Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
192
 

Kalem Kırmak

     Beynimin içinde zembereği kırık bir kelime saati işliyor adeta. Zamansız, kelime fırlatan bir çıkrık gibi dönmesine engel olunamayan bir değirmen. Bir öğütücü ve öyle ki makina dişlileri arasına sıkışmış kalmış hiçbir ses olmasını istemediğim bir çark bu.

     Yazma sanatının zaman zaman bir hastalık ya da kriz halini aldığı hissini doğuran bir dürtü, bir çan gibi çalıyor zihnimde aralıklarla. 

     Yazmak bir aşk, bir bağımlılık. Kelimelerle oyun oynamak, dans etmek zevki, ilk çocukluk oyuncağını kaybetmiş ama hatırası hala taze bir sevincin heyecanının keyfini sürmek gibi. 

    Kimi kez öznesi, nesnesi, yüklemi bile belirsiz cümlelerin kapı aralığından yeni anlamlar kanatlandırmak; tanımadığın hiç bilmediğin bir coğrafyaya adım atmak gibi. 

    Herhangi bir zaman, mekan sınırı ve bağlılığı olmadan uçsuz bucaksız yazmak. Bir fotoğraftan kuş uçurmak, bir notadan resim çizmek, bir gölden okyanus yaratmak dimağınızda... Sanmak; hayal, düş, rüya, kurgu, masal ya da sanrı... Ütopyalar ülkesinde gezmek...

    Alice Harikalar Diyarı'ndan Robenson' un yanına uçmak, Raphunzel ve Sindirella ile Kız Kulesi'nde sohbet etmek, Orhan Veli ile çay içmek, Halikarnas Balıkçısı ile mehtaba çıkmak, Mona Lisa'nın yüzünde keder ve mutluluğu aynı anda yaşayabilmek kelimeler vasıtası ile. Dünyanın bir ucundaki sancıyı, kederi, mutluluğu duyabilmek. 

    Kelimelerin her zihindeki ayrı diliyle çöldeki bir kum tanesinde birleşebilmek ya da fırtınada dalga, denizde günbatımı olabilmek, gökyüzünü istediğin renge boyayabilmek. 

    Yaşamı bir karalama defteri olmaktan çıkaran yazdığını defalarca silerek en iyisini yazmak değil silgiyi kaybetseniz de kalemi elden bırakmamak. 

    Yazabildiğiniz kadar yazın ve hatta hemen şimdi başlayın. Ne yazdığınızın önemi yok, karalayın atın yeniden yazın. Yeni bir insan daha doğurun böylece. 

    Ahmet Arif ne diyor... Ne diyor Fazıl Hüsnü...Ya da ne diyebilirdi daha fazla Attila İlhan... Biz yazamadıktan sonra !

     

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel dediniz ...sevgiyle kalın

jale kasap 
 28.05.2020 11:57
Cevap :
Çok teşekkurler sevgıler  28.05.2020 14:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 306
Kayıt tarihi
: 20.11.08
 
 

 sanatsever bir yazma sevdalısı... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster