Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '15

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
640
 

Kalecilerin penaltı atışlarındaki şansı ne kadar?

Kalecilerin penaltı atışlarındaki şansı ne kadar?
 

Kalecilerin Penaltıdaki Şansı


Penaltı kararları kuşkusuz hakem kararları arasında en çok tartışılanlardır.

Kalecilerin bu atışları kurtarma ihtimallerinin oldukça düşük olduğunu hesaba katarsak, penaltı kararları, oyunun, neticenin ve her iki takımın da kaderini belirleyen en kritik kararlardandır demek yanlış olmaz.

Peki gerçekten de, kalecilerin penaltı atışlarında şansı nedir?1891 yılında, penaltılar futbola ilk dahil edildiğinde, penaltı çizgisini kaleden 10 metre uzağa koymayı her kim akıl ettiyse, insan tepkileri ile ilgili bildiği bir şeyler olduğu kesin.

Tipik bir penaltı atışının mesafeyi kaydetmesi yaklaşık yarım saniye sürer, bu da insanların tipik tepki süresidir. Bir penaltıyı kurtarmaya çalışan bir kalecinin karşı karşıya kaldığı mücadeleye dair bir fikir vermek adına, bir bozuk para alın ve onu omuz hizasında tutun. İşte paranın yere ulaşmak için harcadığı o kısa süre içinde, kaleci topun nereye gittiğini anlamalı, üzerine atlamalı ve topu yakalamalıdır.

Sonuçta, kaleci, topun nereye gideceğini kestirmenin bir yolunu bulmadığı sürece, topu kurtarma olasılığı oldukça düşüktür.

İstatistiklere göre, kaleciler, UEFA futbol şampiyonaları sırasında her 5 penaltıdan sadece birini kurtarıyorlar. Bu da toplam penaltı kararlarının %30'una denk geliyor.
 

Penaltı ve Kaleciler

 

Penaltı Atışları


Dünyanın en iyi kalecileri üzerinde yapılan araştırmalar, kalecilerin en iyi hamlelerini topa vurulmadan önceki 100 milisaniye içinde yaptıklarını ve hamlelerini, atıcının bacak ve ayaklarının duruşuna göre ayarladıklarını gösteriyor.

Analizlere göre, atıcılar topa vurmadan hemen önce, diğer ayaklarını topun gideceği yöne koyuyorlar. British Columbia Üniversitesi'nden Profesör Jan Franks ve meslektaşlarına göre, bu "Diğer Ayağı İzle" kuralı, %80-85 doğru çıkıyor.

Dahası, topa vurulmadan önce kaleciye, 200 milisaniye gibi bir süre kazandırıyor.


Saatte 80 km hızla vurulan bir top için bu, kale ağzının yarısı değerinde bir mesafeyi ve zaferle yenilgi arasındaki farkı gösteriyor.


http://birsoranbirbilen.blogspot.com

Solohan, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Helal olsun. Desenize futbol da bilimselleşiyor..!

Erdal Ceyhan 
 23.06.2015 12:22
Cevap :
Bilimsel bir tarafı var diyelim...  23.06.2015 19:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1410
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. İzmirli. Kuşadası'nda yaşıyor. İnsan Kaynakları Müdür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster