü hayır hayır tek taraflı, o suçlu.

Bu konu belirsiz gerçekten, yaya ceza almadığına göre (örneğin ölmüşse ne ceza vereceksin) araç suçlu oluyor, ya da suçlu yok Allah rahmet eylesin!

Hangisi bilmiyorum ama ölümlü kazada suç olur herhalde. Yayaya bir şey olmasaydı aracın şoförü ölseydi mesela (nasıl olacaksa; olur, çarpmayım diye kıvırdı gitti duvara çarptı) yayaya ceza var mıydı?

Ben hiç böyle durumlarda yayaya ceza verildiğini görmedim, çünkü herkes yolun ortasından gidiyor; özellikle de benim gibi trene bakan Hacıköylüler.

İnsanlar neden kaldırım dururken yolun ortasından yürürler, cezası olmadığı için zahir. Araba çarparsa cezayı görür, bir de öbür tarafa giderse…

Yayaya ceza yoksa arabaya da olmasın, çarparsa Allah rahmet eylesin, o da yolun ortasından gitmesin.

Bir de bunlar yüzünden gerçek kazalar oluyor, O’na çarpmayım diye O’nun dışında herkese çarpıyorsun.

Böyle olsa, ona bir şey olmasa, yine şoför değil mi?

Burada bir yanlışlık var, trafik kanunları ne diyor bilmiyorum ama ben yolun ortasında yürüyor diye kimseye ceza kesildiğini görmedim; cezayı Azrail kesiyor şoför de evine gidiyorsa bence mantıklı, canını korumaktan önce kişinin kendisi sorumlu.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1970'li yıllar, Ortaokula köyden tenteli bir jeeple gidiyoruz. İlçede yedi bin nüfuslu bir yerleşim. İnsanlar kaldırım olmasına rağmen yolun ortasından gidiyorlar. Jeep şoförü korna çaldı hiç aldırış etmedi. Bir daha çaldı yine aldırış etmedi. Tenteli kapıyı açıp af edersiniz ''ohaaaa'' diye seslenince jeep şoförü ile kavga edeceklerdi neredeyse. Trafik kuralları bir bütün olmasına rağmen temel eğitimin olmamasından ve İstanbul gibi kalabalık şehirlerdeki kozmopolit yapı beraberinde kuralsızlıkları da beraberinde getiriyor Sayın Korkut. Fakat yolun ortasından giden yayaya da çarpmayalım yinede belki akli dengesi yerinde değildir, belki de sağırdır özürlüdür. Kazasız günler dileğimle saygı ve hürmetler efendim.

Adil Bozkurt 
 26.07.2018 11:41
Cevap :
Çok güzel bir yorum zevkle okudum elinize yüreğinize sağlık.  28.07.2018 17:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6086
Toplam yorum
: 15069
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster