Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Fevzi Gültuna (Cavıldak)

http://blog.milliyet.com.tr/fevzigultuna

24 Şubat '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
339
 

Kamerasız kameramanlar

Kamerasız kameramanlar
 

Yakın zamanda bir yayınevinin 23666 öğrenci üzerinde yaptığı bir ankette, bu öğrencilerin %42 si öğretmenlerini, % 36.5 i anne-babayı, % 19.3 ü arkadaşlarını, %17.3 ü işadamlarını, %9.7 si sanatçıları, %95 i de siyasetçileri örnek aldıkları görülmüş.

Gençlerin gelecekte kendilerine model olarak seçtikleri en büyük iki unsur, ebeveyn ve öğretmenlerdir. Bu yüzden, bu iki grup, hayatın ve gündelik hayatın her safhasında davranış şekillerine, giyim kuşamlarına ve hatta konuşma tarzlarına azami itina göstermelidirler.

Özellikle yalandan kaçınmak, nifak çıkarmamak, bencillik yapmamak, sözünde durmak, karşısındakinin eksik ve ayıplarını aramamak, arkadan konuşmamak, alaycı olmamak, insanları hor ve hakir görmekten kaçınmak ;yakın çevremizdekilerle, yaşadığımız toplulukta, iş yerlerimizde daima sevgiye dayalı , güler yüzlü, uyumlu, yapıcı davranışlar içerisinde olmalıyız. Öfkeden, şiddetten, toplum düzenini etkileyen kötü alışkanlıklardan uzak durmalıyız. Herkesçe bilinen kötü alışkanlık ve bağımlılıkların doğuracağı yıkımlardan uzak kalmak güzel ve doğru davranışlar olacaktır.

Çevremizdekilerin bilinmedik acı ve sıkıntılarını görmeyip bi haber şekilde bizlerin eğlence, gürültü, aşırılık vs hareketlerden uzak durmak, İşlerimize sahtekarlık, dini sömürü, abartı ve yalan sokulmamalı...Yapılan iyilik başa kakılmamalı, gizli olmalı. Toplum olarak milli değerlere sahip çıkmak, gelecek kuşaklara aktarım ve dejenerasyonun önlenmesi bakımından büyük önem taşır.

Geleceğimizin teminatı olan bu gençlerin kendilerine model seçtikleri biz anne ve babalar ile eğitimciler olarak tüm bu saydıklarımızı öncelikle kendi hayat tarzımız haline getirip kalıp davranışlar yapmamız gerekir.

Evlerimizin birer yuva olmak dışında ilk eğitim yerleri olduğu gerçeğini unutmamalıyız. Evimize günlük gazete, varsa dergi ve hatta kitapları elden geldiğince sık sokmalı ve okuma alışkanlığı geliştirmeye çabalamalıyız. Oturup tv başına, internet başına zaman öldüren ya da iş çıkışı yorgunluğuyla koltuğunda yığılıp uyuklayan ebeveyn tipinden kaçınıp, çocuklarla çocuk, gençlerle genç olarak eğitimi ve kişisel gelişimi bir oyun formatında kazandırmalıyız...

Unutmayalım ki, çocukların zihinleri boş bir bilgisayar belleği gibidir, her gördüklerini, duyduklarını bir kamera hassasiyetiyle çekip kaydederler. Bu görüp, duyulan her davranış bazen doğru bazen yanlış da olabilir. Bu çağdaki çocukların biz ebeveyn ve öğretmenden yanlış bir davranışın olmayacağını beklediklerini unutmamalı. Yanlışımızı da kendi doğruları sayıp taklit edeceklerdir.

Öyleyse bu canlı "kameralar"ın çekeceği her sahnede doğru roller üstlenmeli, rolümüzü doğru oynamalı, yanlış ve taklitten uzak, tabii davranışlar sergileyip en doğru örnekler, modeller olmalıyız. Her çocuk anne babasının bir nevi minyatürüdür. Çocuk toplumda, anne-babasından bir şeyleri yansıtarak yaşar. Onların doğru model olmaları için, kendimiz doğru model olmalıyız önce. Toplumun her kesimi ve her yaştan insanı için vazgeçilmez görev , bu "doğru model" olmayı başarmak olmalıdır ...

Kalın sağlıcakla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 589
Kayıt tarihi
: 06.02.09
 
 

1957 Amasya' da doğdum.İlkokulu Amasya' da okudum. Ortaokul ve liseyi Sincan' da, yüksek okulu Samsu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster