Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
329
 

Kalplerdeki korku

Kalplerdeki korku
 

İnkar edenler ellerindeki maddi olan herşeyin tek sahibi olarak kendilerini görürler. Allah'ı dost edinmemeleri ve dünya hayatına sıkıca bağlanmaları nedeniyle de birçok korkulara kapılır, endişe hissederler. Rabb’ine gönülden teslim olan mümin ise kalbinde yalnızca Allah korkusu taşır. Çünkü bilir ki; yaşadığı ve yaşayacağı her şey Rabb’i tarafından hayır ve hikmet üzere yaratılır.

Yüce Allah birçok Kur’an ayetinde müminlerin kalplerinin sağlamlaştırıldığını, inkar edenlerin kalplerine ise korku verdiğini bildirir:

Rabbin meleklere vahyetmişti ki: "Şüphesiz ben sizinleyim, iman edenlere sağlamlık katın, inkar edenlerin kalblerine amansız bir korku salacağım…" (Enfal Suresi, 12)

Bu ayette haber verilenler Allah'ın yarattığı bir mucizedir. Rabb’imiz, Enfal Suresi’ndeki ayetlerde, Allah’a ve din ahlakına karşı mücadele içindeki inkarcıların kalplerine korku duygusu salarak, onların güçlerini azalttığını bildirir. Müminin bu ayetle düşünmesi ve ders alması gereken konu, kalplerin Allah'ın elinde olduğu ve dilediği kalbe dilediğini ilham ettiği gerçeğidir. Mümin samimi olduğunda Allah onu sağlamlaştıracak, Kendi yolundaki çabasının karşılığında onu, Kendi Katından gönderdiği yardımlarla koruyacaktır. Bu ayette de bildirildiği gibi düşmanlarının kalplerine korku salacak ve müminlerin üzerindeki tehlikeleri kaldıracaktır.

Yüce Allah, inkar edenlerin kalplerine ölüm korkusu, gelecek korkusu, aç kalma korkusu, felakete uğrama korkusu gibi yüzlerce korku verebilir.

İnkarcılar, ahirete de kesin bilgiyle inanmadıkları için ölümü de bir son, hatta kaçınılmaz bir son olarak görürler ve müthiş korkarlar. Ölümle yok olacaklarını, ölümün kendilerini dünyaya bağlayan şeyleri kesip bitireceğini düşünürler ve duydukları bu korku onları güçsüzleştirir. Kuran’da, “Kendisi hakkında hiçbir delil indirmediği şeyi Allah'a ortak koştuklarından dolayı küfredenlerin kalplerine korku salacağız. Onların barınma yerleri ateştir. Zalimlerin konaklama yeri ne kötüdür.” (Al-i İmran Suresi, 151) ayetiyle bildirildiği üzere Allah, Kendisi'ne ortak koştukları için inkar edenlerin kalplerine korku salmaktadır ve bu insanların uğrayacakları son, sonsuz azap olacaktır.

İnsanların, gerçek Kuran ahlakını yaşamadıkları takdirde bu gibi endişeleri duymaları kaçınılmazdır. İman edenlerin durumu ise çok farklıdır, onların yaşamında bu tür korkulara yer yoktur. Çünkü herşey Allah'ın kontrolündedir; insanın başına gelen her olay O’nun izniyledir ve mümin için hepsi hayırla yaratılır. Mümin yalnızca Allah’ı dost ve vekil edinmiştir ve zorluk durumunda yardım edecek olan tek güç Allah’tır. Müminler için dünya hayatında korkulacak hiçbir konu yoktur ve “İşte bu şeytan, ancak kendi dostlarını korkutur. Siz onlardan korkmayın, eğer mü'minlerseniz, Benden korkun.” (Ali İmran Suresi, 175) ayeti gereği yalnızca Allah’tan korkarlar. Bu korku Allah’a olan sevgilerini ve O’nun hoşnutluğunu kazanma yönündeki çabalarını artırır. Kendileri için en güzelini ve en hayırlısını dileyen Rabb’imizin yarattığı kadere teslim olan müminlerin bakış açıları, bir Kuran ayetinde şöyle tarif edilir:

De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." (Tevbe Suresi, 51)

Edebiyat Defteri

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 944
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster