Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '06

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
5097
 

Kamkars

Kamkars
 

Farklı kültürleri tanımanın en iyi yolu onların geleneksel müziklerini dinlemekten geçer. Çünkü halk müzikleri, içinde yaratıldıkları toplumun gelenekleri, kültürel değerleri, inançları ve değer yargıları hakkında bilgi alınabilecek çok önemli ve zengin bir malzeme sunar dinleyenlere. Değişik kültürleri ve yaşam biçimlerini keşfetmeyi ve tanımayı çok seven bir insan olarak etnik müzikler benim de her zaman ilgi alanıma girmiştir. Bunu sadece kişisel bir merak olarak görmemek lazım aslında. Belki başlarda öyleydi, ancak toplumların yaşanmışlıklarından ve geleneklerinden süzülüp gelen halk müziklerinin büyüsüne kapılınca ondaki katkısızlığı, samimiyeti ve gerçekliği net bir biçimde hissediyorsunuz ve dinlediğiniz her bir ezgi önünüzde yeni kapılar açıyor. O kapılar ise güzel keşifler ve tatlarla dolu iklimlere sürüklüyor sizi. Sırf Anadolu’muzun ve yakın coğrafyasının etnik müziklerini tanımak bile oldukça uzun zaman alıyor. Çünkü malum yaşadığımız topraklar birbirinden zengin kültürlere ev sahipliği yapan sihirli bir coğrafya adeta.

Sadece Anadolu değil Mezopotamya ve Ortadoğu’da öyle: Süryani, Ermeni, Kürt, Türk ve Arap toplumlarının renkli kültürleriyle biçimlendirdikleri Mezopotamya, tüm kültürel ürünleriyle olduğu kadar müzikleriyle de keşfedilmeye değer.
Ben bu yazımda size İranlı bir etnik müzik grubu olan Kamkars’tan söz etmek istiyorum biraz. Benim severek dinlediğim Kamkars, İran Kürtlerinden olan sekiz kardeşten oluşuyor. Kardeşlerin ikisi kız. Grup üyelerinin hepsi Tahran’da konservatuar eğitimi almış ve kendi enstrümanlarında virtüözlük derecesinde ustalar. Zaten parçalarını dinlediğinizde bu ustalıklarını hemen fark etmek mümkün oluyor. Kamkars ismi, üyelerin Kamkar olan soyadlarından geliyor.

Kamkars, Kürtlerin uluslar arası alanda en çok tanınan ve sevilen grubu. Zira onların ünü İran’ı ve çevre ülkeleri çoktan aşmış ve Avrupa’ya hatta Amerika’ya kadar ulaşmış. Otantik ve modern Kürt müziğini ustaca harmanlayan Kamkars üyeleri, Farsça ve Kürtçe şarkılar söylüyorlar. Kürtçe’nin Kurmançi ve Sorani lehçelerinde yazılmış eserlere albümlerinde eşit düzeyde yer veriyorlar.
Kamkars’ın müziği gerçekten çok coşkulu, etkileyici ve bir o kadar zengin. Eğer sizde benim gibi değişik kültürleri keşfetmeyi seviyorsanız ve müzikte ilgi alanınıza giriyorsa Kamkars’ı dinlemenizi öneririm. Kamkars’ın “Gol Nishan” isimli albümü Türkiye’de Yeni Dünya müzik tarafından basıldı ve müzik marketlerden bunu temin etmek mümkün. Grubun birkaç parçasını görüntülü olarak izlemek ve fikir edinmek isterseniz aşağıda size vereceğim linkleri tıklayarak bunu yapabilirsiniz.

Gol Nishan şarkısı: http://www.youtube.com/watch?v=G8fiNBk5l3E
Cuwani şarkısı: http://www.youtube.com/watch?v=h65hk8eIV70
Narine şarkısı: http://www.youtube.com/watch?v=mV9MO5FRGMA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 273
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 4639
Kayıt tarihi
: 08.08.06
 
 

Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümü mezunuyum. Şu anda Marmara Üniversitesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster