Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
553
 

Kalkın, gidin o koltuklardan !

Kalkın, gidin o koltuklardan !
 

Bir gecede, tam on üç yavrusunun “vurulup alnından, tertemiz düştüğü” vatan toprağına; tam on üç fidanının canını ve kanını feda ettiği aziz vatanın gerçek sahipleri olan halkın, milli iradenin, ulusal yapının tecellisi durumundaki meclisin içinden çıkmış olan hükümetin başındaki zat-ı muhterem,


Hani o, her türlü konudaki; meclis kadrosu listelerinde, anayasa değişiklik paketlerinde, atamalarda, anlaşmalarda, ihalelerde en son sözü söyleyici makamın sahibi,


Avanesi ve maalesef ki halkın belirli bir kesimi tarafından da, karizması ve kudreti tartışmasız, şeksiz şüphesiz kabul edilen çok Sayın Başbakan, kalkın gidin o koltuktan.


Milli Savunma Bakanı, İç İşleri Bakanı, Dış İşleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Jandarma Genel Komutanı ve bilumum yetkili ve etkili olması beklenen zevat. Lütfen ve acilen, kalkın gidin o koltuklardan.


Eğer kalkıp gitmiyorsanız da hesabını verin, bir gecede alınan tam on üç tane canın hesabını verin. Önce, o yavruların anacıklarına, yüreği yanan babalarına, öksüz ve yetim sabilerine, körpecik eşlerine, nişanlılarına, yavuklularına ve bu aziz millete, nasıl verecekseniz, bu hesabı verin.


Hiç kimse, hiç birimiz masal okumayalım. Yarın ve sonraki gün yapılacak şehit cenazelerinde, hamaset dolu nutuklar atmayalım. O şehit ana-babalarının, eşlerinin, çocuklarının yaralı ve yarım yüreklerinin, kin ve nefret dolu gözlerinin ne dediğini, ne sessiz çığlıklarla isyanlar ettiğini, yine de “vatan sağolsun” diyebilen asil gönül seslerini okumaya ve anlamaya çalışın. Hepinizin ve hepimizin günahı var bu meselede.


Bu gece, tam on üç tane gencecik fidan toprak oldu, Şırnak denen vatan köşesinde. On üç tane aileye, on üç Anadolu ocağına kor düştü. Yüzlerce yürek parçalandı, milyonlarca kalp daraldı, daraldı, daraldı. Sıkışıp kaldı.


Milletler ve orduları, savaş halindeyken dahi bir gecede on üç kayıp vermemektedirler artık. Burası Irak mıdır? Gazze Şeridi midir? İlkel bir Afrika kabilesi üyesi midir, bu ölen insanlar?


Baylar ve Bayanlar,


Her şeye rağmen, on üç tane vatan evladının şehit edilmesinin ardından “terörle mücadelemiz sürecek” şeklinde, trajikomik bir açıklama yapabilme özellik ve kalibresindeki çok Sayın Başbakan,


Bu kara ve kanlı gecenin siyasi ve idari sorumluluğunu taşıyan ve muhalefet partisi etiketi altında, bu sorumsuzluklara çanak tutan bilumum zevat,


Bırakın gidin o koltuklardan.


Bu aziz milletin, her biri yek diğerinden şerefli askerleri, polisleri ve tüm mücadele edenleri, “ölmeyi” bu dünyadaki herkesten çok daha iyi bilir. “Ölmek” için, sizin idari erkinize ve inayetinize, kesinlikle ihtiyaçları yoktur.


Bu insanlar ki, şanlı kurtuluş mücadelelerinde, Gazi Mustafa Kemal gibi bir yüreğin, “size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diye çağlayan kutlu gönül nefesine; ercesine atılıp, ateşe kucak açıp, yağlı kurşuna koşa koşa, ölüme koşmuş dedelerin torunları, hani o Harbiye Marşı’ndaki, yıldırımlar yaratan ırkın ahfadıdırlar.


Askerlik yan gelip yatma yeri değildir.


Bunu esas bilmesi gerekenler, bilecektir.


Bilmelidir.


Can üzerinden, kan üzerinden politika yapılmaz. Denge kurulmaz, diplomasi hiç olmaz. Ki sorunlu bölgede, gerek sınırlarımız içerisinde olsun, gerekse sınır ötesinde; her türlü askeri ve siyasi adımı atacak ulusal ve uluslar arası hukuk normu oluşmuştur. Oluşmayan tek şey ise bu adımları atacak mangal gibi yürektir, yüreklerdir. Siyasi ve idari iradedir.


O bölgede ve nadiren de olsa diğer şehir merkezlerimizde; başta asker ve polis güvenlik görevlilerimiz olmak üzere onlarca, yüzlerce, binlerce memleket evladının kanının döküldüğü bu durumu şiddetle lanetliyorum.


Geçmişteki ve bugünkü siyasi ve idari sorumlularını ise ulusal vicdanın, tarihin ve Yüce Mevla’nın takdir ve iradesine bırakıyorum.


Özellikle bu akşam olmak üzere tüm şehit düşmüş kardeşlerime Tanrı’dan rahmet, ailelerine Eyüp sabrı ve Türkiye Cumhuriyeti seçmenlerine de dikkat ve vicdan diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınızı okudum, şimdiye dek okuduklarımdan farklı değildi, duygusaldı evet, ve önem arzediyordu ona da evet, ancak, bir "şehit" ağabeyi olarak, kimsenin bugün benden beklemediği ve sanırım duymak istemeyeceği şeyler yazabilirim, ama önerim "itidal". gönderilmek istediğimiz yer faşizm dir, bunu pkk nın yapıyor olması beni hiç ilgilendirmez üstelik, kimin kimin oyuncağı olduğunu görüyoruz, ben görüyorum en azından ve fakat gittiğimiz yol, iç savaştır, adı henüz konulmamış bir iç savaş, lütfen bunu aklımızda tutalım hep! laik-dindar-türk-kürt, farkında değil çoğu kişi, yapmamız istenileni yapmaya doğru itekleniyoruz. lütfen kimse titremesin, ne ruhun geri gelmesinden ne de soğuktan. lütfen. geri dönecek hiç bir şeyimiz kalmayacak. lütfen.

Cenap 
 10.10.2007 2:17
Cevap :
Sevgili Cenap Beyefendi, "şehit ağabeyi" olduğunu ifade eden bir kişi olarak, bu serinkanlı yaklaşımınız dikkate şayan. Değerli katkı ve paylaşımınız için teşekkür ederim. Yorum ve değerlendirmeler okurların. Sevgi ve saygılarımla.  11.10.2007 9:48
 

alkisliyorum bu yazinizi degerli Aydin Bey. Tüm kösebaslarini tutmus, yorumluk yer birakmamissiniz. Sevgiler.

pirmete 
 08.10.2007 20:22
Cevap :
Sizden, böyle bir yorum almak, beni ziyadesiyle mutlu etti. Çok teşekkür ederim. Sevgi, saygı ve hürmetlerimle.  09.10.2007 0:26
 

Yazınızı titreyerek okudum! Umarım asıl okuması gerekenler de okumuş ve titreyerek kendilerine dönmüşlerdir! Eğer hala vidan sahibi iseler! TC hiçbir dönemde bu kadar basiretsiz bir hükümet görmedi. Ama halkımın %47'si lütfen bu durumdan rahatsız olmasın. Bu vurdumduymazlık devam edecek olursa daha neler göreceğiz neler! RTE son konuşmalarından birinde Türkiye referandumlara alışmalı daha çok kritik konularda referandumlar göreceğiz diyordu! Bu kritik konuları açıklamalıdır! Türkiye'de terörden daha kritik bir konu yoktur! Oldu olacak PKK'ya sınır ötesi harekat yapalım mı diye de referanduma gidin lütfen! Giden de görün sonucu! Sayın Başbakan titreyin ve kendinize dönün! Ey Türk Titre ve Kendine Dön!

Arada Bir 
 08.10.2007 16:16
Cevap :
Değerli katkı ve ilginiz, ayrıca yazımla ilgili naif kanaatiniz için çok teşekkür ediyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum, Sayın Yalcı.  09.10.2007 0:36
 

başta şehit aileleri ve tüm milletimize Allah sebırlar versin... EZBER VE YALAMA NUTUK ÇEKENLER,

murat ertaş 
 08.10.2007 14:27
Cevap :
Yorumunuz sanırım yarım kalmış ama yine de ilgi ve katkınız için teşekkür ediyorum, Sayın Ertaş. Sağlıcakla kalınız.  09.10.2007 0:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 922
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3620
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster