Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
5037
 

Kaliteli yaşamak...

En büyük savaşımız kendimizle. Bu savaşın galibini biliyor musunuz peki? Yaşam mı, kendimiz mi? Hayatın yükünün sizi ezmesine izin verirseniz mağlup bellidir. Öyleyse kendi değerinizi keşfedip bir marka haline getirmek en çıkar yoldur. Peki nedir değerli olmak ve kaliteli yaşamak? Cevap basit aslında:Yaşamdan keyif almayı bilmek ve kendimize önem vermek. Bir başka deyişle dünyaya bakış ufkumuza yeni ve açık bir ivme kazandırmak.

Nasıl rüzgara karşı tüküremeyeceğinizi biliyorsanız, yaşamı karşınıza alamayacağınızı da bilmelisiniz. Onunla tezat değil, uyum oluşturmakla başlar mutluluk denen büyü. Pozif bakış açısı, yaşam enerjinizi yükseltir. Hayat denen doğumla ölüm arasında kısa bir çizgi. Ve bu çizginin en keskin virajında duruyor hayat kalitemiz. İşte bu virajı en başarılı dönebilen kendisiyle olan savaşın galibi. Bir kere yaşama gülmeyi hatta belki biraz moda tabirle onu tiye almayı bilin. Ciddiye alınacak iştir, elbet yaşamak işi. Fakat eğelenceli kılmak zorundasınız da biraz bu işi öyle değil mi? Anın zevkini sıradanlaştırmayın, klişe bakışlardan vazgeçin. Henüz durulmamış heyecanlar saklı bırakın yarınınızın bir köşesine. Bırakın da yaşam biraz boyunduruksuz dolaşsın etrafınızda ya da hayatı dünyanın dönüş hızına bırakın. İnsanoğlunun faniliği sizi daha sıkı sarsın yaşam yumağına.

Cennet de cehennem de bu dünyada sizin ayaklarınızın altında unutmayın. Gidip de dönen yok nasıl olsa öbür alemden, garantisi, tapusu yok yerinizin madem, öyleyse bu dünyanızı cehenneme çevirmeyin. Bu dünyanın bir büyüsü olduğuna inanın. Küçük mutluluk anahtarlarınız olsun umut kapılarınızı açacak. Mavi martılar, yeşil dünyalar çizin hayat karenize. Biraz da acımasız olmayı, hayır demeyi de öğrenin. Kendinizi unutmayın hiçbir zaman ve önce ben demenin zamanını da bilin gerekirse. En güzel lezzeti dünyanızın yaşamın tadında olsun. Ve bu tadı hiçbir zaman tüketmeyin, tüketilmesine izin vermeyin. Yaşam duruşunuzun prensipleri olsun, değerleriniz olsun sağlam. Fakat farklı doğrulara da alternatif olun. Yarınımızı zamanın eline mahkum ederek sıradanlaştırmayın dünyanızı. Zamanın elinden daha katı, daha hızlı olun gerektiğinde. Öyle heyecanla dokunun ki yüreğinizin bam teline, gün yüzlü tarlarlar açtırsın, sapsarı başaklar filizlendirsin, bu hayat size...Çünkü hayat insana verilmiş bir armağandır, değerini ve hatırasını hiç unutmayacağınız. Bu hediye paketini açtınız bir kere içinden çıkacak her sürprize hazırlıklı olun. Bilin ki yaşam acı tatlı sürprizlerle dolu, onu yaşanası ve heycanlı kılan da zaten bu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 290
Kayıt tarihi
: 20.11.08
 
 

Yazmayı seviyorum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster