Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
15213
 

Kaliteli Eğitim nasıl olur?

Kaliteli  Eğitim nasıl olur?
 

Deming eğitimin değişebilmesi için okulun müdür ,müdür yardımcısı ve öğretmenin klasik düşünce yapısının değişmesi gerektiğini söylüyor. Kaliteli eğitim modeli için Okulun idarecileri ve öğretmenlerin patron düşüncesinden çıkıp,lider düşüncesinde olabilmeleri gerektiğini vurguluyor.
Lider öğretmen her şeyden önce istekli olmalı ve yaptığı işin nedenlerini bilerek öğrenciye öğretmelidir. Lider düşüncede öğretmen öğrencilere öncülük eder. Öğrenilenlerin hayatımza kattığı avantajlar öğrenci öğretmen diyaloğunda paylaşılır. Öğrendiklerinin hayatına katılan avantajları bilen öğrenci daha istekli olacatır.
Okula gelerek hayatına kalite katıldığına inanan öğrenciler yetiştirmek zorundayız. Bu kaliteyi öğretmen hem öğrenciye ,hem de velilere hissettirmek zorundadır.
Yeniliklerden haberdar olmak ve hayatına yerleştirme bilincini kazanma isteği hem velide hemde öğrencide olmalıdır. Bu ihtiyacı giderecek güveni ve bilgiyi öğretmen vermek zorundadır.
Kaliteli eğitim bu güvenin verilmesiyle başlar. Öğretmen ilk başta direnen öğrencilerle karşılaşabilir.Öğretmenin sabırlı olması gerekir.
Kaliteli eğitimi vereceğine inandıran öğretmen verdiği bilgilerin öğrencinin hayatına neler katacağını açıklamak ve öğrencinin kalitesini nasıl değiştireceğine inandırmak mecburiyetindedir.
Öğretmen okulun öğrencilere ve onların ihtiyaçları için yapıldığına inandırmak gereksimindedir. Öğrenciler kendilerine ait olan okulda kendilerini daha çok ifade edeceklerdir. Sorunlarının çözülme yeri olarak okulu göreceklerdir.
Kaliteli çalışmayı öğrencilerimize öğretmek zorundayız.
Deming'e göre eğitimin değişmesinin tek yolu öğretmendir. Öğretmen sınıfta öğrencilerine patron gibi davranmamalı,Lider tavrı ile dersi öğretmelidir.
Kaliteli eğitim modelinde ezber yoktur.
Kaliteli eğitim modelinde zorunu ev ödevi yoktur.İsteğe bağlıdır.
Öğrenciler yeni öğrendiği bilgileri anne ve babaları ile paylaşmalıdırlar ,kaliteli eğtim modelinde yeni öğrenen bilgiler hayata yeni şeyler katar. Bu bilgilerin aile ile paylaşımı,Kalitenin artmasında ailede etkilenmiş olur.Ayrıca yeni bilgiler ailenin öğrenme şevkini arttırır. Aile okul ile daha ilgili hale gelir.
Hayatta en önemli unsur yaşamamızın kalitesidir.Kalite ne kadar artarsa hayatımız o kadar eğlenceli ,ne istediğimizi bilen ,zorluklarla mücadelede başarı şansı artmış insanlar oluruz. Öğrencileri öğrendiklerinin hayatına kalite kattığına inandırmak zorundayız. Öğrenci öğrendiğinin hayatına kalite kattığına inandığında kaliteyi hayatlarına yerleştirerek dersi dinleyecektirler.
Anne ve babayı da öğrenilenlerin çocukların ve kendilerinin hayatlarına kalite kattığını inandırmak zorundadırlar.
Kaliteye ulaşmak için planlı çalışmak,sıkı çalışmak ve sabır istediğini öğrenci ve velilere öğretmek ve inandırmak zorundadırlar.
Velilerimizin ve öğrencilerimizin içten ve destekleyici olmalarını sağlanmalıdır.
Kaliteli eğitimin ilk amacı öğrenci öğretmene guvenmelidir.Öğrencinin güvenmesi için öğretmenini tanıması gerekir.Öğretmen kim olduğunu içten bir dille ifade etmelidir.Öğretmenini tanıyan öğrenci kendini daha fazla ifade eder.

Öğretmen kim olduğunu,yapmak istediklerini,yapmak istemediklerini,öğrenciler için neler yapmayı düşündüğünü anlatmalıdır.
Kaliteli eğitimde en önemli unsur uyum ve saygıdır.

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okulumuz Mardin iline bağlı Nusaybin ilçesinde bulunmaktadır. İlçemizin nüfusu yüz bini geçmiştir. İilçemizin tek lisesi var. Bu lisede dört bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sınıflarımız 60 ile 70 öğrenci mevcutludur. Okulumuzda eğitim zor şartlarda yapılmakta, yeni bir lisenin açılması için girişimde bulunduk ama bir sonuç alamadık. Okulumuzda ideal bir eğitim veremiyoruz. Bu sene ÖSS'deki başarımız bu eksikliklerden ötürü düştü. Bunun yanında üç farklı okulun binasını kullanıyoruz. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda çok sıkıntı yaşıyor.Bu konuda duyarlı tüm vatandaşlarımızı ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.

firaz dag 
 21.08.2007 0:56
 

Ben öğretmen değilim müfredatı bilmiyorum affedin. Ama könuyu anlatan formasyon görmüş, ne yapılması gerektiğini iyi bilen bir öğretmendi. Öğrencinin inatla dersi kaynatmak istemesi neticesinde böyle bir yönteme başvurmak zorunda olduğunu söylüyordu. Bu durumda o çocuğu nasıl pasif hale getirilebilir. Tabii teknikleri vardır. Formasyon gören bir öğretmen bunu bilir diyeceksiniz. Kusuruma bakmayın ben anlamakta zorlanıyorum. Öğrenciye bu kadar abartılı özgürlük ortamında eğitim verilebileceğine inanmıyorum. Çevrede gördüklerimiz,öğrencilerimizin durumu, öğretmenlerimizin sindirilmiş, aman bana bulaşmasında ne olursa olsun zihniyetinin bezgin ifadelerini o zaman ben yanlış değerlendirmişim. Özür dilerim. Selam ve saygılar.

akar 
 19.08.2007 0:07
Cevap :
Öğrencinin velisi eğitime önem vermiyorsa öğrencide ister özele gitsin,ister devlette okusun sonuç alınamaz.Eğitime önem veren aile çocukları böyle davranış sergilemiyor.yazımda da söylediğim gibi.Kalite verdiğinizi hissettirin ufak tefek çıkışlar olacaktır.Ama bu çıkışlar kısa sürelidir.Veli içinde öğretmen içinde bilgi herşeyin çözümüdür.  19.08.2007 13:07
 

Ülkemizde gördüğüm kadarıyla eğitim tamamen kapitalist bir zihniyetin yönlerdiği şekilde, üzerinden para kazanılan iş kolu haline gelmiş durumda. Öğretmen yetiştiren kurumlara baktığınızda formasyon dersi neredeyse 6 aylık nazari bir kurs gibi veriliyor. Ne çocuk psikolojisi ne davranış bilimleri, ancak öğretmenin şahsi, idealist davranır araştırırsa mümkün oluyor. Toplumda da görgü, saygı sevgi dersleri olmadığı içinde ister öğtermen, ister anne baba, duygusal tatmin yaşamadığı için eğitim kalitesine ilgi azalıyor. Bir özel okulda öğretmenin feryadı şöyle idi. Verdiğim ders önemli ama çocuk dersi kaynatmak eğlenmek istiyor. Sus diyorsunuz susmuyor. diğer öğrencilerle ders yapayım hiç değilse diye dışarı çıkarmaya kalktığınızda. Beni sınıftan atamazsınız babam parasını veriyor diyor. Olay müdüriyete intikal ettiğinde veli ve normal olarak müdür çocuktan taraf çıktığı için, bana da yol göründü diyor. Bu şartlar altında kaliteli bir eğitim bence zor öyle değil mi? Selam ve saygılar.

akar 
 18.08.2007 13:04
Cevap :
Merhaba, hiç bir zaman öğrenciyi dersten dışarıya çkaramazsınız.Devlet okulu veya özel okul milli eğitim müfredatına aykırıdır.Buradaki Öğretmen arkadaşımız suç işlemiş.Devlet okulunda bile olsa soruşturma sebebi sayılır..Lütfen mesleğimizin koşullarını ve yasaklarını bilerek hareket edelim.Bütün tartışmalar bilgisizlikten çıkıyor.  18.08.2007 16:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster