Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '08

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
511
 

Kaldırımlar

Kaldırımlar
 

Bir ülkenin gelişmiş olup olmadığını anlamak için o ülkenin kaldırımlarına bakmanız yeterli denir.

Bizim o ideal ölçülerde olmamızda epey bir zaman var. Zaten toplum bünyesi o ölçülere henüz hazır değil. Hamdolsun ülkemizde kaldırımlar için endişelecek durum yok. Kim diyorsa yalan diyor da denebilir. Şimdilik bunu diyenler haklı bile olabilir.

12 Mayıs 2008 tarihinde uygulanmaya başlayan sigara yasağından sonra sigara tiryakileri artık işyerlerinde sigara içemiyorlar. Bana kalırsa AB uyum yasaları kapsamındaki beklide en iyi uygulamalardan biri. Hamdolsun bu da bize nasip oldu diyenler olabilir tabi!

Kanuni müeyyidesi olduğu için tüm işyerlerinde eksiksiz uygulanıyor.

İşyerlerinde uygulanan yasaktan sonra insanlar yürürken sigara içmeye başladılar. Oysa bir bilseler yürürken içilen sigara direk damarlardan onları iki kere zehirliyor. Kalp krizi geçirme oranları artıyor. Beklide biliyorlar. “ATIN ÖLÜMÜ ARPADAN OLSUN” mu diyorlar. Acaba at bilse arpadan öleceğini gerçekten arpayı yer miydi?

Kaldırımlar, metro, metrobüs gibi çıkış noktalarında yürümek eskisi kadar kolay değil. Genelde kapkaç korkusu olurdu, şimdi başka bir fobi SİGARA eklendi. Hele birde rüzgar varsa direk burnumuzdan ciğerlerinize.

Biz insanlar akıllı canlılarız ama nedense kendi kıymetimizi pek de bilmiyoruz. Sigara içen insanlara karşı insafsız anlaşılabilir bu yazdıklarım. Her burnumdan geçen sigara dumanında şunu düşünüyorum. Ben uzaktan bunu hissediyorsam ya onun hali. Hani tok açın halinden anlamaz deriz. Ben sizi anlıyorum sizde beni anlayın.

Yakın gelecekte eminim yaratıcı insanımız buna uygun estetik bir icat üretir. Bende bu şekilde kendimi korurum.

Belki ilerde bizim kaldırımlar gelişmiş ülke ölçülerinde fiziki yapıya ulaşır. Şimdilik kaldırım dumanlarını çekeceğe benziyoruz.

Sağlıklı günler hepimize.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Devletin görevleri arasında en önemlilerinden birisi toplumun sağlığını korumak.Sigara bizim ve dünyanın önemli bir sorunu son yıllarda sigara içme alışkanlığını bağımlılığını azaltıcı önlemlerin artması elbette sevindirici ama yeterli değil. Aslında yasaklarla birlikte asıl önemli olan sigara bağımlığını azaltıcı eğitim çalışmaları ve öğrencilere ,coçuklarımıza,annelere,babalara Sigaranın zararları hakkında eğitici çalışmalar ve kampanyalar düzenlemek ve hergeçen yıl artan sigara tüketimini azaltabilmek. Size katılıyorum,ister kapalı alanda isterse açık alanda sigara içe bir kişinin sigara dumanına maruz kalan pasif bir içici sigarayı içenden daha çok zarar görüyor. Belkide sigara tiryakilerini basit çözümle dışarda ,sokakta yada kaldırımda için serbestliğini tanımak basit bir çözüm onlarada parklarda yada şehrin belirli yerlerinde sigara içme alanları belirlemek gerekiyor içmeyenlerin dumana maruz kalmayacağı alanlar olmalıı.. saygılarımla,mutlu pazarlar:)

AHMET TÜTÜNCÜ 
 19.10.2008 11:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 426
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

İktisat Fakültesi, Kamu Yönetimini bitirdim. Yazmayı, okumayı, yeni yerler keşfetmeyi seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster